Odčiníme zítra s Olomoucí porážku od Kadaně ?

Napsal 09.01.2004 Martin Košan
C h o m u t o v - Po nevydařeném domácím vykročení do nového roku ve středu s Kadaní mají chomutovští hokejisté šanci na reparát hned v dalším kole, celkově už jednatřicátém, ve kterém díky rozlosování znovu doma přivítají HC Olomouc. Při pohledu na tabulku to bude evidentně ještě o něco těžší utkání než to středeční. Zatímco Chomutov po prohře ve zmiňovaném okresním derby klesl po delší době z prvoligového trůnu na druhou příčku, získal doposud 64 bodů, Olomouc je pátá, se ziskem 51 bodů, už třikrát za sebou brala plný počet bodů, a nebude chtít určitě jen tak svou šňůru přerušit.

Poslední tři utkání Olomouce

Na počátku probíhající vítězné šňůry Olomouce byla výhra v sobotu 20.prosince v rámci 28.kola doma nad autíčkáři z Mladé Boleslavi.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

V posledním ligovém utkání před Vánoční přestávkou, které se hrálo v pondělí 22.prosince, které se hrálo v rámci 29.kola si přivezla Mora, jak je u fanoušků nazýván náš sobotní soupeř, rovněž celé tři body za těsnou výhru 3:4.

HC VČE Hradec Králové - HC Olomouc 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)

Mezi svátky Moravané mimo tréninku stihli i přátelské utkání s druholigovým geografickým sousedem HC Šternberk a v pondělí 29.prosince mu nadělili opožděně dárek v podobě čtyř branek.

HC Olomouc - HC Šternberk 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Střelci branek HC Olomouc: Petr Žajgla, Jozef Liška, Marek Ditrich, Michal Dostál.

V uplynulém 30. kole měli Hanáci na programu těžké utkání s Medvědy z Berouna, tedy zápas s třetím týmem tabulky. Toto utkání přilákalo sice do ochozů olomouckého stadionu jen okolo 1 300 diváků, ti ale mohli být po závěrečném hvizdu naprosto spokojeni, jejich tým urval Medvědům z tlap plné tři body za výhru 4:2.

HC Olomouc – HC Berounští medvědi 4:2 (2:0,0:1,2:1)

Sestava HCO z utkání s Berounem: Svoboda - Dostál, Prošek, Šafařík, Grof, Klimeš, Faltýnek - Komínek, Buchal (46.Martinka), Martinka (35.Brančík) - Fiala, Kučera, Kašparů - Ditrich, Ministr, Liška.

Poslední vzájemné utkání

Bylo druhým v letošní sezoně. Zatímco doma v tom prvním Chomutov přehrál doma Hanáky nečekaně nekompromisně 8:1, v tom druhém, tedy zatím posledním, se karty obrátily. Za kratší konec tahali Olomoučtí a porážku Chomutovu vrátili v poměru 6:3. V prvním vzájemném letošním utkání to měl být (a nakonec nebyl) souboj dvou nejlepších brankářů Jariny s Petrem Svobodou mladším, ve druhém v brance Olomouckých stál opět Svoboda, v té chomutovské již Petr Tuček, jenž nahradil odejivšího Kamila Jarinu. Tuček rozhodně i v tomto utkání držel akcie Chomutova dlouho vysoko, nevedl si špatně, po dvou třetinách byl stav nerozhodný 2:2. Ve třetí třetině si domácí ale vybrali trochu štěstí, a čtyřmi góly potvrdili své vítězství.

Branky: 8. Šafařík, 23. Ministr (Ditrich), 50. Ministr (Jozef Liška, Faltýnek), 52. Ditrich (Ministr, Klimeš), 52. Brančík (Komínek, Dostál), 58. Komínek (Brančík, Žajgla) – 23. Boušek (Šíp, Jíra), 38. Zika (Koláček, Szakal), 47. Šíp. Vyloučení: 5:7, navíc Šafařík 10 minut a do konce utkání a Komínek 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 900.

Sestavy obou týmů z posledního vzájemného duelu:

Svoboda - Doseděl, Dostál, Faltýnek, Grof, Klimeš, Šafařík - Bělohlávek, Brančík, Ditrich, Karný, Komínek, Kučera, Jozef Liška, Martinka, Ministr, Žajgla

Tuček - Révay, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Plaček, Liška - Jíra, Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Zika, Koláček, Polodna

Výrazné osobnosti

Jistotou je pro olomoucké mužstvo brankář Petr Svoboda. Mladý gólman, syn slavnějšího stejnojmenného otce. Po něm zdědil opravdu mnoho brankářských genů, sice není kmenovým hráčem Moravanů, ale vydatně jistí olomouckou defenzivu.

Jedním z nejzkušenějších beků je Michal Dostál. Zajímavou osobou v obraných řadách je Jaromír Píchal. Kromě jeho povinností na ledě zastává ještě funkce vedoucího mužstva a sportovního manažera. Zřejmě kvůli svému pracovnímu vytížení odehrál v letošní sezoně pouze minimum zápasů. Dalším defenzivním pilířem je třicetiletý Petr Doseděl, jeden z mála kmenových hráčů Olomouce.

Olomouc v dosavadním průběhu 1. ligy vstřelila průměrných 81 branek, naproti tomu na celkově pátý celek tabulky jich 69 obdržela, tudíž velký brankový rozdíl to není, 12 branek rozdílu značí o určité nevyváženosti výkonů či jen těsných výhrách. V průběhu sezony odešel velezkušený Tomáš Sršeň, který zamířil do zahraničí. Trenér Přecechtěl postrádá výrazného střelce. Klubovou produktivitu drží Tomáš Karný spolu s Milanem Ministrem. Druhý jmenovaný oplývá bohatými zkušenostmi z extraligy, v minulosti byl výraznou útočnou personou Beranů ze Zlína. V průběhu sezony zamířil do Olomouce též exchomutovský útočník Jaroslav Buchal. Zkušenosti dodává ofenzivě také Richard Brančík v minulosti dlouholetá opora Opavy. Další postavou, která určitě chomutovskému publiku připomene minulé sezony je obránce Jakub Grof, který v předminulé sezoně stabilně nastupoval v chomutovském dresu.

Předpokládané sestavy

Olomouckým se při rozbruslení před utkáním s Berounem lehce zranil útočník Žajgla, pro zítřejší duel by však měl být připraven. Zároveň hlásí hostí výraznou posilu do zadních řad, ve svém prvním utkání v novém dresu by mohl nastoupit bek David Kudělka z extraligového Znojma.

V chomutovské sestavě by se měl po zranění objevit Michal Jeslínek, v obraně bychom měli vidět v minulém kole nehrajícího Pavla Malečka. Svou premiéru v severočeském dresu by už zítra měl zažít také Ladislav Vlček, zapůjčený z extraligového Kladna.

Olomouc: Svoboda – Dostál, Prošek, Šafařík, Grof, Klimeš, Faltýnek - Komínek, Buchal , Martinka, Brančík, Fiala, Kučera, Kašparů, Ditrich, Ministr, Liška, Žajgla.

Chomutov: Fikrt – Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Plaček, Liška – Jíra, Šíp, Boušek, Jeslínek, Mikšovic, Vlček, Slavík, Koláček, Polodna, Charousek, Gergel, Zika

Jak vypadá chomutovský kádr

Marodka Severočechů se už pomalu vyprazdňuje, zraněný zůstává útočník Hahn. S tímto vědomím mohou v sobotu chomutovští hokejisté vyjet na domácí led k zisku doufejme plného počtu bodů. Chomutov si, jako každé mužstvo, momentálně vybírá spíše ty slabé chvilky, rád by to ale už prolomil. Mohla by třeba nastartovat už eventuální zítřejší výhra.

Upozornění: Utkání zítra začíná již v 17 hodin, nikoli v 17,30, jak je na domácím ledě zvykem. Důvodem je od 20,00 hod.se konající Reprezentační ples KLH Chomutov a pojišťovny Generali v Městském divadle v Chomutově.

Vzájemné zápasy

Olomouc je jedním z mála soupeřů, se kterým mají Severočeši zápornou bilanci. Během let 1997-1999 odehráli oba soupeři celkem osm střetnutí. Pouze 2x zvítězil KLH, 4x Olomouc a 2x se oba soupeři rozešli nerozhodným výsledkem. Největší postavou vzájemných zápasů je bezesporu Radek Šíp. V sezoně 1998/99 vstřelil pět branek v dresu Olomouce do sítě Chomutova. Letos už jako kapitán modrobílých vstřelil svému bývalému klubu tři góly.

Chomutov - Olomouc – (11.10.2003) – 8:1
Branky: 21. Kostourek (Jíra), 33. Šíp (Kostourek, Trefný), 34. Szakal (Gergel), 39. Charousek (Gergel), 40. Šíp (Boušek), 47. Charousek (Gergel, Liška), 50. Zika (Ambrož, Koláček), 60. Kostourek (Šíp, Ambrož) – 35. Ministr (Sršeň). Rozhodčí: Chlupsa – Richter, Sichrovský. Vyloučení: 3:2, navíc Ministr 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 500.

Jarina – Nosek (41. Ambrož), Révay, Trefný, Maleček, Jan Liška, Szakal – Zika, Koláček, Jíra – Kostourek, Šíp, Boušek – Hahn, Gergel, Charousek

Svoboda – Prošek, Doseděl, Šafařík, Klimeš, Dostál, Spitzer, Grof – Žajgla, Brančík, Jozef Liška – Sršeň, Ministr, Horný – Bělohlávek, Kučera, Karný – Kašparů

Olomouc - Chomutov – 29.11.2003 – 6:3
Branky: 8. Šafařík, 23. Ministr (Ditrich), 50. Ministr (Jozef Liška, Faltýnek), 52. Ditrich (Ministr, Klimeš), 52. Brančík (Komínek, Dostál), 58. Komínek (Brančík, Žajgla) – 23. Boušek (Šíp, Jíra), 38. Zika (Koláček, Szakal), 47. Šíp. Rozhodčí: Staněk - Chocholouš, Poruba. Vyloučení: 5:7, navíc Šafařík 10 minut a do konce utkání a Komínek 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 900.