Ohlasy po utkání

Déjà vu Dominika Pavláta. „Před nájezdy jsem si na jarní zápasy vzpomněl,“ přiznal

Napsal 30.08.2019 Michal Luxa
C h o m u t o v - Předposlední přátelské utkání poslalo Piráty do hlavního města, kde se utkali se Slavií. Do branky se opět postavil Dominik Pavlát, jenž předvedl několik povedených zákroků a dotáhl Chomutov k vítězství. Mladému brankáři se před nájezdy v hlavě promítl souboj z loňského čtvrtfinále juniorů, kdy proti němu také stál Roman Málek.

Jednalo se o deváté utkání v přípravě na novou sezónu, ovšem šlo o teprve druhé střetnutí na ledě soupeře. Soubor Martina Štrby poslal do vedení Lukáš Blaha, jenže sešívaní převážili stav na svou stranu. Chomutovští se nevzdali a duel šel do prodloužení. V něm se Severočechům nedařilo využít poskytnutou výhodu, a tak musel v samostatných nájezdech rozhodnout mladík Stanislav Vrhel.

„Bylo to těžké utkání. Slavia hrála dobře, ale myslím si, že trochu rozhodoval i led, protože nebyl optimální. Jak je léto, tak ledy na většině stadionů jsou špatné. Ale myslím si, že to bylo výborné utkání pro obě strany. Mělo kvalitu a dobře nás na sezónu připravilo,“ hodnotil Dominik Pavlát druhé venkovní střetnutí.

Severočechy zatím trápí disciplína, jelikož v zápasech hrají hodně času v oslabení. V Litoměřicích bylo trestů deset, na Slavii zrovna tak. „Některé zákroky jsou zbytečné a oslabují se celé mužstvo. Pořád se točí jen lajny na oslabení a nehraje celý tým. Pak není vytížený celý tým a hrají jen vyvolení hráči, což je náročné,“ reagoval mladý brankář.

„Na konci zápasu mi bylo docela dost horko, protože jsme hráli ve třech. Slavia nás motala minutu a půl v pásmu. Skoro jsme z něj nevyjeli a ani puk nevyhodili. Bylo to docela náročné,“ řekl s oddychem. „Chtěl bych pochválit kluky, že to suprově ubránili. Padali do střel a snažili se blokovat. Je pravda, že soupeři neměli moc závažných střel, ale spíše se snažili nahrát si puk do prázdné,“ popisoval perné chvilky ze závěru normální hrací doby.

Ve druhé části tlak Slavie rostl, vlastně kvůli faulům Chomutova. Ovšem Dominik Pavlát se spoluhráči všechny situace vyřešil, a tak se šlo do kabin jen s jednobrankovým mankem. V pětapadesáté minutě v další nevýhodě pak ujel se spoluhráčem Tayler Thompson, jenž na dvakrát prostřelil Málka. „Ubránili jsme docela dost oslabení a v jednom oslabení jsme ujeli ve dvou na jediného obránce,“ vracel se ke klíčovým momentům střetnutí.

Svěřenci Martina Štrby odehráli v přípravném období pět zápasů se soupeři, které potkají v Chance lize. Do většiny z nich nastoupil v pozici jedničky Dominik Pavlát, jenž si mohl ověřit kvalitu protivníků. „Budu mít možná výhodu, že jsem v Chance lize už dva roky chytal. Je to něco jiného než v extralize. První liga je více o bojovnosti a bruslivosti. Možná je i trochu rychlejší,“ hledal rozdíly talentovaný gólman. „Myslím si, že každý zápas v první lize bude i vyhrocený a pokaždé bude rozhodovat jeden gól.“

Po měsících musel Dominik Pavlát zažít takové déjà vu, protože proti němu stál v brance soupeře Roman Málek. Oba brankáři se proti sobě v dovednostní soutěži postavili také ve vyřazovacích bojích juniorů, kdy se z postupu radovali Chomutovští. „Vzpomněl jsem si. Proti mně stál Roman Málek, který proti mně chytal i to play-off. Hned mi proběhlo hlavou čtvrtfinále a ta úžasná série se Slavií,“ prozradil s úsměvem ve tváři. „Při nájezdech jsem na to ale už nemyslel. Je to dospělý hokej a tehdy to byla úplně jiná situace,“ doplnil ještě.

Duel dospěl k nájezdům, které měly na programu deset sérií. Jisté je, že pro brankáře je tato situace náročná psychicky, ale také fyzicky. „Je to na náhlou smrt, takže je to náročné. Ovšem na tréninku jsou nájezdy běžné, takže fyzicky by to nemělo být tak náročné. Spíš je to horší pro psychiku,“ řekl Dominik Pavlát závěrem.