Ohlasy po utkání

„Chci bojovat o dvacítky a místo v áčku,“ prohlásil Ondřej Buchtela. Vrací se do Litoměřic

Napsala 07.08.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti ve třetím přípravném utkání na následující ročník Tipsport extraligy porazili ruský Novokuzněck rozdílem tří branek, na jednom inkasovaném gólu se podílel i Ondřej Buchtela. „Vím, kde se stala chyba a už se to nestane,“ slíbil. Osmnáctiletý obránce se vrátí v nejbližších dnech do Litoměřic, odkud bude útočit na další reprezentační akci dvacítek, se kterou se mu poslední čtyři duely velice povedli.

Ondřej Buchtela debutoval v hlavním týmu Pirátů 11. srpna 2016, kdy nastoupil proti plzeňské Škodovce v přípravě na extraligu, ve které v následné sezóně odehrál sedm duelů. „Vzpomněl jsem si na nervozitu, protože jsem byl nervózní úplně stejně, ale po dvou nebo třech střídáních to ze mě spadlo,“ přiblížil osmnáctiletý obránce.

Střelecký účet proti Metallurgu otevřel bekhendovou ránou Jakub Trefný, na kterého odpověděl v signalizované výhodě po faulu Ondřeje Buchtely ruský forvard Ilja Musin, jehož mladý bek nedovoleně zastavil. „Celkově jsme hráli dobře. Nemyslím si, že jsme je pustili do nějaké větší šance. Byl to spolehlivý výkon. Zápas se mi až na jednu chybu docela povedl,“ shrnul mladý bek.

Vladimír Růžička o Ondřeji Buchtelovi:

    „Namazal na ten náš gól, ale je to šikovný hráč. Jen mu něco malinko chybí, musí na sobě hodně pracovat, aby se dostal do sestavy. S další šancí ještě uvidíme, teď víme, že jde zpátky do Litoměřic, se kterými odehraje ve čtvrtek zápas na Slavii.“

Právě jedna chyba byla osudná a neunikla pozornosti hlavního kouče Vladimíra Růžičky. „O třetině si mě kouč zavolal a hlasitě mi vynadal. Říkal, že musí jít kotouč rychleji, že jsem si to zbytečně přidržel, udělal kličku a pak už to nebylo kam dát. Vím, kde se stala chyba a už se to nestane,“ slíbil Ondřej Buchtela.

V dalším průběhu hry už se prosazovali jenom Chomutovští, kteří si připsali první domácí výhru v sezóně. Na gólové pokusy Jana Stránského, Ivana Humla a Jaroslava Mrázka hráči z ruského týmu působícího ve druhé nejvyšší soutěži už odpověď nenašli a ani nepotvrdili očekávání. „Čekal jsem, že budou více bruslit, dohrávat a hrát tvrději. Určitě to ale nebyl jednoduchý soupeř,“ uvedl rodák z Ústí nad Labem.

Ondřej Buchtela: „Zápasy se podařily, ale byla to jenom příprava a o nic nešlo.“

Stejně jako všichni Piráti i Ondřej Buchtela je v plné přípravě, kterou letos absolvuje s kondičním koučem Martinem Iterským v Litoměřicích, kam hned v nejbližších dnech zamíří. „Už jsem odehrál čtyři zápasy za reprezentaci. V Litoměřicích zatím žádný, ale brzy tam nastupuji na trénink a ve čtvrtek bych měl hrát na Slavii,“ přiblížil.

V minulém roce absolvoval přípravu na suchu pod vedením Petra Švehly, letos se podíval na letní dřinu z jiného úhlu. „Hodně se běhaly sprinty a posilovalo se. Se Švehlíkem jsme chodili více na sílu, s koučem v Litoměřicích chodíme více do dynamiky a celkově se více běhá,“ srovnal.

A právě čtyři zápasy s reprezentací do dvaceti let se mladému obránci velice povedly, když si připsal do statistik čtyři kanadské body za dva góly a shodný počet asistencí. „Zápasy se podařily, ale byla to jenom příprava a o nic nešlo. Pořád musím pracovat,“ věděl hráč narozený v roce 1999.

I díky produktivitě by se mohly možnosti Ondřeje Buchtely o proniknutí do národního týmu i na další akce zvětšit. „Možná, že se moje šance trošku zvýšily těmi povedenými zápasy,“ přerušil výpověď po příchodu Jakuba Lauka, který spoluhráče rozhodil otázkou: „Fakt jo?“ „Teď jsem úplně zapomněl, o čem jsem mluvil. Budu makat dál a uvidíme,“ raději rychle ukončil téma.

A na čem je potřeba makat nejvíce? „Musím pracovat na rychlosti, síle a celkově všech stránkách, protože chlapi jsou úplně někde jinde než my dvacetiletí,“ uvědomil si, ale přesto si nekladl nízké mety v hokejovém životě. „Na novou sezónu se těším. Litoměřice jsou další nová výzva. Uvidíme, co z toho vzejde. Chtěl bych se dostat na mistrovství světa dvacítek a hrát za chomutovské áčko,“ prozradil Ondřej Buchtela závěrem.

Ondřej Buchtela odehrál v extralize dospělých osm duelů, na úvodní kanadský bod stále čeká

Foto v článku: Ronald Hansel, Juniorský hokej