Piráti doma poprvé vyhráli, Novokuzněck zdolali po spolehlivém výkonu

Napsal 07.08.2018 David Panuška
C h o m u t o v - Třetí zahraniční soupeř se postavil proti chomutovskému celku v letní přípravě. Po duelech s týmy z KHL vyzkoušel sílu Pirátů soupeř z nižší ruské soutěže. Proti Novokuzněcku podruhé po příchodu z Liberce chytal Aleš Stezka a pustil za záda jediný puk. Poprvé po návratu do chomutovského dresu skóroval Jan Stránský, trefili se také obránci Jakub Trefný s Jaroslavem Mrázkem a útočník Ivan Huml.
přát. út 7.8.2018
4:1(1:0, 1:1, 2:0)
MEN
Stezka – Jank, Dietz, Štich, Mrázek, Knot, Buchtela, Blaha, Trefný – Tomica, Růžička, Skokan – Sklenář, Huml, Klhůfek – Koblasa, Vantuch, Stránský – Dlouhý, Šťovíček, Chrpa
Novokuzněck
Chakimov – Švalev, Sčukin, Gavrilov, Maslov, Ždanov, Čurljajev, Baldajev, Jacenkov – Maletin, Glovackij, Jerdakov – Djurjagin, Kanickij, Medveděv – Zemčenko, Poljakov, Musin – Butuzov, Šubin, Karavajev

14. Trefný (Buchtela, Šťovíček), 40. Stránský (Vantuch, Dietz), 49. Huml (Štich, Skokan), 56. Mrázek (Huml, Štich)

Petružálek, Jechoutek – Klouček, Frodl

Začátek zápasu příliš hokejové krásy nenabídl. Jedinou zajímavější akci si připravili hosté v šesté minutě, kdy za brankou nabral kotouč na hůl Pavel Medveděv a pokusil se dostat černou gumu pod břevno po vzoru Mikaela Granlunda. Složitý manévr se mu ovšem nepovedl a kotouč upadnuvší do brankoviště byl hned odehrán. Oba celky poté měly šance v přesilové hře, nicméně ani jeden příležitost nevyužil.

Úvodní branka padla až ve čtrnácté minutě. To Piráti hráli druhou přesilovku. Nahození Jakuba Trefného od modré čáry tečoval těsně před gólmanem ruský obránce, a poslal tak Chomutovské do vedení – 1:0. Domácí gól nabudil a na soupeře začali více tlačit. Tím si vybojovali další přesilovku, ve které zajímavě zakončoval Jakub Chrpa. Poté však v oslabení uprchl obraně Valerij Poljakov, těsně před Stezkou zakončoval forhendem. Maskovaný Pirát soupeře vychytal a udržel, svůj tým ve vedení.

Bezprostředně po začátku druhé dvacetiminutovky se dostali domácí do šance. Do druhé vlny dostal zpětnou přihrávku mezi kruhy Bohumil Jank. Zakončení do šibenice však nebylo dost přesné, takže puk skončil na zadním mantinelu. V třicáté první minutě hráli Piráti dlouho ve výhodě. Puk drželi přes minutu v útočném pásmu, aniž by ho půjčili hostům. K přímému ohrožení branky se dostali při dorážkách Adam Dlouhý s Martinem Šťovíčkem. Ani jeden však Rafaela Chakimova nepřekoval.

Podobná situace nastala za čtyři minuty i na druhé straně, při signalizovaném vyloučení Chomutova se na modré čáře natáhl k ráně Pavel Jacenkov. Jeho pokus před Stezkou tečoval Ilja Musin. Na to brankář Pirátů nestihl zareagovat a skóre tedy bylo 1:1. O dvě minuty později nabral rychlost podél mantinelu Lukáš Vantuch, obral obránce o puk a natlačil se s ním do brankoviště. Ruský gólman však svou klec uhájil. Necelých třicet osm sekund před druhou sirénou dostal přihrávku zpoza branky na levý kruh od Lukáše Vantucha Jan Stránský. Precizní střelou do protějšího horního rohu rozvlnil podruhé síť v kleci Novokuzněcku – 2:1.

Ve 46. minutě ujel obraně znovu Valerij Poljakov. Ze souboje se Stezkou vyšel vítězně strážce pirátské branky. Forvard Metallurgu se snažil vypálit těsně nad beton, ale to se mu nepovedlo. Probíhala čtyřicátá devátá minuta, když měli Chomutovští přesilovou hru. Po vyhraném buly pálil od modré čáry David Štich. Jeho prudkou dělovku mezi kruhy tečoval Ivan Huml, jenž stanovil skóre utkání na 3:1.

Těžký zákrok musel předvést o dvě minuty později Aleš Stezka. Zakončení bekhendem z bezprostřední blízkosti Daniila Jerdakova stav utkání nezměnilo. Další využitá přesilovka přišla v padesáté páté minutě. Gól padl podle tradičního scénáře. Nahození od modré čáry a teč, která usměrnila černou gumu do sítě. Tentokrát se ujmul role střelce Ivan Huml a úspěšnou teč předvedl Jaroslav Mrázek – 4:1. O dvě minuty později vybojoval za brankou kotouč Jakub Chrpa. Předložil jej do velké šance Lukáši Vantuchovi. Rafael Chakimov ovšem zakročil proti pokusu k levé tyči. Chomutov si i tak připsal první domácí vítězství.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Zápas nás zase dobře prověřil. Ruské týmy mají svou kvalitu a rychlost. Začátek byl z naší strany hodně vlažný, potom jsme se rozjezdili a začali si vytvářet nějaké šance. Rozhodly přesilovky. Dobrý výkon předvedl v bráně znova Aleš Stezka, který pochytal většinu jejich šancí.“