V Chomutově se opět nadělovalo

Napsal 05.11.2003 Martin Bocian
C h o m u t o v - V 15. kole zavítal na chomutovský led celek HC Prostějov. V první části soutěže Chomutov na Hané zvítězili vysoko 2:6 a dnes tento výsledek dokonce překonal. Od začátku až do samého závěru měli Severočeši více ze hry, což se projevilo také na výsledku. Zlom přinesla zejména druhá branka Šípa po sedmi vteřinách druhé třetiny. Od té doby měli domácí zápas pevně ve svých rukou a další branky přidávali jako na běžícím pásu. Hostům nakonec nepomohlo ani střídání brankářů a vrátili se do Prostějova s osmibrankovým přídělem.
15.kolo st 5.11.2003
8:1(1:0, 3:1, 4:0)
PRO
Jarina - Révay, Nosek, Maleček, Liška, Szakal, Hájek - Boušek, Šíp, Jíra - Kostourek, Mikšovic, Jeslínek - Zika, Gergel, Charousek - Polodna
Prostějov
Hamrla (27. Piterka) - Rekem, Zátopek, Světlík, Pospíšil, Vlček, Šeda - Přikryl, Černý, Procházka, Smejkal, Šakarov, Hradecký, Žůrek, Kašík, Antonovič, Jelínek, Hradecký

Od úvodních vteřin viděli diváci rychlý a svižný hokej. Do velké příležitosti se už ve 2. minutě dostal Mikšovic, ale jeho střelu zastavil Hamrla. Na opačné straně si několik solidních příležitostí vypracovala druhá prostějovská řada, zejména Antonovičův pokus zaváněl gólem. O dvě minuty později už se ale skóre měnilo. Martin Nosek přejel útočnou modrou čáru a jedovatou střelou poprvé překonal Hamrlu - 1:0. Před polovinou první třetiny dostal Prostějov výhodu početní převahy. Až na průnik Zátopka si ale větší příležitost nevypracoval. Zato domácí mohli ve vlastním oslabení navýšit náskok. Révay a Šíp ujížděli na jediného obránce, ale druhému jmenovanému se nepodařilo včas zpracovat přihrávku. V 15. minutě zavezl Mikšovic puk do útočného pásma, přihrál z druhé vlny najíždějícímu Jeslínkovi, ale i s jeho pokusem si Hamrla poradil. Klidný průběh zápasu narušil až brejk Kašíka, jemuž ale domácí obrana ve spolupráci s Kamilem Jarinou skórovat nedovalili. S koncem třetiny měl Chomutov možnost hrát půl minuty dlouhou přesilovku ve čtyřech proti třem. Během ní si ale kromě střely Szakala větší příležitost nevytvořili, a tak se do kabin odcházelo za těsného vedení domácích.

Druhá třetina začala doslova bleskově. Radek Šíp vyhrál úvodní vhazování, projel s pukem na modrou čáru a tvrdou střelou mezi betony nachytal Hamrlu v nedbalkách - 2:0. Časomíra se zastavila po sedmi vteřinách! Prostějov rychlá branka přibrzdila a na dlouhé minuty musel odolávat tlaku domácích. Ve 26. minutě našel Kostourek střílenou přihrávkou volného Stanislava Mikšovic, který také střelou mezi betony překonal Hamrlu potřetí. Za necelou minutu nastoupil do branky hostů Tomáš Piterka. Jeho úkol byl v tu chvíli jasný - zastavit brankový příděl. V polovině utkání byli diváci svědky nepěkného zákroku na Stanislava Mikšovice. Žůkova hokejka v obličeji způsobila domácímu útočníkovi tržnou ránu nad levým okem, po které musel být ošetřen. Viník byl vyloučen na pět minut s osobním trestem do konce zápasu. Hosté se však neměli k odchodu na trestnou lavici, proto se několik minut nehrálo. Dlouhou přesilovou hru Chomutova ale zastavil po dvou minutách nedovolený zákrok Révaye. Při vyrovnaném počtu hráčů se vydali na steč Jarinovy branky dva prostějovští útočníci, jenže Kašíkovi střela nesedla. Ve 33. minutě zablokoval prostějovskou rozehrávku Kostourek, volně ležícího puku se zmocnil Michal Jeslínek a bekhendovým blafákem nedal Piterkovi šanci - 4:0. O chvíli později se gólu dočkali také Hanáci. Lehkou tečí Jelínkovi přihrávky se o něj postaral Radim Antonovič - 4:1. Tento stav vydržel i po čtyřiceti minutách.

Do poslední dvacetiminutovky se opět vrátil Stanislav Mikšovic. Chomutov po vzoru dvou předchozích třetin nadále útočil a byl aktivnějším týmem. Ve 44. minutě našel Boušek mezi kruhy volného Šípa, jehož střelu zastavila až tyč prostějovské branky. Poté zasáhla Piterku do masky tvrdá Malečkova střela, hostující brankář se ale rychle oklepal. Jinak už tomu bylo o dvě minuty později, kdy ho ranou po zemi překonal Lukáš Gergel - 5:1. Pak si kalich hořkosti do dna vypil Ladislav Boušek. Domácí útočník se letos potýká s obrovskou smůlou. To se projevilo také dnes, když nikým neatakován trefil pouze Piterku. Ve 47. minutě si přihrávku Michala Jeslínka zpoza branky srazil Piterka bruslí do vlastní klece - 6:1. V ojedinělé šanci hostů mířil na Jarinu Smejkal, puk mu ale v poslední chvíli sjel z hole. Jenže na druhé straně pokračoval brankostroj domácích. Noskova střela se od zadního mantinelu odrazila zpět před bránu a Petru Jírovi už zbývalo jen přehodit ležícího Piterku – 7:1. Domácí fanoušci se v tu chvíli dožadovali deseti branek v síti hostů. A nebyli daleko od pravdy. Příležitostí k tomu měli domácí opravdu dost. V 54. minutě nekontroloval prostějovský brankář Révayovo nahození od modré čáry, puk mu vypadl z výstroje a Petr Jíra měl při dorážce jednoduchou úlohu – 8:1. Šanci alespoň zkorigovat výsledek měli hosté dvě minuty před koncem, jenže nedokázali dopravit kotouč za ležícího Jarinu. Chomutov tak zcela zaslouženě zvítězil 8:1.

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Dneska jsme vstřelili branku docela brzo a to nás trochu uklidnilo, snažili jsme se hrát svojí hru a to se nám povedlo. Prostějov nás ve druhé třetině párkrát zatlačil, ale dobrou obranou jsme to zvládli, podržel nás taky Kamil Jarina. V poslední části hosté přitvrdili a snažili se nás vyhodit z tempa, ale máme zkušené hráče, kteří místo rvaček raději dávají góly.“

Petr Zachar (Prostějov): „Dnes jsme nezačali špatně, dostali jsme rychlý gól, ale to nás nepoložilo, snažili jsme se Chomutov přehrát, ten však dokázal, že patří na špici ligy. Po třetím gólu jsem museli vyměnit gólmany, ale ani to nepomohlo, je těžké něco vymyslet, když nemáte ani náhradní hráče na vystřídání, jenže v dnešním zápase by to asi nepomohlo. Největší slabinou v dnešním utkání byla obrana, na tom musíme pracovat.“