Piráti zásluhou odchovanců porazili Zlín, Štěpán Lukeš vychytal premiérové čisté konto

Napsal 07.01.2018 David Panuška
C h o m u t o v - Utkání o důležité body sehráli Piráti týden po Silvestru. V rámci osmatřicátého kola Tipsport extraligy přivítali zlínské Berany, na které před utkáním ztráceli čtyři body. Piráti byli většinu utkání aktivnějším celkem a díky brankám odchovanců zvítězili 2:0. První extraligové čisté konto vychytal Štěpán Lukeš. Chomutovští zvítězili posedmé z posledních devíti kol.
38.kolo ne 7.1.2018
2:0(0:0, 1:0, 1:0)
AZL
Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Slovák, Chalupa – Koblasa, Huml, Vondrka – Dlouhý, Růžička, Šťovíček – Poletín, Smejkal, Tomeček – Chrpa, Chlouba, Havel
Zlín
Kašík – Freibergs, Nosek, Žižka, Matějíček, Valenta, Řezníček, Ferenc – Veselý, Šťastný, Kubiš – Bukarts, Honejsek, Okál – Klhůfek, Fořt, Ondráček – Popelka, Sedláček, Fryšara

23. Chrpa (Dietz, Chlouba), 59. Chlouba (Vondrka)

Hodek, Pavlovič – Frodl, Komárek.

Již po minutě od úvodního vhazování se ve velké šanci zjevil Michal Poletín. Po nahrávce zpoza klece pálil z bezprostřední blízkosti, ale Kašík byl pozorný. V sedmé minutě se podél pravého mantinelu protáhl Jan Havel, jenž se s kotoučem natlačil až do branky. Následně dorážel ještě Roman Chlouba, nicméně zlínský brankář bezbrankový stav uhájil. O minutu později hráli Piráti přesilovku. Křížnou přihrávkou našel Michal Vondrka na pravém kruhu Petra Koblasu. Jeho ránu do protipohybu však strážce hostující klece zlikvidoval lapačkou.

Uběhly další dvě minuty, když po střele Petra Koblasy zůstal Kašík na ledě. S pohotovou dorážkou přispěchal Jiří Smejkal, ale puk po zásahu gólmana skončil mimo tři tyče. První výrazná příležitost hostů přišla dvě minuty před koncem první periody. V přesilové hře vyslal prudkou ránu z pravého kruhu Tomáš Žižka. Na tyčku ovšem mířil až příliš přesně, a tak za doprovodu cinknutí se kotouč odrazil do bezpečné vzdálenosti od domácí branky.

Začátek prostřední třetiny přinesl divákům velkou šanci Robertse Bukartse. Sám před Lukešem dorážel, ale stav zůstal nerozhodný. Ve dvacáté třetí minutě už puk v brance skončil. Nahození Stanislava Dietze od modré tečoval Jakub Chrpa, a domácí se mohli radovat. Regulérnost gólu však ještě musel potvrdil videorozhodčí. Ten rozhodl, že kotouč nebyl zasažen vysokou hokejkou, a tak bylo skóre utkání 1:0. Obrovské šance si hosté připravili ve dvacáté sedmé minutě. Nejprve po bombě Ondřeje Veselého ihned po vhazování poletoval kotouč nad brankou a spadl do brankoviště, kde ho domácí obránci odehráli.

Poté Štěpán Lukeš dvakrát zasáhl betonem proti Pavlu Kubišovi. I za pomoci brankové konstrukce uhájili Piráti vedení. Ve třicáté minutě se do protiútoku vydal Adam Dlouhý. Když byl při sólu faulován, rozhodčí neváhal a nařídil trestné střílení. Útočník, který je v Chomutově na hostování z Liberce, chtěl při nájezdu překvapit Kašíka zakončením mezi betony, avšak gólman hostů byl pozorný.

Závěrečnou dvacetiminutovku základní části začali Chomutovští přesilovkou. Při ní měl na levém kruhu nabito Petr Koblasa, ale dobře opět zachytal brankář v žlutomodrém, když vyrazil puk na tyč. Ve čtyřicáté osmé minutě se Jakub Chrpa protáhl kolem bránícího hráče a následně vyslal tvrdou bombu na Libora Kašíka. Rána k pravé tyči mu nadělala problémy, ale stav zápasu se neměnil. V 51. minutě se na pravé straně uvolnil Martin Šťovíček. Naznačil střelu k tyči, ale pak si stáhl puk k sobě a poslal kotouč mezi betony brankáře. Ten však byl už v pádu a puk zalehl. Diváci tak stále mohli vidět jen jedinou branku.

Necelé čtyři minuty před koncem zavezl kotouč před Kašíka Chlouba. Místo zakončení se však otočil, a nahrál Janu Havlovi, který jel přes osu ledové plochy. Už měl před sebou odkrytou branku, ale v poslední chvíli upadl. Vítězství Pirátů pečetil minutu a 39 sekund před koncem Roman Chlouba ranou do prázdné branky. Tenhle gól však vybojoval Michal Vondrka, který zachytil rozehrávku Ševců a řítil se sám na prázdnou klec. Před ní ovšem zastavil, počkal na Chloubu a nechal ho, aby skóroval - 2:0. Zápas, který jednoznačně patřil brankářům, tedy vyhráli domácí a brali tři body.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Byl to hodně vyrovnaný zápas na jeden gól. Mohl vyhrát kdokoliv, nakonec jsme byli šťastnější my. Jsme rádi, že máme tři body, které jsme získali po dlouhé době. Už je jenom pár kol, takže se musíme připravovat na další zápasy, protože už se rozhoduje a my bojujeme o desítku.“

Robert Svoboda (Aukro Berani Zlín): „Hodnocení je úplně jednoduché – bez gólu nemůžeme vyhrát. Hrozně se na góly nadřeme, v posledních zápasech jsme na jeden gól vyhráli v Třinci a prohráli v Olomouci. Nejsme úspěšní v přesilovkách, kterých jsme měli i proti Chomutovu dost. Mrzí nás to, protože jsem tady mohli bodovat, bylo na to.“