Ohlasy po utkání

„Porveme se o dvanáctou příčku,“ vzkázal kapitán Marek Tomica

Napsal 06.01.2019 Marek Douda
C h o m u t o v - Piráti se poprvé v roce 2019 představili v ROCKNET ARÉNĚ a tato premiéra byla vítězná. V rámci 33. kola Tipsport extraligy přehráli Vítkovice 4:2, přičemž všechny trefy zaznamenali svěřenci trenéra Růžičky v přesilových hrách. Po jednozápasové absenci stál na přídi pirátské lodi kapitán Marek Tomica, kterému v letošním ročníku schází střelecká štěstěna.

Shodně jako v utkání na ledě Sparty si Chomutovští vytvořili dvoubrankový náskok, ze kterého těžili po zbytek střetnutí. Na rozdíl od předešlého kola v Praze, kde Piráti vedení ztratili, si proti Rideře výsledek pohlídali a bez větších problémů ukořistili všechny body. „Výhra je vždycky super. Makali jsme a dotáhli zápas do vítězného konce, i když jsme dostali gól na 3:2, což je důležité,“ zkonstatovala chomutovská čtrnáctka.

Trápení v přesilových hrách a oslabeních? Proti Vítkovicím nikoliv. Severočeši v utkání s moravským celkem zužitkovali čtyři z šesti početních výhod a sami v opačném případě inkasovali pouze jedinkrát. Sám Marek Tomica odmítl komentovat, zda Piráti trénují situace v rozdílném počtu hráčů a doufal, že přesilovkový apetit vydrží týmu i nadále.

„Bylo jen otázkou času, kdy nám přesilovky pomohou. Tentokrát jsme nasypali hodně branek. Uvidíme, jak nám to půjde dál,“ vyhlížel křídelník třetí ofenzivní formace. „Jsou to věci z kabiny, které nebudu říkat ven. Trénujeme pořád. Někdy víc a někdy míň. Všechno je na trenérovi,“ následně doplnil.

Chomutovský kapitán nebyl ze zdravotních důvodů v sestavě pro utkání v O2 aréně, tudíž si první start v novém kalendářním roce připsal na domácím ledě. Jeden z matadorů v kádru Pirátů na křídle třetího útoku strávil necelých osmnáct minut, při kterých rozdal dva hity. „Cítil jsem se dobře. Bylo to určitě i tím, že je vždy lepší, když se vyhrává, než když se prohrává. Nemuseli jsme dotahovat, takže to bylo dobré,“ zkonstatoval osmatřicetiletý hráč.

Hodnota Justina Peterse pro Chomutov stoupá každým zápasem a kanadský čaroděj potvrdil skvělou výkonnost rovněž proti týmu, který před tímto kolem okupoval čtvrtou příčku tabulky. Oproti předešlým kolům brankáři výrazně pomohla obrana, která nechala soupeře na svého strážce vypálit „pouze“ čtyřiadvacetkrát. „Justin chytá skvěle a drží nás od doby, co je tady. Musíme mu více pomoct a on nám to bude vracet,“ pobídl spoluhráče k větší podpoře pirátské jedničky.

Duel s Riderou byl místy hodně bojovný a obecenstvo ROCKNET ARÉNY sledovalo souboje často i po odpískání. K největším šarvátkám došlo po konci první a v závěru druhé třetiny, přičemž u obou situací byl přítomen chomutovský kapitán a s ním také bývalý obránce Pirátů Jaroslav Mrázek, který od konce loňského listopadu válčí právě v Moravskoslezském kraji.

„Bylo to jen takové pošťuchování. V obou potyčkách stál Jarda Mrázek, takže byly o něco vyhecovanější. Lidem se to musí líbit. Je to hokej a emoce. Pro diváky jsou takové momenty lepší, než kdybychom chodili a plácali se,“ domníval se odchovanec Třebíče. „S Jardou jsme se pozdravili a prohodili pár slov, ale o žádné hecování nešlo. Po utkání si můžeme napsat. Momentálně hraje za Vítky a bojuje za ně stejně jako my za Piráty,“ dodal k napjaté atmosféře.

Klíčovým momentem, který pirátskou posádku nasměroval k výhře, byla pravděpodobně druhá třetina, během které Chomutovští ubránili dvě oslabení a posléze sami udeřili. Karta se totiž obrátila a Severočechům se naskytla podobná možnost při dvojnásobné přesilovce. „Jejich tlak pramenil z toho, že jsme měli hodně vyloučených. Situaci jsme zvládli výborně, což bylo klíčem. Pak nám dal přesilovku soupeř, a tak to prostě je. Jednou chodíme my a podruhé oni. Tentokrát jsme výhody využili, Vítkovice naštěstí ne,“ řekl bezprostředně po utkání.

Stálici v pirátském dresu v probíhající sezóně trápí nula v kolonce gólů. Nutno dodat, že od rodáka z Třebíče se čeká spíše černá práce, což proti Rideře splnil na výbornou. Střelecké povinnosti proti Moravanům zastoupili jiní v čele s Vladimírem Růžičkou, který zaznamenal dvanáctý zásah v extraligovém ročníku. „Předvedli jsme parádní kolektivní výkon. Rvali jsme se jeden za druhého. Kluci se prosadili a máme tři body. Prostě úspěch. Takhle musíme hrát,“ uvědomoval si.

Severočeši zvítězili ve třech z posledních čtyř střetnutí a propast před dvanáctým místem tabulky stáhli i díky ztrátě Karlových Varů s Libercem na sedm bodů. Pro příští kolo vyrazí Piráti podél severních hranic do Pardubic, kde v souboji celků ze dna extraligového žebříčku vyzvou tamní Dynamo.

„Musíme věřit, protože nás čeká dlouhá a náročná cesta. Pokud budeme makat jako proti Vítkovicím a budeme zvládat takové zápasy, jaké jsme měli před tím dobře rozehrané a ztratili jsme je, tak se budeme stále přibližovat dvanáctému místu. Porveme se o něj,“ pravil velitel pirátské bárky.

V dalším domácím klání čeká svěřence Vladimíra Růžičky bitva s Mladou Boleslaví, která bude mít speciální nádech. Již třetím rokem v řadě Chomutovští pořádají akci PIRÁTI CHOMUTOV PRO NEMOCNICI, jejíž výtěžek letos poputuje na pomoc rehabilitačnímu oddělení. Marek Tomica se v loňské sezóně potýkal s vleklými zdravotními komplikacemi, se kterými mu pomohli právě v chomutovské nemocnici. Proto neskrýval nadšení z příležitosti znovu přispět na dobrou věc.

„Je super, že se takové akce konají, protože jde o důležitou věc. Celý tým jsme rádi, že se tato akce děje, protože peníze z toho jdou na potřebnou věc. Mně osobně v nemocnici pomohli a vyšli mi vstříc, když jsem byl zraněný. Za to tam všem doktorům patří dík,“ vyzdvihl práci místní nemocnice. „Bez ohledu na výsledek zápasu, je to pro dobrou věc. Budeme se snažit vyhrát jako v každém utkání. Myslím, že si akci užijeme a lidé určitě taky,“ završil přesvědčený kapitán mužstva.