Chomutov tradici neporušil a zvítězil

Napsal 18.01.2006 Libor Kult
C h o m u t o v - Svižný hokej plný šancí na obou stranách přinesl duel 41.kola mezi Chomutovem a Duklou Jihlava. Domácí potvrdili pravidlo letošních vzájemných soubojů a připsali si další cenné vítězství. První třetina se lépe povedla domácím, kteří zásluhou tref Koláčka a Charouska vedli 2:0. Jenže pár vteřin před koncem tohoto hracího období zaskočil Podolku Říha, který snížil. Podobně se vedlo na druhé straně Radku Šípovi, jehož gól ze 36.minuty přinesl více klidu na chomutovské hokejky. Dva přesilovkové zásahy ve třetím dějství potvrdily, že tato herní činnost je parádní disciplínou Severočechů. Korekce výsledku ze strany hostí již bodové rozdělení nezměnila.
41. st 18.1.2006
5:3(2:1, 1:0, 2:2)
JIH
Podolka - Martínek, Trefný, Szakal, Jakub Šulc, Kasík, Černý, Poživil - Boušek, Šíp, Charousek - Kostourek, Koláček, Jánský - Malát, Mikšovic, Buchal
Jihlava
Suchan - Šmarda, Staněk, Pospíšil, Duben, Dobrovolný, Kuchyňa, Lukačovič - Čachotský, Bakus, Hodek - Rytnauer, Altrichter, Fiedler - Říha, Hlouch, Vaškovič - Polák, Havel, Lazorišák

Oba celky přichystaly fanouškům podívanou na slušné prvoligové úrovni. Za kratší konec nakonec tahali hostující Horáci, kteří si dokázali vytvořit přece jen méně vyložených příležitostí.

Úvodní oťukávání trvalo do šesté minuty a nic na tom nezměnila ani početní výhoda Dukly hraná od druhé minuty. V již zmíněné šesté minutě poprvé zahrozili domácí. Nejprve promáchl Mikšovic a následný nápor prvního útoku nezakončil Boušek ani Šíp. Co se nepovedlo jim, napravil o minutu později zkušený matador Kamil Koláček, jenž po přihrávce Kostourka potvrdil vzestup formy dalším gólem – 1:0. Ani další přesilová hra Jihlavský nepřinesla změnu obrazu hry, a tak přišli další šance Severočechů. Přesně v polovině první části hry netrefil odkrytou klec Kasík a s následnou bombou Martínka si Suchan poradil, čímž zřejmě vyburcoval své spoluhráče ke vyšší aktivitě.

Ve dvanácté minutě se v dobré pozici objevil hostující Altrichter, ale nepropálil před sebou stojícího obránce. Z protiakce mohl po kombinaci Koláčka s Kostourkem skórovat Jánský. Položil si Suchana, ale v rozhodující chvíli ztratil kontrolu nad kouskem černého pryže. Čtrnáctá minuta byla znovu nebezpečná pro obě mužstva. Poživil nezkrotil neposedný kotouč a dvojice Hodek-Čachotský uháněla vstříc vyrovnání. Druhý jmenovaný však nedokázal přehodit ležícího Podolku. Odpovědí byl únik Charouska, na něhož pozapomněla defenziva Horáků, ale ani on neuspěl.

Když domácí nevyužili téměř minutovou výhodu dvou mužů, mohli se radovat až v devatenácté minutě. Jiří Charousek byl nejdříve u odraženého puku a měl dostatek času a prostoru, aby si důkladně pohrál se Suchanem – 2:0. Následně pálil Szakal, ale Malát s Mikšovicem neměli řádně seřízená mířidla.

Nakonec se do kabin odcházelo za pro hosty přijatelného stavu, neboť tři vteřiny před vypršením úvodního dějství nachytal Vladimír Říha v nedbalkách Podolku, který propustil lehké nahození od modré za svá záda – 2:1.

Vstup do prostřední třetiny přinesl úporný boj o střední pásmo. Šance se rodily hůře než v předešlých dvaceti minutách a v první z nich se objevil ve 26.minutě Malát, jehož ideálně uvolnil Buchal. Z tohoto mraku však nezapršelo, stejně jako o dvě minuty později po samostatném úniku Čachotského, který si na Podolku vyšlápl z křídelního prostoru. Úvodní desetiminutovku uzavřel dobře provedený blafák Kostourka, který však přestřelil a nepotrestal tak hrubku jihlavské obrany.

Také Suchan se nechal nachytat na švestkách, když během přesilové hry ve 36.minutě skončil pokus Radka Šípa v jeho svatyni – 3:1. Nápor svěřenců trenéra Chalupy v závěru tohoto hracího období zastavovaly s přehledem hrající zadní řady Severočechů.

Závěrečné dějství otevřela nebezpečná akce Fiedlera, který však svůj pokus promarnil, a tak uhodilo na druhé straně. Právě Fiedler seděl na lavici hanby za napadení Podolky, když Peter Jánský uplatnil svůj důraz a zvýšil na rozdíl tří branek – 4:1.

Téměř vzápětí trefil tyč Lazorišák a v gól hosté nepřetavili ani přesilovou hru 5 na 3, kterou si vyzkoušeli od poloviny 46.minuty. Jak s nabídnutou příležitostí naložit ukázal Chomutov ve 49.minutě. Szakal napřáhl na modré, puk prosvištěl až na zadní mantinel, od nějž se odrazil k Milanu Kostourkovi, který neměl problém zasunout puk do prázdné branky – 5:1.

V 53.minutě měl Vladimír Říha dostatek času k několika dorážkách, čehož náležitě využil – 5:2. Domácí své další příležitosti neproměnili, a tak v 59.minutě snížil Ota Lazorišák na milosrdných 5:3.

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Myslím, že s ohledem na naše problémy se sestavou, jsme dneska podali fantastický výkon. Mužstvo se semklo, prokázalo obrovské nasazení a bojovnost. A i přesto, že jsme měli jen tři formace a v nohách dvě těžká utkání venku, jsme po celou dobu mužstvo Jihlavy přehrávali. V závěru nám hodně chyběl Jarda Buchal. Musí si sám uvědomit, že takové zkratovité jednání by se u tak zkušeného hráče stávat nemělo.“

Milan Chalupa (Jihlava): „Utkání se rozhodlo ve druhé třetině, kdy jsme byli podstatně lepší než soupeř, ale nedali jsme branky. Naopak Chomutov přidal třetí gól a bylo rozhodnuto. Ty naše dvě trefy v závěru byly pouze kosmetickou úpravou. Sice jsme prohráli, ale víc mě mrzí, že jsme ztratili Honzu Šmardu, který má zlomený prst. Na ten zápas jsme se připravovali, nechtěli jsme dovolit soupeři žádné přesilové hry. Jenže jsme měli osm nebo devět vyloučených a z toho asi čtyři útočné fauly, to je trestuhodné.