Druhé okresní derby rozhodl jediný gól

Napsal 14.11.2005 Martin Gahler, Míša Sládková, Libor Kult
C h o m u t o v - Po kratičké reprezentační přestávce pokračovala první liga 23.kolem. Svěřenci trenérů Kýhose a Petrovky v něm zajížděli na led zeměpisně nejbližšího týmu soutěže, do Kadaně. Bylo to pro letošní sezonu typické utkání na soupeřově stadionu. Jediný zásah do černého si připsal na konci 15.minuty domácí Jiří Švejda. V dalším průběhu střetnutí nastřelili domácí ještě dvě tyče, ale branku již nevsítili. Tlak Chomutovských v závěrečném dějství byl neplodný a střeleckou agónii nezastavila ani závěrečná powerplay. Kadaň tak ve vzájemných zápasech kraluje, přestože v tabulce je na to hůře než Chomutov.
23. po 14.11.2005
KAD
1:0(1:0, 0:0, 0:0)
Kadaň
Hübl - Vobořil, Staněk, Zajíček, Plaček, Lašek, Hlavatý, Hlubuček, Zaťovič - Tvrdek, Oliverius, Kajer - Žák, Hlusička, Postl - Zika, Švík, Hahn - Hubínek, Tauš, Švejda
Horčička - Martínek, Jakub Šulc, Nosek, Trefný, Szakal, Ťupa, Chatrnúch, Černý - Boušek, Šíp, Polodna - Pražák, Kostourek, Malát - Jíra, Mikšovic, Polanský - Buchal, Charousek, Jan Šulc

Kadaňský zimní stadion se v pondělí po dlouhé době zaplnil. Již před úvodním vhazováním bylo zřetelně slyšet přiznivce obou celků. K první střele se dostal kadaňský Kajer, jeho první výjezd k bráně soupeře zastavil čárový rozhodčí a druhý atak skončil v lapačce betonového muže v modrobílém. Na druhé straně za chvilku prověřil pozornost Hübla Mikšovic. První minuty byly logicky ve znamení opatrného oťukávání. Zbrklý útok by zcela určitě nevedl k úspěchu.

V sedmé minutě se černožlutá pětka usadila před Horčičkovo svatyní. Pohyb kolem připomínal kroužení hladových supů. Slibně vypadající střelu z mezikruží ale chomutovský gólman vyrazil. Hrála se desátá minuta, když se znenadání kolem kadaňských obránců protlačil Charousek a namířil si to k domácí kleci. Ale ani jeho rána nenašla místo mezi tyčemi.

O pět minut později bylo v obranném pásmu Chomutovských vidět spíše dresy domácích. Dlouho se hra nemohla přesunout od mantinelu. O to větším překvapením bylo, když se Švejda vzápětí dostal i ke třetí dorážce, kterou otevřel skóre zápasu. Kadaň se ujala vedení 1:0. Kadaňským jakoby narostla křídla. Nečekalo se ani minutu a Horčička stál tváří v tvář Oliveriusovi. Ten svůj pokus sice zvedl, ale trefil pouze lapačku modrobílého strážce. Napodobit ho chtěl i Zika. Na jeho dělovku Horčička nestačil, poprvé zvonila tyč. Do konce třetiny se brankář hostí rozhodně nudit nemohl. Ostřelován byl ze všech možných pozic.

Prvním střelcem druhého dějství byl chomutovský Boušek. Kadaň sice na druhé straně tlačila, ale mnohem nebezpečnější akce si vytvářeli hosté. Nejprve musela domácí obrana řešit přečíslení a následně schoval Hübl puk do výstroje po ráně Polanského.

Dvě minuty kadaňského nátlaku odstartoval výlet Tvrdka s Kajerem. Překážkou jim byl jediný obránce. Tvrdkova přihrávka k druhému kruhu sice prošla, Kajerovo napřáhnutí však minula. Ve 27. minutě otevírala prázdná kadaňská brána chřtán a jakoby volala po puku. Nikdo z Chomutovských ale nenašel odvahu vyrovnat. V následujících okamžicích se puku ujali hosté a kadaňské obraně připravili nejednu horkou chvilku. Po dělovce Jíry Hüblovy betony hlasitě zaduněly. Kadaňským se podařilo ukázkově "namazat" a domácí muž s maskou musel proti Bouškovi vytasit ze své sbírky jeden z vynikajících zákroků.

Na chvíli se chopili slova i domácí. Z krátkého nátlaku nevzešla nebezpečnější akce. Ve 37. minutě při hře čtyři na čtyři nebylo Kadaňským do smíchu. Za vrátky trestné lavice seděli domácí Staněk za nedovolené bránění a z týmu hostí Chatrnúch za podražení. Nejednomu domácímu fanouškovi se tajil dech v okamžiku, kdy se Hübl vydal na pomoc domácímu obránci stíhanému chomutovským útočníkem. Brána se tak znenadání ocitla nechráněna. Ale ani tento závěrečný pokus na stavu nic nezměnil.

Z táborů fanoušků obou týmů se před začátkem závěrečné dvacetiminutovky ozývala přesvědčení, že Chomutov do třetiny vlétne jako uragán. Realita byla úplně jiná než úvahy. Hra se přelévala z jedné strany na druhou. Střely vysílané směrem k brankářům končily pod těly obránců a chvílemi byla patrná i přicházející únava.

Za zmínku stojí akce Polanského ze 48. minuty. Po ráně od modré čáry se kotouč odrazil od ramene kadaňského gólmana. Polanský cítil možnost vyrovnat a okamžitě dorážel. Ale i tentorkát si vylámal zuby na Hüblovi, který chránil puk pod tělem. Chomutov dostal chuť na gól a motal se kolem brány jako mlsný kocour. Na druhé straně, dvě minuty před závěrečnou sirénou vybojobal na modré čáře puk Tvrdek a sám uháněl k Horčičkovi. Tyčka zvonila podruhé.

V závěru přišel i oddechový čas, po kterém Horčička zůstal na střídačce. Chomutovským se nepovedlo rozehrát přesně podle jejich představ a všichni s napětím sledovali únik hráče v černožlutém směrem ke svatyni hostí. Stačilo již pouze vystřelit. V rozhodujícím okamžiku byl domácí hráč sražen k zemi Śípem, který za tento zákrok obdržel dvě minuty. Horčička byl nucen se ještě vrátit. Hostím se srovnat nepodařilo a Kadaň si tak nechala tři body na svém ledě.

Vladimír Kýhos (KLH Chomutov): Vzhledem k tomu, že jsme prohráli, se mi utkání nehodnotí lehce. Bohužel rozhodla jedna velmi nešťastná branka a naše neschopnost dostat puk do branky. Měli jsme hodně šancí a jeli jsme snad třikrát sami na gólmana, ale branku jsme nedali. Bez ní vyhrát nelze a i remíza není moc pravděpodobná. Ocenit musím výkon brankáře soupeře. Byl pro svůj tým velkou oporou a měl i potřebné štěstí, které našemu brankáři dnes chybělo.

Ladislav Kubát (SK Kadaň): Musím kluky velmi pochválit! Hráli jsme velmi obětavě a odehráli jsme asi nejlepší utkání v letošním roce. Vyhráli jsme šťastnou brankou, ale mohli jsme jich dát daleko více, asi třikrát jsme byli sami před brankářem soupeře.