Trenéři

Vladimír Růžička (* 6. 6. 1963)

Vladimír Růžička, hlavní trenér

První hokejové krůčky udělal Vladimír Růžička starší v Litvínově, odkud se postupně propracoval do reprezentačního výběru i NHL. V nejcennějším českém dresu získal jako hráč kompletní sadu medailí z mistrovství světa, když titul pomohl dobýt na domácím šampionátu v roce 1985. Jako kapitán pak vedl naganskou partu, jež v únoru 1998 vybojovala doposud jediné olympijské zlato v historii československého a českého hokeje.

V té době už válčil v barvách pražské Slavie, které po návratu ze zámoří pomohl k postupu mezi tuzemskou elitu. V domácí nejvyšší soutěži se stal třikrát nejproduktivnějším hráčem a pětkrát opanoval pořadí střelců. Svými výkony si vysloužil pozornost klubů NHL, kde v barvách Bostonu a Ottawy odehrál více než dvě stovky utkání s bilancí 82 gólů a 85 asistencí během základní části.

Aktivní hráčskou kariéru ukončil Vladimír Růžička starší v létě 2000 a hned se postavil na střídačku pražské Slavia jako hlavní kouč. „Sešívané“ dovedl uznávaný odborník ke dvěma mistrovským titulům v letech 2003 a 2008. Na jaře 2014 se jeho slávistická éra trvající od sezóny 1993/1994 uzavřela. Dvěstěnásobný reprezentant pomáhal už jen u mladšího dorostu a také působil jako konzultant Pirátů Chomutov.

Hlavní náplní práce Vladimíra Růžičky staršího však v sezóně 2014/2015 bylo národní mužstvo, které připravoval na domácí mistrovství světa. Člen české síně slávy, kam byl uveden v roce 2008, se poprvé na lavičku národního týmu postavil v sezóně 2002/2003 jako asistent Slavomíra Lenera. Toho po světovém šampionátu 2004 v České republice vystřídal Ivan Hlinka a Vladimír Růžička zůstal asistentem.

Roli šéfa střídačky národního týmu převzal odchovanec severočeského hokeje v létě 2004 krátce před Světovým pohárem po tragické smrti Ivana Hlinky, jenž podlehl zraněním po autonehodě na cestě z Karlových Varů do Prahy po předávání cen pro nejlepší české hráče na Zlaté hokejce. Nyní jedna z největší osobností současného českého hokeje vede Piráty, s nimiž podepsal v létě 2015 desetiletou smlouvu.

Petr Martínek (* 11. 9. 1972)

Petr Martínek, asistent trenéra

Petr Martínek se narodil v Chomutově, kde jako hráč zažil ještě druholigové časy. Po odkoupení licence na první ligu se zařadil mezi opory týmu i zadních řad a vynikal především důrazem, neústupností a také produktivitou. Výkony brzy zaujal extraligové kluby, takže se v létě 2000 přesunul do Slavie Praha, kde strávil dva roky po vedením Vladimíra Růžičky staršího. Poté následovaly štace v Litvínově, Znojmě nebo norském Lillehammeru. V létě 2005 se vrátil do rodného Chomutova, ale po jediné sezóně zamířil do tehdy také prvoligové Komety Brno. aktivní kariéru ukončil v roce 2011 v dresu Klášterce nad Ohří.

Hned poté nastoupil trenérskou dráhu, jako spolupracovníka si jej k juniorskému celku vybral Jaroslav Beck. Trenérský tandem se sehrál natolik, že hned v první společné sezóně dovedl nejstarší mládežnický tým Pirátů k historickému titulu, k němuž pomohl i o dva roky později na jaře 2014. Mezitím stihl Petr Martínek krátké angažmá na střídačce Kadaně a od ledna 2014 pomáhal Jaroslavu Beckovi u seniorského áčka. Poté se společně s Jaroslavem Beckem přesunul do Kadaně, odkud se v létě 2015 vrátil k juniorům. Nyní bude pomáhat Vladimíru Růžičkovi u chomutovského áčka.

Jan Šťastný (* 30. 10. 1980)

Jan Šťastný, asistent trenéra

Jan Šťastný pochází z nedalekých Litoměřic, kde prošel mládežnickými týmy a naskočil také za druholigové seniorské áčko. Aktivní kariéru definitivně ukončil v roce 2006, kdy už čtvrtým rokem působil jako mládežnický trenér v pražské Slavii. Na trenérskou kariéru se poctivě připravoval na Fakultě tělesné výchovy sportu a v současné době je majitelem nejvyšší trenérské licence v České republice.

V roce 2007 odešel do Liberce. Pod Ještědem působil u mládežnických týmů až do roku 2014. Mimo jiné se podílel na vývoji útočníka Pavla Zacha, jehož v roce 2015 draftovalo jako šestého v pořadí New Jersey. Na konci sezóny 2010/2011 se osmá třída Bílých Tygrů vedená Janem Šťastným radovala z českého titulu, tentýž počin zopakoval rodilý Severočech v sezóně 2013/2014 se starším dorostem Liberce. Se stejnou věkovou kategorií dosáhl na jaře 2012 na bronz, podílel se také na bronzech mladšího dorostu v letech 2012 a 2013.

V létě 2014 se vrátil do pražské Slavie, kde společně s Vladimírem Růžičkou vedl mladší dorost. Kromě toho byl Jan Šťastný trenérem českých týmů na neoficiálních světových šampionátech do patnácti let - tzv. World Select Invitation. V týmech měl tehdy hráče jako David Pastrňák, Jakub Vrána, Vítek Vaněček, David Kaše, Pavel Zacha nebo Michael Špaček. Během stáží získával Jan Šťastný zkušenosti v Salcburku, Kärpätu Oulu, Färjestadu, HV 71, Davosu, Eisbärenu Berlín či Lvu Praha. Zajímavostí je také fakt, že stáž absolvoval rovněž ve fotbalové akademii Ajaxu Amsterdam.

Anton Lukin (* 2. 3. 1986)

Anton Lukin, trenér brankářů

Anton Lukin se narodil v ruském Novosibirsku, odkud odešel i s rodiči krátce po rozpadu Sovětského svazu do Německa. Právě odtud totiž pocházeli rodiče Antonovy maminky a právě zde se nynější kouč pirátských brankářů začal naplno věnovat hokeji. Poté, co zkoušel fotbal nebo basketbal, se v Bietigheimu postavil do hokejové branky.

V té vydržel až do 21 let, než ho zdravotní problémy donutily ukončit aktivní kariéru a věnovat se hokeji z jiné pozice. Poté už chytal jen pro radost v nižších německých soutěžích a ve Stuttgartu se začal učit trenérskému i funkcionářskému řemeslu. Nakonec převážilo trénování a Anton Lukin zůstal u brankářů. Postupně prošel několika kluby v Německu i Švýcarsku a kempy po celé Evropě. Než v létě 2017 přišel do Chomutova pracoval kromě již zmíněného Stuttgartu také v Basileji, Heilbronnu, Mannheimu nebo Freiburgu.

Petr Švehla (* 1. 4. 1972)

Petr Švehla, kondiční trenér

Úspěchy:
2001: ME – zlato
2004: ME – bronz
2005: MS, Budapešť (Maďarsko) – bronz

V minulosti úspěšný zápasník je již naplno nedílnou součástí chomutovského realizačního týmu. Na starost má zejména obratnostní a koordinační tréninky chomutovských hokejových nadějí a také fyzickou připravenost hráčů „A“ mužstva. Než se dostaneme k tomu, jak se Petr Švehla na pozici kondičního trenéra dostal, pojďme si jeho samotného trochu přiblížit.

Devětatřicetiletý zápasník působí nenápadný dojmem, přesto má být zcela po zásluze na co pyšný. Vždyť je to účastník několika světových a evropských šampionátů, dvou olympijských her, ale hlavně je to jediný český držitel zlaté medaile z Mistrovství Evropy. V mládí se Petr Švehla věnoval všem možným sportů a k zápasu se dostal až v deseti letech v Hodoníně a zůstal u toho prakticky až do teď.

V osmnácti letech odešel z Hodonína odsloužit si základní vojenskou službu do Dukly Trenčín. Zde se potkal s několika slavnými hokejisty, jakými byli Žigmund Pálffy, Branislav Jánoš, Robert Petrovický, Miloš Holaň či Miroslav Hlinka, s kterým se znovu po letech potkal právě v Chomutově. Na sever Čech se výborný zápasník stěhoval v roce 1995, kdy jej zlákala nabídka tehdy výborně fungujícího zápasnického oddílu VALZAP Chomutov. Největším úspěchem pro Petra Švehlu byl zisk zlaté medaile z mistrovství Evropy v roce 2001. Tehdy se šampionát konal v Turecku a finálovému duelu přihlíželo na patnáct tisíc diváků. Český reprezentant byl v takové formě, že soupeře naprosto přejel a porazil jej hlavně technickou převahou. Není proto divu, že získal i ocenění pro nejtechničtějšího závodníka šampionátu.

Krom zlaté medaile se může také pochlubit dvěma bronzovými. První z roku 2004, kterou vybojoval opět na evropském šampionátu, tu druhou potom získal o rok později, tentokrát na mistrovství světa. Petr Švehla se také účastnil dvou olympiád. V roce 2000 v Sydney a o čtyři roky později v Athénách. V roce 1996 se nepodíval do Atlanty kvůli jedinému chybějícímu technickému bodu, na posledních hrách v Pekingu zase chyběl vinou jediného prohraného utkání. Stačilo jedinkrát místo porážky vyhrát.

A jak se bývalý student oboru technologie keramiky dostal k práci v chomutovském klubu? Původní myšlenka byla taková, že by pomáhal s trochu jiným než hokejovým tréninkem mládežnickým kategoriím. Potom se z toho vyvinula práce v Hockey Performance Center, kde má Petr Švehla na starosti řekněme takový gymnastický trénink. Hráči získávají stabilitu, sílu a další dovednosti, které na ledě nezískají.

K práci u „A“ mužstva se dostal díky Radimovi Rulíkovi, který úspěšného zápasnického reprezentanta oslovil, zda by se nechtěl podílet na kondiční přípravě jeho svěřenců. Nad nabídkou potom dlouho nepřemýšlel a nyní již čtvrtou sezónu připravuje svůj tréninkový program, kdy se stará o kondici hráčů.