Znovu proti Brnu: Kometa bojuje o definitivní záchranu

Napsal 14.03.2013 Lucie Štěrbová
Chomutov už se baráží nevyhne, nicméně i tak jsou pro něj zbývající zápasy důležité, minimálně z pohledu sebevědomí a sehranosti. Brněnská Kometa pomalu polyká zklamání z nepostupu do předkola play-off. V prvním vzájemném utkání brali Piráti bod, přidají k němu v pátek ve vzájemném duelu další?

Brno brzdí slabá produktivita, a tak rozdává body

Hráči Brna stále nemohou skousnout účast v play-out místo v play-off, o které přišli až v posledním dvaapadesátém kole na ledě pražské Sparty. Náskok brněnského týmu je ale i tak tři kola před koncem celkem vysoký – má sedmibodový náskok na předposlední Liberec. Jinak je ale výkonnost Komety v zápasech o umístění celkem bídná. Odehrála prozatím tři utkání a ani v jednom nedokázala naplno bodovat, velkým dílem kvůli velmi slabé produktivitě.

Miroslav Zálešák
Miroslav Zálešák získal ve vzájemných zápasech 4 body

V prvním utkání nastoupila skleslá Kometa se staronovým trenérem Kýhosem na střídačce proti Pirátům a hlavně v úvodu zápasu předváděla bezkrevný výkon. Postupem času se ale výkon Brněnských zlepšoval, Kometa získala střeleckou převahu a tu v prodloužení – i přesto, že Piráti v utkání dvakrát vedli – přetavil ve druhý bod Kováčik. Kometa vyhrála 3:2.

I v zápase s karlovarskou Energií brala Kometa bonusový bod až po prodloužení, po výhře 2:1. Obě branky v základní hrací době padly v rozmezí jediné minuty v úvodní desetiminutovce – na tu další se pak čekalo až do minuty dvaašedesáté a asistent trenéra Luboš Oslizlo si po utkání logicky stěžoval na slabou produktivitu svého týmu: „Pořád nás trápí koncovka, na začátku zápasu jsme měli tři vyložené šance, ale zase jsme je neproměnili.“

A v prozatím posledním utkání s Libercem nedala Kometa ani gól. Prohrála 0:2 a značně tak zkomplikovala situaci Karlovým Varům – Liberec se totiž dostal na dostřel dvou bodů, což není rozdíl, který by se nedal ve třech zbývajících kolech smazat.

Kdo si zahraje baráž?

V tabulce o umístění je po třech odehraných kolech jasno o jediné věci – že se Piráti nevyhnou baráži. O druhého černého Petra teď budou mezi sebou bojovat hlavně Liberec a Karlovy Vary. Ač to před startem play-out vypadalo, že se Energie bez problémů zachrání, bude muset ještě zabojovat.

Patrik Lušňák střílel góly za Chomutov, teď i za Kometu

V první lize už je jasno o jednom z účastníků baráže. Olomouc ve čtvrtfinále přešla v šesti zápasech přes Hradec Králové a v semifinále, respektive v sérii, která už rozhodovala o tom, kdo si prolínací dvanáctikolovou soutěž zahraje, sfoukla překvapivě hladce loňského finalistu a obrovského soka Chomutova – ústecký Slovan. Ten se v semifinále nezmohl na jedinou výhru a po prohrách 3:6, 1:5, 0:3 a 0:2 pro něj sezona končí.

Ústí sice před sezonou avizovalo radikální zeštíhlení rozpočtu a s tím související nižší cíle, čtyři prohry, jen čtyři vstřelené branky a k tomu poslední domácí zápas odehraný jen před patnácti sty diváky, to je pořádně hořká semifinálová pilulka.

Po prvních dvou zápasech se zdálo, že jednoznačný průběh bude mít i druhá série, ve které Mladá Boleslav narazila na Třebíč. První dvě utkání Mladoboleslavští vyhráli 4:1 a 2:1 po samostatných nájezdech, v dalších dvou byla ale úspěšnější Třebíč, když vyhrála 2:1 a 2:1 po nájezdech. Stav série je tak celkem překvapivě 2:2.

Jak se nám proti Brnu letos daří?

Nijak zvlášť dobře. Ze čtyř vzájemných zápasů v základní části Piráti vyválčili jedinou tříbodovou výhru, všechny body z ostatních zápasů brala Kometa.

3. 03. 2013 O umístění, 1. kolo Brno - Chomutov 3:2p
13. 01. 2013 ELH – 40. kolo Brno - Chomutov 4:0
02. 12. 2012 ELH - 27. kolo Chomutov - Brno 5:4
21. 10. 2012 ELH - 14. kolo Brno - Chomutov 3:1
13. 09. 2012 ELH - 1. kolo Chomutov - Brno 2:4

Chomutov si proti Kometě odbyl svou extraligovou premiéru, první gól do extraligové branky vstřelil Patrik Lušňák (aktuálně právě hráč Komety Brno), napodobil ho ještě Hromas. Piráti ale před zaplněnou domácí halou zápas nakonec ztratili v poměru 2:4. O dva góly podlehli Kometě i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát 1:3.

Tomáš Divíšek
Tomáš Divíšek sezonu načal právě na Kometě.

Na třetí pokus se jim ale zvítězit podařilo. Piráti sice ztratili dvoubrankové vedení a výhru vystřelil Treille až pět minut před koncem utkání, to ale nic nemění na tom, že ve statistikách svítí výhra 5:4. Poslední duel dlouhodobé části Chomutov hrubě nezvládl a prohrál 0:4. Plná marodka, chybějící klid v koncovce a místo přímočarých řešení zbytečné složitosti – to byly podle tehdejšího trenéra Antonika hlavní důvody neúspěchu.

Zatím poslední vzájemný zápas odehráli Piráti proti Kometě už v rámci play-out a v duelu se zklamaným soupeřem získali bod, prohráli až v prodloužení 2:3. Vůbec nejproduktivnějšími hráči Pirátů ve vzájemných zápasech jsou Miroslav Zálešák a obránce Martin Rýgl, oba mají po čtyřech bodech. Patriku Lušňákovi se jako jedinému podařilo bodovat v jedné sezoně na obou stranách – dva body si připsal v dresu Chomutova, branku pak už i v dresu Komety.

O zápase

Čtvrté utkání skupiny o udržení je naplánováno na pátek 15. března. Hraje se na ledě Pirátů a úvodní vhazování je naplánováno na 17:30. Pokud to nestíháte do ochozů chomutovského stadionu, pak můžete utkání sledovat i prostřednictvím tradičního textového online přenosu na stránkách onlajny.cz