Ohlasy po utkání

„Musíme do sebe dostat dravost,“ hledí Jan Rutta do barážové budoucnosti

Napsal 15.03.2013 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Jedním ze strůjců pátečního vítězství Pirátů nad brněnskou Kometou byl mladý obránce Jan Rutta. Nejprve zavelel k obratu snížením na 2:3 a poté asistoval u gólů Mrázka a Hromase. Ujal se iniciativy dokonce i při samostatných nájezdech, ale jeho neproměněná bekhendová klička, i díky skvělému Hanuljakovi v bráně, už nic neřešila. Rutta si tedy připsal tři body, čímž se, věřte nebo ne, vyhoupl do čela chomutovské produktivity v play-out.

Rutta svůj velký večer v obecné rovině glosoval následovně: „Je to skvělé, takový zápas jsem ještě v extralize neodehrál. Mám z toho rozhodně velkou radost!“ Písecký odchovanec po zápase rozhodně neskrýval nadšení.

Jan Rutta a karlovarský Rohan v popředí

Na konci první třetiny přestala fungovat časomíra. To je ovšem komplikace spíše pro diváky, než pro samotné hráče. Ti na ledě nemají čas na sledování obřího kotouče, který pod multimediální kostkou ukazuje čas. „Ono to zas tak těžké není. Spíš byl problém v tom, že se často přerušovala hra, jinak je to hráči jedno,“ vysvětluje urostlý obránce své problémy. Štěpán Hřebejk si možná čas odpočítával, když prozíravě napálil puk na bránu dvě sekundy před první sirénou. „Že to padlo takhle těsně před koncem třetiny, bylo spíše velké štěstí,“ řekl Rutta o Hřebejkově gólu.

Jediný gól tříbodového obránce padl ve druhé třetině a znamenal snížení na 2:3. „Puk šel rychle dopředu, Siky s ním ujížděl a já jsem podpořil útok. Zařval jsem si o puk a on mi ho dal do tandemu. Vystřelil jsem a nějak se to odrazilo do brány,“ popsala chomutovská devadesátka svou branku. Pro Ruttu to byl druhý gól v sezóně, první v play-out.

Ve třetí třetině odváděly obranné řady, v čele právě s dvaadvacetiletým pravákem, skvělou práci při bránění tří těžkých oslabení. Co ale čert nechtěl, pár desítek sekund po vypršení posledního trestu přišel vyrovnávací gól z hole Jana Hrušky. „Abych se přiznal, tak jsem ten gól neviděl, zrovna jsem nedával pozor. Ale to se někdy stane, že ubráníme dlouhá oslabení a pak padne do plných. Někdy je to haluz, někdy soupeř potrestá nějakou chybičku. Nedá se nic dělat,“ krčil rameny Jan Rutta.

Jan Rutta v loňském dresu

O body už teď Pirátům nejde. Musí se pouze dostat do formy, ve které mohou odehrát baráž. Vítězství s karlovarskou Energií a brněnskou Kometou jim k tomu mohou pomoci. Jan Rutta přikyvuje: „My do sebe hlavně teď musíme dostat dravost a ten styl, kterým chceme hrát. Chceme určitě vyhrávat zápasy už i teď. Chceme brát mužstvům body a dobře se připravit na baráž,“ konstatuje 190 centimetrů vysoký a 90 kilogramů vážící bek.

V neděli čeká Piráty druhý souboj v rámci play-out s Libercem. Bílí Tygři zničili v pátek Karlovy Vary 5:0 a mají nakročeno ven z barážových vod. „Půjdeme do toho určitě jako do každého jiného zápasu. Chceme vyhrávat. Už se nemůžeme koukat zpátky, jsme namočení v baráži. Snažíme se zápasy brát tak, jak jdou, a hrát pořád stejně. A pokud možno vyhrávat,“ burcuje odhodlaný Jan Rutta sebe a svůj tým. Baráž už totiž pomalu začíná být na spadnutí. „Po očku už jsem koukal, že do baráže proklouzla Olomouc a že Třebíč trápí Boleslav. Ale to nás také trápit nemusí. Kdo tam přijde, toho musíme porazit,“ VĚŘÍ Jan Rutta.

×
Dnes v 17:45 | Dor.
Piráti Chomutov
HC Sparta Praha