Ohlasy po utkání

„Když už jsme zápas otočili, měli jsme vedení udržet,“ mrzelo Jana Bendu

Napsal 18.09.2010 David Matula
C h o m u t o v - Hned ve druhém kole došlo na očekávaný duel dvou aspirantů na vítězství v první lize. Chomutovští hokejisté zajížděli na led ústeckého soka, a i když se jim úvod zápasu nepovedl, tak si dokázali vypracovat těsný náskok do třetí třetiny. Nakonec však slavili Lvi vítězství po prodloužení a Krušnohorcům k více jak jednomu bodu nepomohl ani produktivní Jan Benda, který dvě branky vstřelil a na další přihrál.

Bitvu dvou aspirantů na jarní baráž sledovala ústecká Zlatopramen aréna, kde byl k vidění oboustranně útočný hokej, který přinesl celkem devět branek. Úvod duelu patřil domácím Lvům, kteří brzy vedli o dvě branky. Chomutovští však zbraně nesložili a do třetí třetiny vstupovali s jednobrankovým vedením. „Vedli jsme o branku, chtěli jsme výsledek udržet, bohužel Ústí hrálo v závěru přesilovou hru a srovnalo,“ mrzelo bezprostředně po skončení utkání obránce Jana Bendu.

„Určitě přesilové hry, jak na naší straně, tak na straně Ústí,“ hledá klíčové momenty zápasu a není daleko od pravdy. Chomutovští inkasovali z pěti branek hned tři v oslabení, naopak pohrdli například skoro dvouminutovou hrou pěti proti třem, což za stavu 2:2 mrzelo. „Zbytečně jsme opět byli několikrát vylučováni. Prodloužení jsme také začali v oslabení a to je hrozně těžké. Zvláště proti Ústí, které takovéto situace umí,“ doplňuje.

Závěry utkání se dnes svěřencům trenérského dua Kolek – Liška příliš nepovedly. Nejprve přišli bílomodří o tři body v samém závěru třetí třetiny, následně jim i případný druhý bod z utkání sebral jedenáct vteřin před koncem prodloužení Hořava. „Řekl bych, že z naší strany to byly zbytečné góly. Celkově jsme špatně čistili prostor před brankou. Na tomto musíme pracovat,“ odhaluje nedostatky.JAN BENDA
Pozice: obránce/útočník
Datum narození: 28.4.1972
Výška: 187 cm
Váha: 97 kg
Hůl: pravá

Zápasy v Chomutově - sezona Zápasy: 2 Branky: 2 Asistence: 2 Body: 4 TM: 4 +/-: 1

Zápasy v Chomutově - THC Zápasy: 3 Branky: ´0 Asistence: 0 Body: 0 TM: 0 +/-: -1

Sám univerzální hráč, kterému nedělá problém naskočit v obraně stejně jako v útoku, zaznamenal v utkání dvě branky a jednu asistenci. Přitom zejména branka na 2:3 byla oku lahodící, kdy po souhře s Radkem Dudou zakončoval zkušený obránce do prázdné branky. „Pro mě statisticky dobré utkání, ale daleko důležitější by pro mě bylo vítězství,“ konstatuje.

Sám urostlý zadák má na svém kontě již dva mistrovské duely a jeho pocity jsou prozatím kladné. „V Chomutově jsem spokojený a zatím je to všechno dobré. V prvním kole s Vrchlabím jsme se trochu trápili, ale zvládli jsme jej a vyhráli. Dneska to byl takový hurá hokej, kdy vedlo Ústí, potom my, ale když jsou mužstva takto vyrovnaná, tak už vedení musíme udržet do konce a to se nám nepodařilo. Musíme se poučit z chyb a takováto utkání dohrávat až do konce.“

Zkušený obránce v loňském ročníku extraligy doslova zazářil a po základní části vyhrál kanadské bodování soutěže mezi obránci. Proto letní odchod z Plzně přeci jen leckoho překvapil. „V Plzni jsem měl ještě rok smlouvu a čekal jsem, že tam zůstanu. Během letní přípravy za mnou přišli, abych šel nahoru za vedením, a oznámili mi, že Chomutov o mě stojí, že už mě chtěl během loňské sezony a abych jejich nabídku zvážil. Vyslechl jsem si tedy nabídku Chomutova, kterou bych v Plzni nedostal, a tak jsem se rozhodl pro přestup,“ říká ke svému příchodu.

Rozhodně se nejedná o první ani poslední přesun hráče mezi extraligou a první ligou, nicméně přechod do nižší soutěže nebývá pro zkušené extraligové mazáky zrovna jednoduchý. „V první lize se hodně lítá, v extralize je to hodně o taktice, kdy si člověk na soupeře počká. Tady najednou na vás vystartují dva tři hráči, takže musíte mít hlavu pořád nahoře, ale na to si jistě člověk zvykne.“

Spolu s Janem Bendou přišlo v letě do Chomutova i několik dalších hráčů, kteří by měli týmu pomoci k vytouženému cíli v podobě postupu mezi tuzemskou hokejovou elitu, což nepopírá ani bývalý člen německé reprezentace. „Chomutov chce do extraligy a my jsme s tímto cílem přišli a uděláme všechno proto, aby se nám to podařilo,“ ujišťuje.

Je jasné, že takovýto cíl může značně svazovat ruce a nohy, přeci jen v sázce je hodně a na takovýto úspěch se v Chomutově již nějaký čas netrpělivě čeká. „Úkol je to těžký a vytváří to velký tlak, ale já říkám, že s tím člověk musí žít,“ vypráví prozatím nejproduktivnější hráč Chomutova v letošní sezoně.

Stejně jako jeho spoluhráči, musel i bývalý hráč Sparty, Mladé Boleslavi či Plzně přijmout trenérskou rošádu, která se začátkem srpna v Chomutově udála. „Letní přípravu vedl pan Rulík, který si přivedl hráče podle sebe, ale odešel a přišli noví trenéři. Ze začátku to byl trochu chaos, nikdo pořádně nevěděl, co z toho bude, ale nyní začala soutěž, tým je postavený a teď už si s tím musíme pohrát a najít cestu k tomu, abychom to celé vyhráli,“ říká jednoznačně.

Samotná trenérská dvojice Liška – Kolek si je mezi sebou rovnocenná a neplatí tedy staré známé, že jeden z dvojice je hlavním koučem a druhý jeho asistentem. Jak takováto věc funguje v praxi? „Snaží se každý mluvit v kabině stejně, ale na střídačce to tak úplně nejde, takže trenér Liška vede spíš útočníky a trenér Kolek obránce,“ přibližuje Jan Benda.

×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
Piráti Chomutov