Dvougólové vedení stačilo na bod, Zlín dokonal obrat v nájezdech

Napsal 30.11.2018 Libor Kult
Z l í n/C h o m u t o v - Piráti vyrazili ke 23. kolu Tipsport extraligy podruhé za sebou do hájemství soupeře, když odcestovali do Zlína, kde krátce po polovině duelu vedli 2:0. Berani však ještě do přestávky v oslabení snížili, ve třetím dějství vyrovnali a v nájezdech sebrali druhý bod. Chomutovští tak i přes dobře rozehranou partii druhou venkovní výhru v sezóně nepřidali a prohráli i třetí letošní nastavovaný zápas. Brankář Peters si při prvním gólu připsal premiérovou asistenci v tuzemské nejvyšší soutěži.
23.kolo pá 30.11.2018
PBZ
3:2sn(0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Zlín
J. Sedláček – Valenta, Nosek, Žižka, Řezníček, Gazda, Freibergs, Ferenc – Kubiš, Fořt, Ondráček – Lakatoš, P. Sedláček, Okál – Honejsek, Popelka, Šlahař – Poletín, Fryšara, Kulda
Peters – Jank, Flemming, Dietz, Knot, Trefný, Valach – Sklenář, Růžička, T. Svoboda – Tomica, Klhůfek, Duda – Marjamäki, Vantuch, Stránský – Koblasa, Hanták, Havel

Zlín
38. Ondráček (Lakatoš), 55. Valenta (Lakatoš), rozh. náj. Kulda
9. Klhůfek (Valach, Peters), 33. Jank (Duda, Stránský)

Okál (Zlín) 10 minut

Na první vážnější šanci čekali diváci ve Zlíně do páté minuty, kdy se na pravém kruhu zjevil osamocený Flemming, ovšem střelecký účet večera neotevřel. Bezbrankový stav platil i po první přesilovce domácích, a tak šli do vedení Piráti. Zlínský odchovanec Pavel Klhůfek si v deváté minutě našel vyražený puk po Valachově střele a přesnou trefou do odkryté části branky poprvé v sezóně bodoval ve venkovním duelu – 0:1. O chvíli později operoval před Petersem domácí Popelka, jenže na kanadského gólmana v chomutovských službách si nepřišel.

V závěru první třetiny byli současně vyloučeni Freibergs s Vantuchem a ve čtyřech na obou stranách střílel z pravého kruhu zlínský Kulda, jenž však minul prostor mezi třemi tyčemi Pirátů. Když Valaši nepotrestali ještě před sirénou faul Valacha odcházeli do kabin spokojenější Chomutovští, kteří zvládli i zbytek oslabení na startu prostředního dějství.

Stejně dopadli v početní výhodě o pár chvil později také svěřenci Vladimíra Růžičky, jejichž náskok mohl navýšit ve 27. minutě Marjamäki. Finský útočník se po přihrávce zpoza branky octil sám před Jakubem Sedláčkem, který ho však vychytal. Krátce po polovině střetnutí byl vyloučen Fořt, v přesilovce nebezpečně pálil Valach, ovšem domácí gólman se štěstím vytěsnil puk mimo branku.

Nevyužitá přesilová hra Severočechy mrzet nemusela, krátce po jejím skončení poslal Duda parádní pas Bohumilu Jankovi a ten z vrcholu kruhů propálil vše, co mu stálo v cestě – 0:2. Ve zbytku druhého hracího období pykali Berani dvakrát na trestné lavici, jenže Piráti místo navýšení náskoku inkasovali. Zlínští se ve vlastním oslabení dostali do přečíslení tři na jednoho, které po Lakatošově přihrávce úspěšně zakončil Jiří Ondráček – 1:2.

Na začátku třetí dvacetiminutovky ubránili Piráti zbytek oslabení po nedovoleném zákroku na sklonku předchozí třetiny a ve 44. minutě mohl vnést trochu více klidu na chomutovské hokejky Dietz, který si najel do pravého kruhu na Sklenářovu přihrávku, jenže mířil jen do Jakuba Sedláčka. O tři minuty později na druhé straně několikrát marně dorážel u tyčky Kubiš, podobně dopadl v polovině dějství také Klhůfek před zlínskou brankou.

Na rozmezí 53. a 54. minuty byli postupně vyloučeni domácí Okál s hostujícím Flemmingem a hra ve čtyřech znovu svědčila Zlínu. Tomáš Valenta dostal přihrávku na modrou, kde měl spoustu času namířit a tvrdou bombou využil clony před Petersem – 2:2. Za sto vteřin mohlo být s Piráty ještě hůře, neboť při střele Žižky je zachránila tyčka. Když v polovině 59. minuty neměl Duda čas a prostor pro důraznější zakončení před brankou, dospělo střetnutí do prodloužení.

Úvod nastavení patřil Pirátům, jejichž aktivita vrcholila samostatným únikem Sklenáře, jenže křídelník první formace neproměnil. Na protější straně neuspěl s ostrou ranou z levého křídla Lakatoš, a tak musely rozhodnout nájezdy. Valaši hned třikrát překonali Peterse, zatímco za Piráty skóroval jen Růžička. Rozdílový pokus proměnil Edgars Kulda, jehož střela znamenala druhý bod pro Zlínské – 3:2.

TOP foto: Jiří Zaňát

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): „Za dva body musíme být velmi rádi, protože průběh utkání pro nás nevypadal vůbec dobře. Musíme poděkovat hráčům za to, že to nezabalil a věřili. Se štěstím jsme zápas otočili.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Přijeli jsme s respektem k soupeři, ale víme, že naše výkony nejsou špatné. Do utkání jsme vstoupili velice dobře, dali jsme první gól. Díky brankáři Petersovi jsme drželi vedení, povedlo se nám zvýšit na 2:0. Pak ale přišel moment, který nás sráží celou sezónu a je důvodem toho, kde se nacházíme – přesilovky. Možnost hrát je na nás působí jako chemická zbraň, úplně nás omámí. Dostali jsme v ní branku na 1:2, což domácí nakoplo. Vyrovnali pak při hře čtyři na čtyři, kde jsme si špatně rozebrali hráče. V nájezdech byl soupeř prostě šikovnější. Jsme zklamaní, bod je tentokrát málo. Dalším důvodem prohry je třeba i faul Flemminga opět při naší přesilovce, který už nic neřešil. Děláme hloupá rozhodnutí a pokud si toto neuvědomíme, čeká nás hodně, hodně dlouhá sezóna.“