Aktuální zprávy

Momenty předchozích derby: Bratrský souboj nebo Kubinčákova sázka

Napsal 06.10.2015 Libor Kult
C h o m u t o v - Třeskuté derby Pirátů se sousedním Litvínovem se blíží. Znovu ožije nezaměnitelná atmosféra prestižního souboje, kterých se v nejvyšší soutěži v novodobé historii uskutečnilo už deset. Čtyři v předešlém chomutovském nováčkovském ročníku 2012/2013 a šest o sezónu později, kdy oba týmy hrály skupinu o umístění. Co všechno tyto zápasy přinesly? Přinášíme několik momentů, které nejvíc utkvěly v paměti.

Ponechme nyní stranou vzájemnou bilanci derby zápasů v předchozích dvou extraligových ročnících Pirátů a zaměřme se na momenty, které leckdy úplně nesouvisely se samotným průběhem zápasů.

Derby táhne, třikrát bylo vyprodáno

V základní části platilo v případě zápasů Chomutova s Litvínovem, že jej vždy navštívilo přes čtyři tisíce diváků, ať už bylo postavení obou týmů jakékoliv. Že se na první soutěžní derby po téměř 38 letech fanoušci obou táborů těšili, dokázala návštěva na první regionální bitvě 19. října 2012. Sledoval ji napěchovaný Zimní stadion Ivana Hlinky, kde se tísnilo 7000 diváků. Podobné to bylo o měsíc a půl později v SD ARÉNĚ, která byla zaplněná až po střechu také na první derby Tipsport extraligy 2013/2014. Souboj nováčka s mistrem láká pozornost i nyní, takže je velice pravděpodobné, že i přes přímý televizní přenos bude vyprodáno znovu. Bylo by to počtvrté v novodobé historii.

Vojtěch Kubinčák jako Picaroon litvínovské náměstí neobíhal

Během ročníku 2013/2014 se Pirátů nedařilo, a tak přišel Vojtěch Kubinčák s nápadem, jak mužstvo vyburcovat. Odchovanec litvínovského hokeje se v pirátských barvách postavil na litvínovské náměstí a slíbil, že ho v případě výhry oběhne v kostýmu Picaroona. Piráti před kamerami České televize v polovině prosince 2013 prohráli 0:4, takže k naplnění zajímavé sázky nedošlo. Mimochodem Vojtěch Kubinčák přišel do Chomutova v lednu 2013 a premiérový gól vstřelil o měsíc později v desátém duelu za Piráty právě do sítě Litvínova.

Emoce a gól, který neměl platit

Zmíněný duel, který měl podtext v podobě sázky Vojtěcha Kubinčáka nabídl také jeden moment, jenž ovlivnil konečný výsledek. Litvínov v osmé minutě vedl už 2:0, ovšem druhý gól Michala Trávníčka pořádně dopálil tehdy chomutovského brankáře Martina Růžičku. Ten po této trefě vyfasoval desetiminutový osobní trest za nesportovní chování a i po závěrečné siréně jen těžce inkriminovaný okamžik rozdýchával. Komise rozhodčích následně na základě stížnosti Pirátů uznala, že litvínovský útočník fauloval a gól platit neměl. Budou emoce na ledě plát i tentokrát? Uvidíme.

Bratr proti bratru a hattrick Michaela Frolíka

První novodobé derby v mistrovském utkání bylo okořeněno přítomností několika borců z NHL, neboť nejprestižnější soutěž světa měla v říjnu 2012 výluku. I díky tomu posílili Piráty útočník Michael Frolík či slovenský obránce Milan Jurčina. O prvního jmenovaného se zajímal také Litvínov, v jehož sestavě nastupoval i starší z bratrské dvojice Martin Frolík. Ten před prvním vzájemným soubojem přiznal, že by v případě bratrova příchodu nejspíš ze zápasové sestavy vypadl. Michal v dresu Pirátů řádil, v normální hrací době nasázel hattrick, čímž položil základ k vítězství v prodloužení. To trefil obránce Jaroslav Mrázek. Přestože byl Michael Frolík úspěšnější, po utkání naznačil, že rodinnou večeři nejspíš zaplatí on jako vítěz.

Michael Frolík odehrál za Piráty během ročníku 2012/2013 32 utkání, v nichž čtrnáctkrát skóroval a přidal deset asistencí

Kämpfova extraligová premiéra

V současnosti už je nedílnou součástí pirátské sestavy s více než stovkou startů za A-tým, ale v lednu 2013 byl David Kämpf vyjukaným čerstvě sedmnáctiletým zajícem, jehož trenéři poprvé nominovali k zápasu mezi tuzemskou elitou. A hned se tak stalo na ledě nesmiřitelného litvínovského rivala ve druhé útočné formaci po boku Miroslava Zálešáka s Michalem Důrasem. Ve zmíněném ročníku přidal chomutovský odchovanec ještě jeden extraligový start a následující dvě sezóny už byl stabilním článkem pirátské sestavy v Tipsport extralize nebo první lize.

David Kämpf má aktuálně na kontě 137 startů za Piráty, za které dal 16 gólů a přidal 23 asistencí