Piráti podlehli Sachalinu, utkání rozhodly přesilové hry

Napsal 06.08.2019 Marek Douda, Ondřej Bartůněk
C h o m u t o v - Ve třetím přípravném utkání přivítali Piráti v ROCKNET ARÉNĚ soupeře až z Dálného východu. Hokejisté z ruského ostrova Sachalin si již od začátku šli za vítězstvím. Piráty zradila koncovka v přesilovkách. Na rozdíl od soupeře, který využil čtyři, Piráti skórovali pouze jednou v početní výhodě. A i proto prohráli rozdílem čtyř branek.
přát. út 6.8.2019
1:5(1:1, 0:2, 0:2)
SAC
Pavlát (31. Altrichter) – Rýgl, Blaha, Žovinec, Tejnor, Pařízek, Seemann - Stloukal, Pitule, Rudovský, Tomica, Sklenář, Llewellyn, Chrpa, Suchý, M. Svoboda, Vrhel
Sachalin
Korovajev – Gromov, Loginov, Bogomolov, Jeremenko, Alexejev, Fachrutdinov, Koněv, Žukov – Starcev, Sinělev, Šibajev, Zacepilin, Stoljarenko, Ševčenko, Golyšev, Petrov, Kopijenko, Sursov, Jeremin, Juškov

16. Pitule (Stloukal, Rudovský)
Sachalin
15. Žukov (Sursov, Juškov), 39. Juškov (Sursov, Sinělev), 40. Starcev (Petrov, Loginov), 48. Petrov (Alexejev, Starcev), 58. Sinělev (Juškov, Koněv)

Žovinec (Chomutov) 10 minut

Do utkání vstoupil aktivněji ruský celek, jenž na úvod vyprodukoval dvě střely mířící na branku Pirátů, žádná z nich ovšem Pavláta nezaskočila. O první střelecký pokus pirátské posádky se na druhé straně postaral Žovinec, který přiměl Korovajeva k zákroku. Sachalin v prvních minutách disponoval územní i střeleckou převahou a nejblíže první trefě byl v šesté minutě, kdy rozezněl Loginov tyč pirátské svatyně. Posléze Chomutovští čelili oslabení, ve kterém nejprve přečkali bouři, a poté sami mohli udeřit. V sedmé minutě Pavlát zasáhl proti třem gólovým střelám soupeře v krátkém sledu, chvíli poté Tomica unikl obraně, samostatný nájezd však nezúročil.

Dvě minuty poté se ruský tým znovu ocitl v šanci, když si Zacepilin sjel od mantinelu před brankáře, kterého nepřekonal. Otevření skóre nastalo v patnácté minutě. Sursov vjel do útočné třetiny, zasekl v pravém kruhu a pobídl ke střele rozjetého Valerije Žukova, který vymetl šibenici – 0:1. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat a Piráti proměnili následnou přesilovku. Stloukal od pravého kruhu přihrál na zadní tyč, kde našel připraveného Tomáše Pituleho – 1:1. Na konci třetiny se do zakončení dostal Llewellyn, jenž v klíčové chvíli minul klec.

Na počátku druhého dějství hrál Sachalin početní výhodu trvající minutu a pět sekund. Během oslabení se zaskvěl výborným zákrokem maskovaný strážce Chomutova, který zneškodnil pokus Starceva i následnou dorážku. Situace se posléze obrátila a v početní výhodě hráli Piráti. Největší příležitost měl Pitule, který v úniku kličkou nevyzrál na gólmana. Do poloviny utkání svěřenci trenéra Štrby ohrozili svatyni soupeře ještě dvakrát. Ve 29. minutě vyslal Llewellyn štiplavý pozdrav z mezikruží, jenž Korovajev vychytal shodně jako obdobný pokus Pařízka minutu poté.

Ve 32. minutě Zacepilin zpracoval nahrávku téměř přes celé kluziště a nájezd zakončil střelou, která orazítkovala tyč. Po této akci přenechal Pavlát místo v brankovišti Altrichterovi, který si první zákrok připsal o tři minuty později. Stoljarenko z mezikruží mířil k tyči, novice ve svatyni Pirátů neprostřelil. Zásadními se pro výsledek utkání staly poslední dvě minuty druhé třetiny, kdy se Sachalin trefil hned dvakrát. Ve 39. minutě se Maxim Juškov v přesilovce nadvakrát dostal k dorážce do odkryté klece – 1:2. Dvě vteřiny před pauzou překonal brankáře opět v početní výhodě Kirill Starcev – 1:3.

Poslední dvacetiminutovka, shodně jako dvě předešlé, byla plná vyostřených soubojů a trestů na obou stranách. Ve 43. minutě se na hrací ploše strhla potyčka, ze které vyústily tresty pro trojici hráčů. Utkání se poté odehrávalo spíše ve vyrovnaném duchu, přičemž pirátská posádka se marně snažila o gólový zápis. Stav utkání se změnil až ve 48. minutě, kdy Chomutov bránil další oslabení. Alexejev se napřáhl od levého kruhu, na což Altrichter ještě zareagoval, ale na následnou dorážku Alexandra Petrova nikoliv – 1:4.

Největší šanci v podání chomutovských hráčů měl na holi Stloukal. Útočná posila v 52. minutě překazila rozehrávku soupeře a dále vypálila z pravé strany směrem k maskovanému muži, tento střelecký pokus rovněž snížení nepřinesl. Do závěrečné sirény měli Piráti dále tři početní výhody, ale všechny skončily se stejným výsledkem – bez gólu. O poznání produktivnější byl ruský celek, který v 58. minutě přidal pátý zářez. Kombinace Sachalinu skončila u Jegora Siněleva, jenž se z hranice brankoviště nemýlil – 1:5.

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Od začátku zápasu jsme měli špatný pohyb a nešly nám nohy, kvůli čemuž jsme prohráli. Samozřejmě jsme šli do utkání se třemi pětkami a možná to potom byla trochu nevýhoda. Zranil se nám obránce a hráli jsme oslabení, takže týmu v závěru chyběly síly. Sachalin hrál výborně. Byla u nich vidět zkušenost a kvalita, což byl také důvod, proč nás porazili. Máme široký kádr a zkoušíme hráče, takže máme v záloze kluky, kteří dostanou šanci. Stále máme čas, ale je to škoda. Myslím si, že jsme na ně měli.“