Jihomoravané v Chomutově bodovali naposledy před šesti lety

Napsal 26.11.2003 Radko Chmelař
C h o m u t o v - Předposlední domácí utkání druhé čtvrtiny přijede rozehrát brněnská KOMETA, celek bojující o účast v play-off si v letošní sezoně, v porovnání s těmi předchozími, vede nadmíru dobře. Důvod bodování ve středečním utkání je u obou soupeřů jiný, celek z jihomoravské metropole musí bodovat, aby dotáhl ztrátu na osmou Olomouc a také by rád prolomil nepříznivou bilanci, kdy na severu Čech dokázal vybojovat pouhý bod za remízu před šesti lety. Naopak Chomutov chce zvítězit, aby "utekl" svým pronásledovatelům z Jihlavy a Berouna.
Jak je na tom Kometa?

Kometa je po 21 zápasech na deváté příčce průběžného pořadí o kterou se dělí s Třebíčí. Oba celky nasbírali 22 bodů, přičemž Brňané mají na svém kontě o jeden zápas více, kdy v pondělí 24.11. předehráli 22. kolo s Duklou Jihlava. Prohrou na domácím ledě 0:3 zahodili další možnost probojovat se na psychologickou osmou příčku zajišťující účast v play-off a zároveň bodově utéct svým pronásledovatelům (HS Třebíč 22b, Panteři 20b. Slezan 19b.). Střelecká forma se nedá nazvat formou ale nemohoucností, za vše hovoří čísla, kdy v posledních osmi utkáních nastříleli 12 branek z toho na ledě soupeřů zaznamenali pouhé 3 úspěšné trefy. "Do první čtvrtiny to šlo, ale v podstatě nám opravdu narušují herní systém zranění. Nepamatuji zápas, že by jsme dohráli kompletní" poznamenal trenér Michal Konečný po pondělním duelu s Jihlavou. Střelecká impotence se zajisté projeví v bodovém zisku, který je z kluzišť soupeřů za poslední období chudý.

Kde leží zakopaný pes?

Podle trenéra Michala Konečného je problém v marodce "Nechci se vymlouvat, ale zraněných přibývá, mladí kluci proti zkušené Jihlavě… ta si to uhlídala. Chodíme do "plných" a za stavu 0:3 se zápas těžko otáčí. Byla to z naší strany křeč. Musíme se z toho dostat." dodal na tiskovce pan Konečný. Proč ale v posledních dvou utkáních dostala Kometa 7 branek a žádnou nevstřelila?, slovy trenéra Konečného "V první třetině máme šance, ale jako tradičně , dostali jsme před koncem třetiny branku v oslabení, druhou jsme začali opět klasicky dva góly dostaneme během minuty, a to rozhodlo zápas." Samozřejmě chomutovští fanoušci nepřejí soupeři nic zlého, ale herní křeč by mohla vydržet do středeční půlnoci.

Jaké jsou šance Komety na úspěch?

I když chomutovský středeční soupeř v poslední době nemá kladné statistiky a z ledu soupeřů vozí body poskromnu, má ve sbírce cenné skalpy. Ten nejcennější je z 11.10.03, kdy Kometa odvezla z ledu Dukly plné tři body po výhře 3:6 (branky Komety Látal, Sedláček, Nohel, Točík a Kos 2). Před středečním duelem jsme položili stejnou otázku Michalu Konečnému "Bod se dá uhrát všude. Opava třeba porazila Jihlavu a pak remizuje v Chomutově, takže i tam se dá bodovat. Samozřejmě musíme vycházet ze zajištěné obrany. Ale momentálně nejsme v herní pohodě, kluci se trápí."

Zranění?

Kometa přišla o Milana Navrátila, otazník je nad Janem Kašíkem, který odstoupil pro zranění ramene. Do sestavy se naopak vrátil Lukáš Bednárek. Ale pravděpodobnost, že nastoupí na čtyři pětky, je prý kvůli marodce poměrně slabá.

Tahouni Komety

V cestě za vítězstvím nám bude především stát nástupce Emila Hrazdíry - Lukáš Smolka. Lukáš Smolka je vítkovickým odchovancem, objevoval se ve všech mládežnických výběrech, v juniorech Vítkovic vytvořil vyrovnanou dvojici s bývalým brankářem Komety Lukášem Čučelou. V sezóně 2000-01 hostoval ve Slezanu Opava, sezónu 2001-2002 kryl záda Jiřímu Trvajovi v "áčku" Vítkovic (stihnul nastoupit i v jednom zápase), zároveň hrál na střídavý start ve druholigové Sereze Ostrava. Ta byla jeho působištěm i v sezóně 2002-2003. Letošní rok zahájil Lukáš Smolka na Slovensku v dresu extraligového nováčka MHK Nitra. Po příchodu nového trenéra na něj v sestavě Nitry nezbylo místo a tak se vrátil do Vítkovic s kterými trénoval. V listopadu přišel do Komety Brno kde s průměrem 2.56 a procentuelní úspěšností 92,31% pravidelně nastupuje jako brankářská jednička.

Pilířem obraných řad je dlouholetý hráč Komety Alexand Elsner, který si k extralize, kromě mateřského klubu, čuchnul v dresu pražské Sparty. S 8 body za 3 branky a 5 asistencí vede klubové kanadské bodování obránců a vzhledem k bodové neschopnosti útočníků je třetím mužem kanadského bodování celého klubu. Za povšimnutí stojí počet trestných minut, v odehraných dvaceti utkáních jich nasbíral pouhých osm. Opakem Elsnera, co se týče trestných minut, je druhý pilíř obrany, Alexandr Lhotský. S počtem 59 trestných minut se dá považovat za "zlého muže" komety, ale i přes svá vyloučení je nejlépe nahrávajícím obráncem.

Největší hvězdou Komety je útočník Pavel Nohel, který v dresu Olomouce vybojoval v sezóně 1993-94 historicky první titul mistra samostatné ČR. V extralize má za sebou 12 sezón, 425 utkání, 72 branek a 95 asistencí, kromě Olomouce a Komety hrál extraligu i v Karlových Varech, Opavě, Vítkovicích a Havířově. Letos se mu v rámci Komety daří, s počtem 16 bodů za 10 gólů a 6 asistencí vede kanadské bodování klubu. O bod za nim je centr první formace Jiří Sedláček 15 bodů za 6 branek a 9 asistencí. Extraligový titul z roku 1994 má ve své sbírce i Milan Navrátil, v naší nejvyšší hokejové soutěži se objevil v dresech šesti klubů: Olomouc, Kometa, České Budějovice, Plzeň, Zlín a Karlovy Vary, jeho extraligová vizitka: 9 sezón, 373 utkání, 72 gólů a 94 asistencí, ten však podle oficiální stránek Komety Brno do středečních bojů, pro zranění, nezasáhne.

Nové tváře v dresu Komety od posledního vzájemného utkání

Jan Kašík přichází do Komety z Kadaně na hostování do konce sezóny. V sezóně 1999-2000 se v Koemtě objevil poprvé, trenér Lubomír Oslizlo ho zařadila do druhého útoku k Tomáši Mikoláškovi a Martinu Miholovi. V posledních zápasech ho trenéři postavili do první formace k Nohelovi a Sedláčkovi. V zápase proti Jihlavě si zranil rameno a nad jeho startem v Chomutově visí otazník.
Jiří Žůrek letos stihnul obléci dresy tří prvoligových týmů. Před Kometou nastupoval v Havířově a Prostějově. Žůrek má rovněž zkušenosti z Extraligy, kde hrál postupně v Třinci, Plzni a Havířově, v létě 2001 zamířil do Šumperku, loni odehrál několik zápasů v Opavě.
Tomáš Kala má za sebou pouhé dva starty v dresech mužů ve 2.lize za LEV Slaný, většinu dosavadní kariéry nastupoval v juniorech Slavie Praha.
Roman Šimunek pochází ze Slovenska, jeho posledním týmem zde byl HK Ružinok Bratislava, letos hrál ve druholigovém Žďáru, ale jeho cíle jsou vyšší.

S jakým cílem jde do utkání Chomutov?

Na tuto otázku je jasná odpověď "Do zápasu jdeme s jasným cílem, chceme vyhrát." říká Martin Pašel, vedoucí mužstva. K poslednímu utkání proti Havířovu nenastoupil vedoucí muž obraných řad v +/- Josef Revay, "Josef už je v pořádku a do středečního utkáni by měl nastoupit." dodal Pašek. V posledních kolech se střelecky probudil Stanislav Mikšovic, který zápas s Havířovem střelecky otevřel a také uzavřel. Při pohledu na statistiky kanadského bodování 1.ligy se musí chomutovskému fanouškovi zajiskřit v očích, protože v první desítce figuruje pětice jmen chomutovské "squadry" 2. Petr Jíra (25b.), 3. Michal Jeslínek (24b.), zároveň nejlepší střelec ligy, 5. Stanislav Mikšovic (23b.), 9. Milan Kostourek (21b.) a první desítku uzavírá chomutovský kapitán Radek Šíp (20b.) Výsledky Chomutova a statistické umístění jednotlivých hráčů jsou nejlepší pozvánkou na středeční utkání, které začíná tradičně v 17:30 na ZS v Chomutově.

Poslední vzájemné utkání

V posledním vzájemném utkání Severočechy výrazně podržel již bývalý gólman Kamil Jarina, který musel hasit chyby, nedůraz a špatné bruslení svých spoluhráčů. Podle trenéra Oslizla by slušela zápasu remíza "Zápasu by slušela remíza, ale soupeř dal v oslabení branku, Emilovi to propadlo a proti tak kvalitnímu mužstvu se dvoubrankový náskok těžko stahuje." Podle Vladimíra Kýhose to bylo také vyrovnané utkání "V úvodu, kdy jsme byli jak leklé ryby. Nebruslili jsme, dávali prostor soupeři, byli jsme rádi, že jsme neinkasovali. Ve druhé třetině se hra zlepšila, vyústilo to v jeden gól, ale mohli jsme jich dát víc. Ale soupeř velmi dobře bránil a až ke konci po naší brance v oslabení otevřel hru a my jsme mohli zvýšit vedení. Pochválit musím Kamila Jarinu, který nás hodně podržel, když jsme udělali nějakou chybu. Myslím, že to bylo velmi vyrovnané utkání, nebylo vidět, že hrál první celek s osmým." Nakonec jsem z Brna odvezli tři body po výhře 2:0, branky vstřelili Kostourek s Jírou a Kamil Jarina zde vychytal druhý shotout.

Sestavy z posledního vzájemného utkání

Kometa Brno: Hrazdíra - Lhotský, Elsner, Kučírek, Blažek, Beran, Strýček - Točík, Sedláček, Nohel - Kos, Balabán, Smítal - Látal, Benýšek, Navrátil. Trenéři: Oslizlo a Konečný.
KLH Chomutov: Jarina - Révay, Nosek, Liška, Maleček, Hájek, Trefný - Jíra, Koláček, Polodna - Boušek, Šíp, Zika - Mikšovič, Hahn, Kostourek. Trenéři: Kýhos a Petrovka.

Pravděpodobná sestava

KLH Chomutov: Tuček - Szakal, Nosek, Maleček, Trefný, Svačina, Liška, Plaček, Revay - Jíra, Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Slavík, Koláček, Polodna - Charousek, Gergel, Zika
Kometa Brno: Smolka - Lhotský, Elsner, Strýček, Z.Sedláček, Beran, Bednárek - Kašík, J.Sedláček, Nohel - Kos, Zagrapan, Meixner - Šperger, Balátk, Látal.

Historie vzájemných zápasů

Sezona 1997/1998

Chomutov - Kometa . 9. 1997 5 : 3
Branky: K. Koláček 2, R. Koláček, Jíra, Gombár - Kališ, Fink, Ševčík

Kometa - Chomutov 3. 11. 1997 4 : 7
Branky: Chabada, Vorel, Schramek, Pazourek - Mošna 2, Branda 2, Jíra, Plaček, R. Koláček

Chomutov - Kometa 17. 12. 1997 5 : 5
Branky: Prachař, Jor, Boušek, K. Koláček, Jíra - Fink 2, Sochorec, Beran, Haman

Kometa - Chomutov 14. 2. 1998 5 : 4
Branky: Fink 2, Cech, Pazourek, Benák - K. Koláček 2, Prachař, Martínek