Ohlasy po utkání

„Proti Kometě jsou tři body skvělé,” pochvaloval si Tomáš Svoboda

Napsal 18.12.2018 Marek Douda, Michal Luxa
C h o m u t o v - V posledním domácím klání před vánočními svátky se Piráti střetli v ROCKNET ARÉNĚ s úřadujícím mistrem Tipsport extraligy, Kometou Brno. V předehrávce 27. kola byla v útrobách stadionu k vidění střelecká show, ze které v závěru brali svěřenci trenéra Růžičky všechny body, a vůbec poprvé se od 4. kola probíhajícího ročníku odtrhli ode dna tabulky. V utkání s Jihomoravany se činil útočník Tomáš Svoboda, jenž na křídle elitního útoku zaznamenal dva body za gól a asistenci, což stihl za šestnáct minut a čtrnáct vteřin na ledě.

Pirátská posádka předvedla nevídaný vstup do zápasu, když již po dvaačtyřiceti vteřinách vedla po trefě Radka Dudy. Severočeši dále navyšovali vedení a v šestačtyřicáté minutě si připsali již čtvrtý přesný zásah. Brněnští posléze postupně dotahovali manko a fanoušci z tribun sledovali ve třetím dějství velké drama, ze kterého vyšli lépe Chomutovští.

„Nechci, aby to vyznělo špatně. Na to, jaké je naše postavení v tabulce, se výhra zrodila poměrně jednoduše. Hlavně první půlku jsme Kometu moc do ničeho nepouštěli a pak se to zvrtlo ve třetí třetině. Bavili jsme se o tom v šatně a shodli jsme se, že se na to musíme podívat. Není to poprvé, co jsme začali bláznit i za takhle komfortního stavu 4:0,“ zdůraznil jednatřicetiletý útočník.

Zápas od zápasu drží Justin Peters šance Pirátů na body o něco výše a utkání s Kometou nebylo výjimkou. Kanadský kouzelník, jenž si po svém příchodu získal velkou přízeň fanoušků, předvedl klíčový zákrok, když skočil do gólové rány Petera Muellera za stavu 5:3 necelých pět minut před závěrečnou sirénou. Maskovaná opora Chomutova zastavila celkem osmadvacet pokusů soupeře, který přes zvučné střelce na soupisce dlouho gólově mlčel, na čemž měl Peters lví podíl.

„Bylo z toho drama. Kdyby to tam Justin nechytil, mohli jsme dostat na 4:4 a udělat z toho zápas pro ně. Tohohle se musíme vyvarovat, pokud chceme být úspěšní a mít na konci sezóny o co hrát. Musíme si říct, co děláme spatně a proč se dostáváme pod takový tlak, když je skóre komfortnější pro nás,“ vyzdvihl výkon opory Pirátů v brankovišti a pobídl tým k odstranění chyb.

Kometa se může pyšnit silným kádrem napěchovaným hvězdnými jmény v čele s Tomášem Plekancem nebo Martinem Eratem. Pirátská družina svedla s extraligovým šampiónem souboj, na který se bude dlouho vzpomínat. Dvě dvacetiminutovky kontrolovala dění na hrací ploše a dobrý výkon jistila úspěšnými střeleckými pokusy. Poslední třetina byla však o něčem jiném, protože Chomutovští předvedli možná už klasický herní útlum, který je ale tentokrát nestál body.

„Mají nadstandardní hráče, to je bez pochyb. Dvě třetiny jsme je do ničeho nepouštěli, hráli jsme dobře střední pásmo a rychle puky od nás z pásma. Tím se Kometa nedostávala do žádného tlaku a my jsme měli zápas celkem v klidu pod kontrolou. Pak jsme nepochopitelně začali hrát něco jiného,“ lehce nastínil průběh střetnutí.

Zásluhou luxusního náskoku Chomutovští dotáhli zápas do vítězného konce, a navíc za tři body. Vše ovšem mohlo být jinak, protože se dění na ledové ploše během třetího dějství otočilo o tři sta šedesát stupňů, když se Kometa začala gólově prosazovat a gólem na 5:4 dvě minuty před koncem se poprvé dostala na dostřel vyrovnání. Tomáš Svoboda přiznal, že vzhledem k častým ztrátám bodů v dobře rozehraných duelech to hráčům zůstává v hlavách.

„Měli jsme v hlavách, že ani za stavu 2:0 to pro nás není jednoduché. Dali na 3:0 a 4:0, a pak jsme z toho udělali takové drama. Proti Kometě jsou tři body skvělé. Musíme se z toho poučit, protože ne pokaždé budeme mít takový náskok,“ uvědomoval si hráč, jenž zamířil na sever Čech z Pardubic.

Piráti po dvouzápasové pauze na domácím ledě znovu zažili gólovou explozi, na které se Tomáš Svoboda znovu podílel. Hráč, který působil v moravské metropoli od sezóny 2011/2012 do úvodu ročníku 2014/2015, kdy se přesunul severněji do Vítkovic, se proti Brnu buď to zapsal mezi střelce nebo „pouze“ připravil pozici k zakončení pro svého kolegu. Křídlo Pirátů si střádalo střelný prach do šestačtyřicáté minuty, když zvyšovalo na průběžných 4:0.

„Puk byl odražený za bránou, Kobla ho vzal a z voleje z otočky ho napálil. Gólman to nečekal, takže ho odrazil před sebe jsem tam byl sám. Šlo mi to do bekhendu, přikopl jsem si puk nohou a někde mezi rukou a betonem prošel do branky. Jsem za gól samozřejmě rád,“ doplnil s úsměvem na tváři.

Pirátská loď se po dlouhých měsících odrazila ode dna tabulky, což by ji mohlo nastartovat do nadcházejících klání. Tým pod vedením Vladimíra Růžičky předběhl pardubické Dynamo a nyní zahájí stíhací jízdu vstříc příčkám, které by zajistily předkolo play-off nebo by alespoň odvrátily možnost baráže. Tyto vysněné příčky zaručující vyřazovací boje jsou však vzdálené propastných patnáct bodů, přičemž na dvanáctou Mladou Boleslav Severočeši ztrácí jedenáct bodů.

„Pořád máme relativně velkou ztrátu. Samozřejmě je to pro nás lepší východisko na pátek a na ten ruch, co bude kolem Vánoc a Nového roku. Jsou to pro nás důležité zápasy, protože se hraje v podstatě ob den a my se můžeme začít dotahovat. Později třeba i na výš postavené týmy. Podle mě budou konec roku a leden nejdůležitější období pro to, jak se bude vyvíjet zbytek sezóny,“ přikládal hráč s číslem 23 velkou váhu utkáním na přelomu letopočtu.

Po brněnské Kometě čeká chomutovské bojovníky další celek z předních příček tabulky, a navíc na horké nepřátelské půdě. Hradecký Mountfield vyhrál čtyři utkání v řadě, přičemž porazil také rozjeté třinecké Oceláře. V následujícím by si rád před Vánoci nadělil body od Pirátů. Obdobný plán mají ovšem chomutovští, kteří po kanonádě proti Brnu neskládá zbraně. Sám Tomáš Svoboda byl po vítězství proti favoritovi přesvědčen, že Hradec lze rovněž přehrát.

„Hradec hraje také výborně. Bruslivý tým, který dává hodně gólů a nedělá moc chyb. Předvádí celkem zodpovědný hokej, takže se tam určitě nehraje jednoduše. Myslím si, že když budeme předvádět to, co proti Brnu první dvě třetiny, máme šanci. Hradec je tým jako každý jiný. Už několikrát, a nejen letos, se hráči přesvědčují o tom, že je jedno, jestli je tým první nebo poslední. Dá se hrát dobře s každým, jsou to stejní hokejisti jako my,“ pravil rázně litoměřický rodák.

Štědrý den je za dveřmi a společně s ním pomalu nastává tradiční nákupní horečka. Lidé často pořizují dárky takřka za pět minut dvanáct, což je pro hokejové hráče s náročným sportovním programem nemyslitelné. Otázka ohledně nákupů dárků směřovala také k dotazovanému forvardovi, který dle vlastních slov vše zařídil s předstihem.

„Nákupy jsem stihl minulý týden, protože se hraje v pátek, sobota a neděle jsou tréninky, takže času moc není. Jsem rád, že jsem to stihl relativně s předstihem, protože krátce před Vánoci jsou obchoďáky hrozně narvané. Jsem rád, že to mám za sebou a už tam nemusím,“ dodal závěrem.