Preview k zápasu

Mečbol číslo dvě: poslední domácí zápas, do Chomutova přijedou Bílí Tygři z Liberce

Napsal 15.04.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Baráž se blíží do svého konce a na Piráty čeká nejdůležitější zápas letošního ročníku. Do Chomutova přejede druhý tým čtyřčlenné tabulky – Bílí Tygři Liberec. Právě s Tygry mají Piráti v této sezóně nejbohatší zkušenosti. V baráži se tyto dva týmy střetly zatím třikrát, na libereckém ledě dvakrát zvítězili Piráti, v Chomutově pak jednou Tygři. Zápas je na programu v úterý, 15. dubna a úvodní vhazování je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut.

Do konce baráže zbývají poslední dva zápasy

Na Tygry boj o přežití teprve čeká. Pokud by totiž Liberečtí v Chomutově prohráli, tak ještě nemusejí skládat zbraně. V posledním zápase sezóny je čeká domácí zápas s Mladou Boleslaví, se kterou však v posledním vzájemném střetnutí prohráli 0:7. Tygrům momentálně patří druhá příčka s jednobodovou ztrátou na první Piráty. Třetí Boleslav na Tygry ztrácí též jeden bod.

Piráti mají výchozí pozici o trochu snazší. Chomutovským stačí v jedenáctém kole skupiny o udržení zvítězit plným bodovým ziskem. Pokud by se to Pirátům povedlo, zajistili by si tak konečné první místo a vybojovali by tak účast v tuzemské elitní soutěži i pro příští sezónu. Vše tedy mají ve svých rukách.

Věděli jste, že…

Vedení Tygrů přichystalo na jejich poslední venkovní zápas pro fanoušky akci. Ti, co pojedou svěřence Pavla Hynka do Chomutova podpořit, zaplatí pouze cenu vstupenky. Bílí Tygři pro ně v průběhu cesty navíc zajistí i občerstvení, tudíž se dá předpokládat, že do Chomutova přijedou v hojném počtu.

Liberečtí mají nejvíce výher v základní hrací době, za tři body zvítězili hned šestkrát, což je o jedno vítězství více, než mají na kontě Piráti. Ti mají naopak nejméně porážek v základní hrací době, padli pouze dvakrát z deseti případů. Nejvíce střel na branku soupeřů mají na svědomí právě Piráti, ti čelí i největšímu počtu střel na svoji branku.

Pirátům se i nadále nedaří využívat přesilové hry. Statisticky jich hráli nejvíce, z jednašedesáti pokusů jich využili pouhých pět, což je řadí na poslední místo v tabulce využitých přesilovek. V těch se nejvíce daří Mladoboleslavských, ti mají průměr využitých početních výhod téměř 30 %. Nejvíce branek v oslabení obdrželi Piráti, ti v početních nevýhodách inkasovali jedenáctkrát.

Poslední zápasy Tygrů byly hodně odlišné

Ani druhý zápas na ledě Bruslařů Liberci body nepřinesl a Tygři znovu inkasovali hned sedmkrát a ani jednou neskórovali. Bílí Tygři nezahájili třízapasový výjezd po stadionech soupeřů nejlépe.

V rámci devátého kola barážové skupiny je čekal duel na ledě Mladé Boleslavi, kde už dříve museli skousnout jednu tvrdou porážku. Podobný scénář se bohužel opakoval i tentokrát, Liberečtí prohráli 0:7. Utkání hodnotil i zklamaný trenér Tygrů Milan Černý. „Byl to pro nás černý den. Do bídy jsme se dostali po dvou snadno inkasovaných gólech. Nejprve jsme nebyli ochotní zablokovat střílejícího obránce a podruhé jsme nechali volného hráče za naší obranou. Ve všem jsme byli horší.“ Asistent trenéra Tygrů se po zápase omluvil fanouškům, kteří je do Boleslavi přijeli povzbudit.

Tygrům stačila k vítězství v Olomouci jediná branka. S náskokem pouhého bodu nad sestupovými příčkami baráže, konkrétně nad Mladou Boleslaví, se Bílí Tygři vydali na zápas desátého kola skupiny o udržení na led Olomouce. S tou ještě ani jednou neprohráli, a to se díky gólu Petra Nedvěda a čistému kontu Marka Schwarze měnit nebude. Díky dobrému defenzivnímu výkonu tak stále zůstanou druzí. „Za tři body jsme moc rádi. V pátek jsme odehráli špatné utkání a myslím si, že v naší hře byla patrná nervozita. Nedokázali jsme vstřelit druhou branku, která by nám přinesla klid na hokejky. Při vedení 1:0 se může stát cokoli. Nehráli jsme dobře přesilové hry. Pouze v jedné jsme trefili tyč. Máme před sebou dva zápasy, které rozhodnou o osudu celé sezóny. Chtěl bych vyzdvihnout výkon domácího brankáře, na kterého jsme stále naráželi,“ ohlíží se za hubeném vítězství liberecký trenér Pavel Hynek.

Tabulka po 6. kole skupiny o udržení

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. Chomutov 10 5 1 2 2 19:21 19
2. Liberec 10 6 0 0 4 25:23 18
3. Boleslav 10 5 1 0 4 33:21 17
4. Olomouc 10 1 1 1 7 12:24 6

Poslední vzájemný zápas

Piráti ukončili libereckou sérii výher, která trvala čtyři zápasy. Piráti se dostali hned v první minutě do vedení, které Liberec dokázal dvakrát smazat, ovšem poslední slovo měli znovu Piráti, o vítězství rozhodl svojí brankou Tomáš Káňa. Liberecká vítězná série tak skončila.

Bílí Tygři Liberec – Piráti Chomutov 2:3

Branky a nahrávky: 9. Vantuch (Bortňák), 39. Čakajík (Pospíšil, Nedvěd) – 1. Palin (Káňa, Kraft), 15. Pulpán (Kubinčák), 46. Káňa (Šagát). Rozhodčí: Mikula, Hodek – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:4, navíc Čutta, Duda (oba Liberec) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 778. Střely na branku: 28:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

„Měli jsme dobrý vstup do utkání a hned v první minutě jsme se ujali vedení. Poté jsme se dostali trochu pod tlak a soupeř vyrovnal. Nám se pak podařilo využít přesilovku, které nám poslední dobou nejdou. Opět jsme však nechali soupeře zbytečně vyrovnat. Třetí třetina byla o jedné chybě a jsme rádi, že jsme jí neudělali my,“ hodnotil zápas chomutovský trenér Zdeněk Skořepa. „Podali jsme velice špatný, až trapný výkon. Po čtyřech výhrách v řadě jsme si mysleli, že to půjde samo. Soupeř vyhrál naprosto zaslouženě,“ dodal Pavel Hynek, trenér Tygrů.

Z kabiny Pirátů

„Pořád jsme první a máme to ve svých rukou,“ říká Jaroslav Kůs.

Piráti si mohli zajistit extraligovou příslušnost na nadcházející ročník už v nedělním zápase v Mladé Boleslavi, ten však prohráli v poměru 0:5. Napravit to můžou už v úterním zápase proti Liberci. Pokud Piráti zvítězí za tři body, mohou slavit záchranu. „Věřím, že prohra v Boleslavi s námi nic neudělá. Jsme zkušené mužstvo a musíme se z toho oklepat a pořádně se připravit na úterní zápas s Libercem,“ ujišťuje Jaroslav Kůs. „Pořád jsme první a máme to ve svých rukou. Doufám, že proti Liberci to dokážeme a zvítězíme,“ dodává.

Piráty do Mladé Boleslavi přijeli podpořit několik desítek diváků, kteří byli ve ŠKO-ENERGO aréně dost slyšet. V chomutovském kotli se objevil i zraněný Jaroslav Mrázek a exchomutovský Jiří Charousek. „Chtěl bych se našim fanouškům za ten poslední zápas omluvit, protože se nám vůbec nepovedl,“ podotkl směrem k fanouškům. „Doufám, že nás přijdou podpořit i v úterý, protože se bude lámat chleba. Všechny bych chtěl tímto pozvat a pevně věřím, že nás poženou dopředu.“

Jaroslav Kůs je v současném kádru společně s Petrem Jírou jediným odchovancem chomutovského hokeje. „Hrozně moc mi záleží na tom, aby v Chomutově extraliga zůstala,“ vypálil bez váhání. „V Chomutově jsem se narodil a hraji tu skoro celý svůj život. Pro mě je to priorita číslo jedna,“ zakončuje třiadvacetiletý centr.

Sestava Tygrů z posledního zápasu

Schwarz – Čakajík, Derner, Štich, Čutta, Výtisk, Šimek, Jánošík, Kajínek – Duda, Nedvěd, Víšek – Pospíšil, Bulík, Špaček – Kudrna, Filippi, Bulíř – T. Urban, Bárta, Dušek.

O posledním domácím utkání

Jedenácté barážové utkání se odehraje v úterý, šestnáctého dubna. Úvodní buly v chomutovské aréně je naplánováno na 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport, příznivci psaných onlajnů mohou zápas tradičně sledovat na www.onlajny.com