V prvním letošním derby přehráli Piráti Litvínov, utkání rozhodl David Kämpf

Napsal 09.10.2015 Michal Luxa
C h o m u t o v - V devátém kole Tipsport extraligy přivítali Piráti v SD ARÉNĚ sousední Litvínov, s nímž vyhráli 1:0. O jedinou branku se v sedmnácté minutě postaral David Kämpf, jenž s Markem Tomicou využil chybu Jaroslava Januse. Výbornou premiéru od začátku utkání v extralize zažil Jan Strmeň, který pochytal všechny střely soupeře a pomohl svému celku ke třem bodům.
9. (ČT SPORT) pá 9.10.2015
1:0(1:0, 0:0, 0:0)
LIT
Strmeň – Drtina, Rutta, Dlapa, Rýgl, Redlihs, Jánošík, Blaha, Šidlík – Vondrka, Červenka, Pospíšil – Sklenář, Dušek, Hovorka – Hřebejk, Kämpf, Chlouba – Tomica, D. Kaše, L. Květoň.
Litvínov
Janus – Kubát, Chaloupka, Frolo, Pavlík, Pavelka, Gula – Lukeš, Hübl, Martynek – Trávníček, Hanzl, Jánský – Hořava, Piroš, Jurčík – Chlapík, Havlíček, Řehoř.

Hodek, Hrubý – Brejcha, Flegl

Úvod derby patřil aktivním Pirátům. Červenka našel lépe postaveného Vondrku a tomu zkazil gólovou radost jen skvěle zasahující Janus. Následný útok založil Hovorka, jenž vyzval ke skórování Duška. Ten tvrdou ránou našel hruď gólmana. Po třech minutách od začátku se před Strmeňem zjevil Trávníček a v první větší šanci hostujícího týmu poslal puk nad bránu. V šesté minutě se pak dostal Jurčík do vyložené šance. Střelu nasměroval k odkryté tyči a zde famózně zasáhl vyrážečkou Strmeň.

V polovině přesilovky pak našel volný puk v pásmu aktivní Trávníček. Bleskovou střelou přes obránce nechal vyniknout chomutovského brankáře. Uplynuly dvě minuty, když si první pirátský útok vybojoval obrovskou příležitost ke skórování. Na jejím konci byl Pospíšil a jeho střele po ledě prošla těsně vedle odkryté tyče. Až v sedmnácté minutě se SD ARÉNA začala otřásat v základech. Tomica zachytil puk vyhozený brankářem Litvínova a přihrál najíždějícímu si DAVIDU KÄMPFOVI, který lehkou tečí zasunul puk za záda chybujícího Januse - 1:0.

Na začátku druhé části měli hosté k dispozici přesilovou hru. V ní byl při úniku faulován Hübl a rozhodčí nařídil trestné střílení. Ostrostřelec Vervy zakončoval do horní části brány, Strmeň však puk vytěsnil mimo a zachránil celou situaci. Po vypršení trestu vlétl do útočné třetiny bojovník Hřebejk a rychlou střelu namířil jen pár centimetrů nad horní tyč.

Po uplynutí poloviny hrací doby našel Chlouba Rýgla v dobré střelecké pozici. Chomutovský obránce následně trefil Januse do ramene. Na druhé straně se pak Gulova tečovaná střela od modré zlehka otřela o tyč. Tři minuty před koncem prostředního dějství se ke střele z blízka dostal Hovorka a Janus musel zasahovat. Následovala akce Rutty, který v přečíslení přestřelil. Na druhé straně se k odraženému puku dostal Hübl a zamířil jen těsně vedle spojnice.

Třetí periodu zahájili hosté akcí Trávníčka, jenž namířil střelu vedle vzdálenější tyče. Následně měli Piráti k dispozici přesilovou hru. V té nastřelil tvrdou ranou Janusovo beton Rutta. Verva začala Piráty v jejich pásmu napadat a z toho plynulo několik nebezpečných nahození na bránu. Ta ale vždy zastavil připravený Strmeň. Z jedné z takových situací vznikl protiútok Pirátů. Puk z hokejky Drtiny mířil na bránu, v poslední chvíli ho zastavil vracející se obránce. Velkou šanci měl i Chlouba, jehož stahovačka zmátla obránce, ale chomutovský rodák ani z dorážky nezakončil přesně.

Okolo padesáté minuty přetlačil u brány Trávníček obránce a z nepohodlné pozice rozvlnil boční síť. Poté se puku a akce ujal Lukeš. Jeho dělová rána označkovala horní tyč a zvedla litvínovské fanoušky ze sedaček. Verva navýšila aktivitu v pásmu, nicméně domácí srdnatě bránili. V této fázi hry si Chomutov vypracoval zajímavé přečíslení. Na bránu mířili Červenka s Pospíšilem. Druhý jmenovaný ale v koncovce selhal a nepřekonal gólmana. Času ubývalo a vše chtěl na sebe vzít Viktor Hübl. Po obkroužení brány trefil Strmeně do výstroje. Litvínov zkusil před koncem třetiny i hru v šesti. Střelu mohl v této situaci tečovat Hanzl do sítě. Ke štěstí Chomutovských puk zamířil mimo. Piráti ubránili nejtěsnější možné vítězství a připsali si tři body z prvního derby v sezoně.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): „V úvodu se hrálo dobře na obě dvě strany a byla spousta gólových příležitostí. Bylo i štěstí, že jsme neinkasovali. Nakonec se nám povedlo otevřít skóre a od té chvíle hrálo mužstvo celkem koncentrovaně, především ve středním pásmu. Litvínov měl šance na gól, stejně jako my. Především musím hráčům poděkovat, že vítězství udrželi. Utkání bylo velmi náročné a oni odvedli dobrou práci.

Ondřej Weissmann (HC VERVA Litvínov): „Utkání bylo zajímavé. Domácí nastoupili lépe a měli z úvodu převahu. Hra se ale po chvilce srovnala. Gól jsme si dali v podstatě sami, posléze se domácí soustředili na obranu. Snažili se nás nepouštět do větších příležitostí. Měli jsme dost šancí vstřelit branku, což se bohužel nepovedlo.“