Chomutov neuspěl na ledě posledního Jindřichova Hradce

Napsal 26.10.2005 Jan Wirkner, Martin Bocian
C h o m u t o v - Los 16. kola zavedl hokejisty KLH Chomutov na jih republiky, do Jindřichova Hradce. Hosté chtěli proti poslednímu celku tabulky potvrdit svůj výborný výkon z minulého kola, kdy porazili Jihlavu. Na úvodní gól Měrtla ze 13. minuty odpověděl za 43 vteřin vyrovnáním Ladislav Boušek. Tím však chomutovští vyčerpali svoje maximum jedné vstřelené branky na cizích kluzištích. Rozhodnutí padlo devět minut před koncem po další trefě Měrtla - 2:1. Trápení Severočechů při venkovních utkáních tak nadále trvá. Poprvé v novodobé historii tak vzájemný zápas skončil vítězstvím Jindřichova Hradce.
16. st 26.10.2005
JHR
2:1(1:1, 0:0, 1:0)
Jindřichův Hradec
Chábera - Mosnár, Kolda, Horák, Spitzer, Vašíček, Vomela - Mertl, Starý, Valčák - Škoda, Kašpárek, Kupec - Ulman, Bílek, Mucha - Fiala, Schejbal
Horčička - Martínek, Poživil, Nosek, Trefný, Jakub Šulc, Krajíček, Szakal, Černý - Jíra, Charousek, Polodna - Boušek, Šíp, Jan Šulc - Stavenský, Kostourek, Polanský - Buchal, Mikšovic, Malát

Domácí vstoupili do utkání nebojácně a hned v 2. minutě se před chomutovského gólmana Horčičku dral dnes velmi dobře hrající Vladimír Škoda, kterého nedovoleně zastavil Nosek. Paradoxně nějvětší šanci měl hostující Kostourek, domácí zahrozili až v samotném zavěru početní výhody Bílkem. Jan Chábera se vytáhl v minutě páté, kdy vychytal Šípa. Hosté se osmělovali, nejvíce hrozil Milan Kostourek, který několikrát nebezpečně pálil směrem na Cháberu. V polovině třetiny nepřesně tečoval chomutovské nahození Polanský. V desáté minutě diváci viděli dvě akce 2 na 1, za domácí to byli Lukáš Fiala s Vladimírem Škodou. O minutu později mohl v pádu střílet David Kupec. Na začátku 13. minuty mohl jít Fiala sám na Horčičku, ale záchranná brzda v podobě faulu na sebe nenechala dlouho čekat. Provinil se Martin Szakal a Vajgar trestal po 7 vteřinách. Od modré tvrdě vystřelil Mino Mosnár, jeho střelu Horčička pouze vyrazil a nekrytý Tomáš Mertl již měl snadnou pozici - 1:0. Hosté srovnali skóre za pouhých 42 vteřin. Od modré prakticky vleže nahazoval jeden z chomutovských na Cháberu, tomu se nepodařilo kotouč skrýt pod lapačkou a Ladislav Boušek propasíroval puk za brankovou čáru - 1:1. Šance se střídaly na obou stranách. Před Cháberou se zjevil Mikšovic, mířící nad, před Horčičkou zase zlobil Škoda. Na sklonku 18. minuty se na Horčičku řítil Škoda, byl faulován a v pádu trefil tyč.

Domácí předvedli povedenou akci ve 24. minutě, kdy od modré střílel Robert Horák, Tomáš Mertl však na teč nedosáhl. Od poloviny 25. minuty hráli hosté přesilovku. Do šancí se prakticky nedostali a na druhé straně střílel Zbyněk Spitzer. Ve 28. minutě rozhodčí Vampola vyloučil po hráči z každé strany za strkání před vhazováním, a o pár okamžiků později vajgarského Roberta Horáka. V přesilovce 4:3 roztočili hosté kolotoč a Chábera se musel činit, prudkou a nečekanou střelu vyrazil reflexivně ramenem. Na ledě se začalo lehce jiskřit a v minutě 32. již vzplál oheň v podobě pěstního souboje mezi Jiřím Vašíčkem a chomutovským Buchalem. Oba aktéři museli na dvě minuty na trestnou lavici. 33. minuta patřila Lukáši Fialovi, který dvakrát střílel na branku hostů. O minutu později pykal další chomutovský hráč a Vajgar tlačil svého soupeře. V rychlém sledu měli obrovské šance Škoda, Horák a Kupec. Vynikl i Chábera, který musel řešit únik jednoho z chomutovských. V samotném závěru prostředního dějství se mohl hradecký stadion radovat podruhé. Napříč útočným pásmem nahazoval Tomáš Ulman a Romanu Bílkovi scházely opravdu jen centimetry.

První minuty třetí třetiny byly trochu opatrnější a trochu vzruchu přinesla 43. minuta, kdy na Cháberu nevyzrál Šulc a na Horčičku pro změnu Tomáš Ulman. Severočeši zkoušeli bojovat všemi prostředky, dovolenými, ale i těmi zakázanými. Hlavní arbitr prokoukl nafilmovaný pád Jiřího Charouska. Vajgar odehrál tuto přesilovku vlažněji a na dostřel branky hostů se dostal až v samotném závěru, kdy závar před Horčičkou nevyužil David Kupec. Přesilovku si zahráli i Severočeši, ale až na výjimku se k Cháberovi nedostali. Avšak hned po návratu vyloučeného Koldy se do vyložené šance probil Kostourek, ale ani on Cháberu nepřekvapil. A Vajgar trestal. v čase 51:27 po chytré přihrávce Patrika Valčáka nádherně pod víko zavěsil Tomáš Mertl - 2:1. Chomutovský KLH se nevzdával a hned o minutu později mnoho nechybělo a mohlo být srovnáno. Levý beton Jana Chábery byl však proti. Na konci téže minuty držel Miroslav Mosnár jednoho z chomutovských a putoval za katr. Vyrovnání na své holi měl Kostourek, ale štěstí se k němu otočilo zády. Na ůzačátku 56. minuty mohl sám na Horčičku uhánět Valčák, ale byl faulován. Ve výhodě jednoho muže v poli chtěl využít Vladimír Škoda, který sám projel celým kluzištěm, ale k zakončení se nedostal. V čase 58:40 si hosté berou oddechový čas a přistupují ke hře bez brankáře. Nervozita na ledě kulminuje. I domácí si berou oddechový čas. V posledních vteřinách zápasu vyhazuje jeden z domácích přes celé kluziště a kotouč jen těsně míjí prázdnou branku. Dojíždějící Vladimír Škoda již nemá čas na vstřelení branky, avšak to nic nemění na skutečnosti, že Vajgar vybojoval veledůležité 3 body.

Jiří Veber (Jindřichův Hradec): „Získali jsme 3 zlaté body. Malinko jsme změnili způsob hry převážně ve středním pásmu. Povedlo se nám rychle využít přesilovku, ale soupeři se podařilo rychle vyrovnat. Nakonec se nám povedlo vsítit druhou branku a s výsledkem mohu být jen a jen spokojený. Hráči Chomutova hráli velmi důrazně a přál bych si, aby i mí svěřenci tento důraz na ledě předváděli. S neúčasti Luboše Roba jsme více méně počítali, o to horší zprávou byla informace, že Jarda Kocar kvůli bolestem zad do utkání nenastoupí. Utkání jsme museli odehrát tudíž jen na 11 útočníků.“

Vladimír Petrovka (Chomutov): „V úvodní třetině jsme měli velké problémy s nepříjemnou hrou domácích. Troufám si však tvrdit, že ve druhé a třetí třetině jsme byli lepším týmem, bohužel jsme to gólově nepotvrdili. Náš tým hraje technický hokej a kvůli nečisté hře domácích se nám nedařilo hrát to, co jsme potřebovali. Vajgar v domácím prostředí sehrál výborné utkání.“