Druhá příprava nevyšla, Piráti vysoko podlehli Jekatěrinburgu

Napsal 27.07.2018 Ondřej Bartůněk, Libor Kult
C h o m u t o v - Čtyřiadvacet hodin po úvodním přípravném zápase vyjeli Piráti k další letní bitvě. Tentokrát před svými fanoušky přivítali Avtomobilist Jekatěrinburg, který je v Chomutově znovu na soustředění. Ruský tým se na ledě ROCKNET ARÉNY ujal vedení v 15. minutě a postupně ho navyšoval. Svěřenci Vladimíra Růžičky neskórovali, takže v přípravě přišli o pětizápasovou vítěznou sérii proti týmům z KHL, během níž loni zdolal v prodloužení i Avtomobilist.
přát. pá 27.7.2018
0:5(0:1, 0:2, 0:2)
AVT
Lukeš – Jank, Flemming, Dietz, Valach, Štich, Knot, Blaha, Trefný – Tomica, Šťovíček, Khlůfek – Koblasa, Chlouba, Stránský – Sklenář, Vantuch, Skokan – Dlouhý, Lauko, Chrpa
Jekatěrinburg
Kovář – Mamkin, Mišarin, Vasilevskij, Tjamkin, Jegoršev, Bobrov, Gurkin, Timašov, Rassejkin, Ščemerov – Dawes, Da Costa, Sexton – Krikunov, Kučerjavenko, Milovzorov – Bělousov, Paré, Golyšev – Česalin, Popov, Chripunov

15. Da Costa (Sexton, Dawes), 25. Česalin (Chripunov), 27. Da Costa (Mišarin), 42. Sexton (Jegoršev), 45. Paré (Bělousov, Bobrov)

4:3
0:1
0:0
30:32
1531
Petružálek, Zubzanda – Gerát, Hynek

První výraznější šanci viděli diváci v sedmé minutě, kdy se při přesilové hře dostal k zajímavé střele z mezikruží Nigel Dawes. Tento Kanaďan s kazašským pasem však na Lukeše v brance nevyzrál. O pár vteřin později se ve velké příležitosti ocitl Francis Paré, jenž dostal z pravé strany od Denise Bobrova přihrávku do brankoviště. Jeho zakončení ovšem chybělo přesné zamíření, a tak se skóre neměnilo. V jedenácté minutě měli také Piráti výhodu přesilové hry, při níž po přihrávce zpoza klece střílel z levého kruhu Petr Koblasa. Jeho bombu však zastavil pohotový Jakub Kovář.

Uběhly dvě minuty a Chomutovští opět zahrozili. Rychlý protiútok vedl Lukáš Vantuch, jenž se probojoval ke střele z mezikruží. Kovář na jeho pokus nedosáhl, nicméně kotouč nemířil mezi tři tyče. Úvodní gól zápasu vstřelili v patnácté minutě hokejisté Jekatěrinburgu. Dan Sexton se po delším tlaku v útoku dostal k zakončení z prostoru mezi kruhy. Štěpán Lukeš jeho pokus pohotově vykopl pravým betonem, nicméně na dorážku Stéphana Da Costy byl už krátký – 0:1. V osmnácté minutě zavelel k protiútoku Dávid Skokan. S pukem se natlačil až do brankoviště, ale místo zakončení zvolil ještě nahrávku na volného Petra Koblasu. Jeho pokus rozezvonil levou tyčku.

Na úvod druhé dvacetiminutovky měli svěřenci Vladimíra Růžičky možnost hrát v přesilové hře. Největší šanci ke skórovaní však paradoxně měli hosté. Do brejku vyrazil Maxim Rassejkin, jenž přesnou nahrávkou našel Stéphana Da Costu. Francouzský reprezentant však zcela odkrytou klec netrefil. To ho však moc mrzet nemuselo již ve dvacáté páté minutě se dostal k zakončení z vrcholu levého kruhu Stěpan Chripunov. Jeho pokus tečoval za záda Lukeše v předbrankovém prostoru stojící Jevgenij Česalin – 0:2.

O necelé dvě minuty později dostal v přesilové hře přihrávku mezi obránce Stéphane Da Costa a řítil se sám na chomutovského gólmana, jehož rozhodil zamícháním puku a po následném zasunutí kotouče za beton svítilo na kostce nad ledem skóre 0:3. Ve 32. minutě sklepl Dávid Skokan kotouč na rozjetého Romana Chloubu. Ten si šikovně obhodil obránce Avtomobilistu, ale poté z bezprostřední blízkosti netrefil levý horní roh. O čtyři minuty později mohl Da Costa přidat třetí gól. Po rychlé křižné přihrávce od Dawese pálil z voleje z pravého kruhu. Lukeš se parádně přesunul a zakročil lapačkou.

Minutu po začátku třetí periody se k nahození od modré čáry odhodlal Stanislav Jegoršev. Jeho nepříliš prudký pokus tečoval přesně do levé šibenice Dan Sexton, a stanovil tak průběžný stav utkání na 0:4. Ve čtyřicáté páté minutě viděli diváci další velkou příležitost. Po souboji zůstal Lukeš ležet vedle klece. Puk se však již dostal k Danu Sextonovi, který zcela prázdnou branku trefil jen do boční síťky. O půl minuty později už ale gól padl. Akce na jeden dotek se povedla ruskému mužstvu výborně. Denis Bobrov našel u levé tyče schovaného Francise Parého, který se nemýlil – 0:5.

V padesáté druhé minutě hráli hosté další přesilovku. Přesnou souhru zakončoval Jegor Milovzorov z mezikruží po přihrávce zpoza klece od Alexandra Kučerjavenka. Ve velké příležitosti zvládl jen přestřelit branku. V 56. minutě Da Costa vjel z pravé strany do útočného pásma a křižnou přihrávkou hledal u pravé tyče Dana Sextona. Ten v rozhodujícím momentu netrefil puk, a tak akce skončila v rohu hřiště. V závěru se už příliš neútočilo, takže Piráti své první domácí přípravné utkání prohráli 0:5.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Utkání nás hodně prověřilo. Stál proti nám těžký soupeř, který má velice kvalitní útočníky i obránce. Pro nás to bylo ohromně složité, protože jsme rychle dostali branky. Jakmile se Rusové dostanou do vedení 3:0, tak si hodně dovolí. Poté hráli s velkou lehkostí. My jsme stále bojovali. Zápas jsme odpracovali až do konce, ale soupeř měl velikou kvalitu.“