Trenéři

Miroslav Buchal (* 1. 12. 1965)

Miroslav Buchal, hlavní trenér

Miroslav Buchal patří mezi chomutovské odchovance a zažil druholigové časy, neboť v letech 1987 až 1992 nastupoval za místní A-tým, v němž třikrát skóroval. Po skončení aktivní kariéry se na konci 90. let minulého století vydal na trenérskou dráhu. Začínal u chomutovského potěru, kde i pod jeho vedením udělal první krůčky na ledě mimo jiné i David Kämpf. Postupně se posouval k žákům a poté i do celorepublikových soutěží, takže se podílel na rozvoji dalších hráčů, kteří z Chomutova zamířili do zámoří a mají smlouvu s týmy NHL. Ať už šlo o Davida a Ondřeje Kašovi nebo Jakuba Lauka.

Dosavadním vrcholem práce s mládeží bylo stříbro se starším dorostem Pirátů na jaře 2016, kdy místní mladíci podlehli až ve finále play-off brněnské Kometě. Na střídačce chomutovského A-týmu stál nekdejší řízný obránce už v sezóně 2007/2008 jako asistent Martina Pešouta. Ve druhé nejvyšší soutěži pak působil ještě od prosince 2013 v nedaleké Kadani, kde dokončil jako hlavní trenér sezónu 2013/2014 poté, co se Jiří Čelanský na vlastní žádost skončil. Shodou okolností právě Jiří Čelanský si ho vybral jako spolupracovníka, když Kadaň přebíral na začátku října 2017. V prosinci téhož roku Jiří Čelanský skončil a sezónu dokončil Miroslav Buchal po boku s Petrem Klímou. V listopadu 2018 převzal seniorský tým Klášterce nad Ohří, odkud se vrátil do Chomutova.

Petr Martínek (* 11. 9. 1972)

Petr Martínek, asistent trenéra

Petr Martínek se narodil v Chomutově, kde jako hráč zažil ještě druholigové časy. Po odkoupení licence na první ligu se zařadil mezi opory týmu i zadních řad a vynikal především důrazem, neústupností a také produktivitou. Výkony brzy zaujal extraligové kluby, takže se v létě 2000 přesunul do Slavie Praha, kde strávil dva roky po vedením Vladimíra Růžičky staršího. Poté následovaly štace v Litvínově, Znojmě nebo norském Lillehammeru. V létě 2005 se vrátil do rodného Chomutova, ale po jediné sezóně zamířil do tehdy také prvoligové Komety Brno. aktivní kariéru ukončil v roce 2011 v dresu Klášterce nad Ohří.

Hned poté nastoupil trenérskou dráhu, jako spolupracovníka si jej k juniorskému celku vybral Jaroslav Beck. Trenérský tandem se sehrál natolik, že hned v první společné sezóně dovedl nejstarší mládežnický tým Pirátů k historickému titulu, k němuž pomohl i o dva roky později na jaře 2014. Mezitím stihl Petr Martínek krátké angažmá na střídačce Kadaně a od ledna 2014 pomáhal Jaroslavu Beckovi u seniorského áčka. Poté se společně s Jaroslavem Beckem přesunul do Kadaně, odkud se v létě 2015 vrátil k juniorům. Nyní bude pomáhat Vladimíru Růžičkovi u chomutovského áčka.

Anton Lukin (* 2. 3. 1986)

Anton Lukin, trenér brankářů

Anton Lukin se narodil v ruském Novosibirsku, odkud odešel i s rodiči krátce po rozpadu Sovětského svazu do Německa. Právě odtud totiž pocházeli rodiče Antonovy maminky a právě zde se nynější kouč pirátských brankářů začal naplno věnovat hokeji. Poté, co zkoušel fotbal nebo basketbal, se v Bietigheimu postavil do hokejové branky.

V té vydržel až do 21 let, než ho zdravotní problémy donutily ukončit aktivní kariéru a věnovat se hokeji z jiné pozice. Poté už chytal jen pro radost v nižších německých soutěžích a ve Stuttgartu se začal učit trenérskému i funkcionářskému řemeslu. Nakonec převážilo trénování a Anton Lukin zůstal u brankářů. Postupně prošel několika kluby v Německu i Švýcarsku a kempy po celé Evropě. Než v létě 2017 přišel do Chomutova pracoval kromě již zmíněného Stuttgartu také v Basileji, Heilbronnu, Mannheimu nebo Freiburgu.

Petr Švehla (* 1. 4. 1972)

Petr Švehla, kondiční trenér

Úspěchy:
2001: ME – zlato
2004: ME – bronz
2005: MS, Budapešť (Maďarsko) – bronz

V minulosti úspěšný zápasník je již naplno nedílnou součástí chomutovského realizačního týmu. Na starost má zejména obratnostní a koordinační tréninky chomutovských hokejových nadějí a také fyzickou připravenost hráčů „A“ mužstva. Než se dostaneme k tomu, jak se Petr Švehla na pozici kondičního trenéra dostal, pojďme si jeho samotného trochu přiblížit.

Devětatřicetiletý zápasník působí nenápadný dojmem, přesto má být zcela po zásluze na co pyšný. Vždyť je to účastník několika světových a evropských šampionátů, dvou olympijských her, ale hlavně je to jediný český držitel zlaté medaile z Mistrovství Evropy. V mládí se Petr Švehla věnoval všem možným sportů a k zápasu se dostal až v deseti letech v Hodoníně a zůstal u toho prakticky až do teď.

V osmnácti letech odešel z Hodonína odsloužit si základní vojenskou službu do Dukly Trenčín. Zde se potkal s několika slavnými hokejisty, jakými byli Žigmund Pálffy, Branislav Jánoš, Robert Petrovický, Miloš Holaň či Miroslav Hlinka, s kterým se znovu po letech potkal právě v Chomutově. Na sever Čech se výborný zápasník stěhoval v roce 1995, kdy jej zlákala nabídka tehdy výborně fungujícího zápasnického oddílu VALZAP Chomutov. Největším úspěchem pro Petra Švehlu byl zisk zlaté medaile z mistrovství Evropy v roce 2001. Tehdy se šampionát konal v Turecku a finálovému duelu přihlíželo na patnáct tisíc diváků. Český reprezentant byl v takové formě, že soupeře naprosto přejel a porazil jej hlavně technickou převahou. Není proto divu, že získal i ocenění pro nejtechničtějšího závodníka šampionátu.

Krom zlaté medaile se může také pochlubit dvěma bronzovými. První z roku 2004, kterou vybojoval opět na evropském šampionátu, tu druhou potom získal o rok později, tentokrát na mistrovství světa. Petr Švehla se také účastnil dvou olympiád. V roce 2000 v Sydney a o čtyři roky později v Athénách. V roce 1996 se nepodíval do Atlanty kvůli jedinému chybějícímu technickému bodu, na posledních hrách v Pekingu zase chyběl vinou jediného prohraného utkání. Stačilo jedinkrát místo porážky vyhrát.

A jak se bývalý student oboru technologie keramiky dostal k práci v chomutovském klubu? Původní myšlenka byla taková, že by pomáhal s trochu jiným než hokejovým tréninkem mládežnickým kategoriím. Potom se z toho vyvinula práce v Hockey Performance Center, kde má Petr Švehla na starosti řekněme takový gymnastický trénink. Hráči získávají stabilitu, sílu a další dovednosti, které na ledě nezískají.

K práci u „A“ mužstva se dostal díky Radimovi Rulíkovi, který úspěšného zápasnického reprezentanta oslovil, zda by se nechtěl podílet na kondiční přípravě jeho svěřenců. Nad nabídkou potom dlouho nepřemýšlel a nyní již čtvrtou sezónu připravuje svůj tréninkový program, kdy se stará o kondici hráčů.