Generálka! Piráti jedou do Liberce, kde naposledy změří síly před vypuknutím extraligy

Napsala 05.09.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti ve čtvrtek 6. září vyrazí ke generálce před následující sezónou v Tipsport extralize do Liberce, kde se postaví proti tamním Bílým Tygrům. Svěřenci Vladimíra Růžičky odehrají osmé a poslední utkání letní přípravy, ve které hlavní trenér vyzkoušel několik juniorů, všechny tři gólmany a nespočet variant složení formací. Úvodní buly padne na led Home Credit areny v 17 hodin.

Liberec v přípravě vyzval i zahraniční celky

Bílí Tygři začali přátelské duely s Pardubicemi, které na jejich ledě vynulovali se třemi vstřelenými góly a Schwarzem v brance. Poté se představili na domácím ledě, kde i přes třígólový náskok prohráli s ruským Novokuzněckem 4:7 hlavně kvůli nepovedené prostřední části, ve které pětkrát inkasovali.

Dvojzápas s Mladou Boleslaví vyšel lépe na body bruslařům, kteří na vlastním ledě vyhráli těsně 1:0 a v Liberci padli až v prodloužení 4:5. Po prvním vzájemném střetnutí s Piráty vyzvali svěřenci Filipa Pešána pouze zahraniční celky.

Hráči z Podještědí se zúčastnili na přelomu srpna a září turnaje ve švýcarském Yverdonu. V úvodním utkání přetlačili Servette Ženeva 2:1 v prodloužení, poté prohráli s Fribourgem 3:5 a o den později podlehli 2:3 i Lausanne.

Poslechněte si pohodáře Davida Šticha, který musel po příchodu čelit rýpavým poznámkám

Odchody z Liberce – čtveřice nových Pirátů nebo přesun do NHL

Hlavní kouč Filip Pešán se bude muset obejít bez služeb elitního obránce s útočníkem, kteří zamířili za oceán do nejslavnější hokejové ligy, a to konkrétně Filip Pyrochta do Nashvillu a Lukáš Jašek do Vancouveru. Martin Bakoš zamířil do brněnské Komety, ze které potom přes švédskou Moru odešel do Bostonu.

Směr KHL nabrali v Chomutově dobře známý Adam Jánošík, jenž bude oblékat dres Slovanu Bratislavu, a Tomáš Filippi, který odešel do ruského Chabarovsku. Za hranicemi budou hrát i Mário Bližňák a Milan Bartovič, kteří budou nosit trikot Dukly Trenčín.

K Pirátům přestoupili útočníci Jan Stránský s Lukášem Vantuchem, na hostování budou vypomáhat brankář Aleš Stezka a forvard Adam Dlouhý. V rámci extraligy odešli i další – Jaroslav Janus se vrátil do Litvínova a Michal Plutnar posílil Karlovy Vary.

Příchody k Bílým Tygrům – dva Bruslaři, návrat ztraceného syna a Kanaďan do obrany

Jakub Lauko odletěl na kemp do Bostonu, kde bude v nejbližších dnech bojovat o smlouvu s organizací NHL. Byl by tak třetím odchovancem Chomutova s podpisem v nejslavnější hokejové lize.

Marek Zachar pochází z Liberce, kam se po dvou letech v kanadské juniorce opět vrací. Ze stejné oblasti se připojil k týmu také vysoký obránce Taylor Doherty, jenž má na kontě 257 zápasů v AHL. Po tříletém působení ve Švédsku se zpět do srdce Evropy přesouvá Libor Hudáček, rodák ze Špisské Nové Vsi, který poprvé nastoupí za český klub.

Bruslařskou dvojici tvoří útočníci Jakub Valský a Radan Lenc, z prvoligové Jihlavy odešel Matěj Stříteský a příchozí z českých klubů uzavírá Marek Schwarz ze Znojma.

Poslední vzájemný duel s Bílými Tygry aneb chomutovský obrat v praxi

Piráti přivítali Liberec na vlastním ledě 21. srpna, kdy se jim vůbec nepovedly úvodní dvě třetiny. Během čtyřiceti minut se dvakrát prosadil Libor Hudáček a jednu branku přidal Lukáš Krenželok. V závěrečné periodě svěřenci Vladimíra Růžičky ukázali tu pravou pirátskou sílu – dva góly Martina Šťovíčka rozdělila trefa Pavla Klhůfka. Za stavu 3:3 došlo střetnutí do prodloužení, v němž o vítězi rozhodl bývalý Bílý Tygr a nyní útočník ve službách Chomutova Jan Stránský.

Derby poznamenalo 140 trestných minut

Piráti v posledním odehraném zápase vyzvali nejbližšího soupeře z Litvínova, který o dva dny dříve na vlastním ledě vyhrál. Tentokrát však začali lépe Chomutovští – na úvodní gól Vladimíra Růžičky navázal premiérovou trefou za Piráty obránce Bohumil Jank. Krátce po polovině základní hrací doby upravili na rozdíl čtyř branek Roman Chlouba s Martinem Šťovíčkem. Čestnou branku Vervy vstřelil František Lukeš, který sebral Stezkovi druhé čisté konto v přípravě.

Chomutov – Litvínov 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Růžička (Sklenář), 15. Jank (Sklenář, Šťovíček), 33. Chlouba (Štich), 35. Šťovíček (Růžička, Mrázek) – 50. Lukeš (Hübl). Vyloučení: 6:9, navíc Vantuch a Chlouba oba 10 minut, Valach 5 minut a do konce utkání – Baránek 5 minut a do konce utkání, Sørvik 10 minut a do konce utkání, Hübl 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 27:24.

Poslední sestava Pirátů: Stezka (Lukeš) – Jank, Valach, Štich, Mrázek, Dietz, Knot, Blaha – Sklenář, Růžička, Klhůfek – Tomica, Huml, Skokan – Šťovíček, Vantuch, Stránský – Koblasa, Gut, Chlouba – Havel.

Sešlost hokejové rodiny v Chomutově. Potkají se i v lize?

Liberec na závěr turnaje v Yverdon podlehl Lausanne

Svěřenci Filipa Pešána do duelu dobře vstoupili, jelikož šli v desáté minutě zásluhou Petra Jelínka do vedení. Ve druhé části to nezopakovali, hned ve 21. minutě inkasovali z hole Joëla Vermina, na něhož o minutu později navázal Yannick Herren. Přestože Jakub Valský ještě do druhé sirény srovnal, domácí Švýcaři v čele se střelcem Joëlem Verminem vrátili vedení na svou stranu a zvítězili těsně 3:2.

Lausanne – Liberec 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Vermin (Bertschy), 22. Herren (Junland, Kenins), 59. Vermin (Boltshauser, Junland) – 10. Jelínek (Teplý), 34. Valský (Zachar). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0.

Poslední sestava Bílých Tygrů: Will (Schwarz) – Derner, Šmíd, Ševc, Maier, Stříteský, Doherty, Havlín, Bittner – Jelínek (C), Hudáček, Lakatoš, Vlach, Ordoš, Kvapil, Zachar, Krenželok, Bulíř, Lenc, Valský, Teplý.

Parádní akce Romana Chlouby, kterou zvýšil vedení Chomutova v posledním derby na 3:0

Poslechněte si chomutovského odchovance a odhalte jeho oblíbené zakončení v klubovém rozhovoru.

A následná oslava pirátského brankáře, jenž předvede výborné zákroky a nakonec pobaví arénu

Rozhovor nejen o oslavných tanečcích si můžete přečíst zde.

Topfoto: Petr Kozelek.