Ohlasy po utkání

„Mám radost ze dvou vstřelených gólů a hlavně, že jsme vyhráli,“ říká spokojeně Petr Freiberg

Napsal 25.10.2007 Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - Patnáctým kolem začala série zápasů se soupeři z východní skupiny a v prvním souboji se chomutovští hokejisté střetli na domácím stadionu s celkem ze středu Moravy HC Olomouc. Chomutovu se povedl vstup do zápasu, ve 4. minutě si na Havlůjovu nahrávku najel na útočné modré čáře Petr Freiberg a svou premiérovou brankou otevřel skóre tohoto utkání. V závěru třetí třetiny nabídli domácí za stavu 3:1 hostům téměř dvouminutovou početní výhodu, ve které se nakonec ubránili a z následující akce udeřili počtvrté. Druhou trefu v utkání si připsal vytáhlý dvacetiletý útočník s dvaatřicítkou na svém dresu. „Mám radost ze dvou vstřelených gólů a hlavně, že jsme vyhráli,“ říká spokojeně autor dvou branek.
Chomutovu se po delší době vydařil samotný začátek utkání, už v 5. minutě po brankách Freiberga a přesilové trefy Koldy vedli dvoubrankovým rozdílem, což se ukázalo pro další vývoj utkání jako rozhodující. „Myslím si, že hosté v první třetině asi nebyli dostatečně rozhejbaní z autobusu, tak jsme na ně vlítli, vstřelili jsme dva rychlý góly a od té doby jsme byli lepší,“ hodnotí první dějství střelec první branky. Ve druhé třetině olomoučtí hokejisté začali lépe bruslit a přidali v důrazu a nasazení, v což vyústilo několika hraničními zákroky na chomutovské hráče. „Ve druhé třetině začali hrát, začali trochu kousat, ale nakonec jsme to zvládli. Jarda Hašek se musel jít svléknout, což bylo pro tým hodně těžký a Havlis (Aleš Havlůj) pozn. red., dostal loktem do hlavy a pak už to bylo v pořádku, když jsme si to pohlídali,“ vylíčil dění v zápase.

Do sedmého zápasu v chomutovském dresu naskočil mladý dvacetiletý útočník Petr Freiberg, který naposledy působil u sousedního rivala v Kadani. V předchozích šesti zápasech si nepřipsal ani jeden kanadský bod a v dnešním duelu se stal mužem zápasu, když vstřelil dvě branky. První trefu v chomutovském dresu vsítil už ve 4. minutě po hezké kombinaci s Havlůjem prostřelil Žigárdyho. Svým druhým gólem v poslední minutě utkání uzavřel účet dnešního zápasu. „Jsem rád, dal jsem první dva góly za Chomutov a mám radost, že jsme i vyhráli,“ říká s úsměvem. Ve třetí třetině za stavu 3:1 se zjevil v dobré šanci před vyjetým gólmanem Žigárdym, ale jeho pokus nestihl usměrnit do brány. „Dostal jsem puk a koukal jsem do země a on mi tam skočil, tak nevím prostě jestli to byl faul. Měl jsem koukat nahoru a přehodit ho,“ vyjadřuje se ke své příležitosti.

Severočeši v dalším kole zajíždějí na jih Moravy na led aspiranta na postup do extraligy HC Komety Brno, která vévodí skupině Východ a rozhodně nečeká na chomutovské hráče jednoduchý zápas. „Bude to nejtěžší utkání letošní sezóny, přijde asi šest tisíc diváků, určitě bude vyprodanej dům, ale pokusíme se zápas vyhrát,“ optimisticky dodává Petr Freiberg.

V minulém týdnu skončila první polovina soubojů mužstev ve skupině Západ a Severočeši po 14. odehraných kolech se nacházeli na první příčce v tabulce s dvoubodovým náskokem na Mladou Boleslav, která má ovšem jedno utkání k dispozici. „Jsme spokojení s naším postavením a s těmi body co máme. Samozřejmě nám se nevyhla krize, která vlastně začala zápasem s Boleslaví, ale můžeme říct, že i v té krizi ve které jsme byli, jsme udělali výsledky a body, což bylo důležitý. Teď jsme se nějakým způsobem z krize vymanili v posledních třech zápasech a teď už to zase pojede,“ zhodnotil první část ligy trenér Vladimír Kýhos.

Krušnohorci v první části probíhajícího ročníku 1. hokejové ligy inkasovali 25 branek, což svědčí o dobré defenzivě chomutovského celku v čele s brankářem Lubošem Horčičkou, který si drží průměr 1,77 inkasované branky na zápas. „Určitě, jsme spokojení. Já si myslím, že hrajem celkem dobrý líbivý hokej pro diváky. Škoda jen, že jich nechodí víc,“ říká trenér. Chomutovské mužstvo se dlouhodobě pyšní útočnou hrou, ale v letošní sezóně je potkala krize v ofenzivě. Střelecky se jim přestalo dařit doma v zápase s Kadaní a vše vyvrcholilo domácí porážkou proti Mladé Boleslavi. Od následného utkání trenéři přeskupili útočné formace, které se nejvíce dotkli prvního útoku, jenž byl od sebe úplně roztržen. „Určitě, ty pětky hráli spolu celkem dlouho a když se nedaří, tak se musí něco udělat s mančaftem. Přišlo oživení pro všechny hráče, kteří se rozdělili do různých lajn a přineslo to své ovoce a je to represivní zatím,“ přiznává Vladimír Kýhos.

Severočeši mají i dobré procentuální využití přesilových her, které jsou v mnohých zápasech klíčovým scénářem pro vývoj utkání a i v dnešním zápase proti Olomouci, dokázali využít dvě početní výhody ke vstřelení branky. „Já si myslím, že to procento by mělo být ještě větší. Dneska hrajem přesilovku pět na tři a máme tam několik šancí a chceme to hrát někdy až do brány, což je špatný. Měli bychom to více zjednodušit, ale celkem můžeme být spokojení.“