Aktuální zprávy

Skončila základní část první ligy. Jaká byla z pohledu bílomodrých statistik?

Napsal 13.02.2010 Lucie Štěrbová

Základní část čítající 46 kol je za námi, do začátku čtvrtfinálové bitvy zbývá ještě 9 dní, je proto ideální čas podívat se na 46 odehraných zápasů optikou statistických údajů - bodů, přihrávek, vstřelených a obdržených branek. Jak na tom jsou chomutovští hráči v porovnání se zbytkem první ligy? T prozradí následující řádky.

Komu a kolik? Aneb jak se hrálo venku a doma…

KLH Chomutov prozatím odehrál 46 zápasů a po základní části a nadstavbě vstoupí do play off z druhé pozice. Na druhé pozici skončil i z pohledu vstřelených a obdržených branek. Domácí fanoušci mohli vyrazit na 23 domácích zápasů – a domů odcházeli celkem 18x naprosto spokojeni – právě tolik zápasů domácí vyhráli v základní hrací době. Bez bodu odcházeli z ledu domácí hráči po šedesáti minutách jen 2x, na ledě ČEZ stadionu loupily Kadaň a Havlíčkův Brod.

Havířov	         12 (12)
Pozn. Tabulka je seřazena dle pořadí po skončení základní části. V závorce je uveden maximální počet bodů, které mohl Chomutov získat.

V domácím prostředí se mohla domácí obrana chlubit nejméně obdrženými brankami v celé první lize. Bylo jich ve třiadvaceti domácích zápasech jen 44 a navíc platí, že každou obdrženou branku trestali domácí v průměru 2 vstřelenými góly do sítě soupeře. I v tabulce venkovních zápasů obsadil KLH Chomutov druhé místo. Venkovní bilance ale už nebyla natolik jednoznačná. Z venkovních zápasů vyválčili bílomodří 41 bodů a chomutovská defenzíva obdržela o třetinu více branek než doma – i přesto ale patřila k těm nejlepším a v tabulce venkovních zápasů jí patří 3. místo.

Chomutov vstoupil do letošní sezóny více než skvěle. Přemožitele nenašel celých dvanáct kol a překonal tak svůj vlastní rekord ze sezóny 2003/2004, kdy neprohrál 11 utkání v řadě a stopku mu tehdy vystavilo v derby na domácím ledě Ústí. Letos domácí krasojízdu nezastavil ani krajský rival, kterého domácí přejeli v 11. kole 6:3. První prohra tak přišla až ve „smolném“ 13. kole v Havlíčkově Brodě, kde KLH prohrál 4:1. Za zmínku stojí porovnání letošního skóre s poměrem vstřelených branek v sezoně 2003/2004. Stejně jako tehdy jsme vstřelili 47 branek, ale obdrželi jich o osm víc – 18.

„Předvánoční“ krize, aneb série, kdy se čekalo 6 zápasů na výhru za tři body – to je bodově nejméně úspěšné období dosavadní sezóny, kdy Chomutov podlehl na ledě Zlatopramen arény v prodloužení Slovanu a pak nebodoval v následujících pěti zápasech. Z dosavadních statistik je také možné sestavit žebříček týmů, proti kterým se Chomutovu nedaří. Nejméně úspěšným byl v zápasech s Kadaní, s kterou ve dvou zápasech neuhrál ani bod. Následuje Havlíčkův Brod – z 12 možných bodů získali bílomodří jen 4. Nepříjemným soupeřem je samozřejmě i ústecký Slovan. S ním jsme se poměřili 4x a ve vzájemných duelech vyválčili 5 bodů.

Nejvíce góly v síti soupeře potěšili bílomodří borci své fanoušky v rámci 40. kola. Do Chomutova přijely Benátky nad Jizerou a zpátky domů se vraceli s debaklem 1:9. Nejhorším zápasem z pohledu domácích byl duel na ledě Kadaně, který KLH prohrál 0:5.

Miroslav Hanuljak – 2,42 / 91,74%
Pozn. V seznamu chybí hráči, kteří odehráli v chomutovském dresu méně jak pět utkání.

V barvách Chomutova bude v nadcházejícím play off samozřejmě bojovat i nejproduktivnější hráč první ligy – Radek Duda. Ten chyběl jen ve dvou zápasech a ve 44 odehraných získal 60 kanadských bodů. Nasbíral nejvíce přihrávek v celé lize a od koruny krále střelců ho dělily pouhé dvě trefy. Nejlepším střelcem se nakonec stal Daniel Hodek z Dukly. I přesto je ale autorem zhruba každé páté branky Chomutova a v každé třetí měl prsty. Radek Duda dominuje i tabulce trestů, nasbíral 161 trestných minut, což je pro zajímavost 19 % všech trestných minut, který chomutovský tým v dosavadním průběhu sezóny nasbíral.

V TOP10 první ligy je na šestém místě ještě Dudův parťák z útoku Milan Kraft (16+26), sedmý je staronový hráč KLH Ladislav Boušek. Domácí první lajna byla skutečným postrachem všech soupeřů. Například v prvních deseti zápasech měla prsty v 60 % branek. V chomutovských barvách se prohání po ledě i druhý nejproduktivnější obránce první ligy – Jakub Grof, jehož nejsilnější zbraní je tvrdá střela švihem.

Ze 171 vstřelených branek jich celkem 54 bílomodří vstřelili v přesilových hrách. Úspěšnost chomutovských hráčů se v přesilových hrách blíží k hranici 21 %, což znamená, že využijí každou pátou přesilovou hru, kterou jim soupeř nabídne. Příjemnou zprávou je i to, že celkem 6x KLH skóroval v oslabení.

A jaké je vysvědčení pro diváky? V průměru jich na hokej do ČEZ arény našlo cestu 1602 na každý zápas, což je řadí ve fanouškovském žebříčku na 5. místo. Tradičně nejvíce táhnou derby s ústeckým Slovanem. Na to první dorazilo do ČEZ arény 3473 diváků, na druhé pak 3083 – oba zápasy se tak umístily na vrcholu návštěvnosti.