Ohlasy po utkání

„Dvakrát nebo třikrát už na mě buly vyšlo,“ uvedl Bohumil Jank

Napsal 30.12.2018 Marek Douda
C h o m u t o v - Piráti se rozloučili s rokem 2018 porážkou, když v rámci jednatřicátého kola Tipsport extraligy podlehli Plzni. Obecenstvo ROCKNET ARÉNY sledovalo vyrovnanou vyhrocenou bitvu, kterou rozsekla branka těsně před závěrečnou sirénou. Chomutovská posádka čelila četným oslabením, což primárně pocítila defenziva. V páru elitní obranné formace nastoupil Bohumil Jank, který přispěl trefou na 1:1 a během vlastního oslabení se sám postavil na buly.

Když Plzeň v úvodu sezóny zavítala do Chomutova, uštědřila Pirátům debakl 9:2. O tři měsíce později se Severočeši postavili Škodovce jako rovnému soupeři a v porovnání s prvním setkáním byli o poznání nebezpečnější. V zápase plném obratů padlo rozhodnutí čtyřicet sekund před koncem, přičemž při vší smůle do pirátské sítě. Střelec vyrovnávací branky z úvodní třetiny Bohumil Jank však přes zklamání z prohry nepřestává věřit v záchranu sezóny.

„Je to škoda, protože jsme byli vyrovnaným soupeřem Plzně a dostali jsme gól čtyřicet vteřin před koncem. Hrozně to mrzí. Jeden zápas o gól vyhrajeme a další prohrajeme. Je to pořád stejná písnička. Sráží nás to dolů, ale já pevně věřím, že se dotáhneme na dvanácté místo a popereme se o vyhnutí baráže, protože je před námi ještě spousta zápasů,“ pravil optimisticky.

Pirátská posádka v předešlém kole opanovala podkrušnohorské derby, když v Litvínově zvítězila těsně 1:0. Nabuzený chomutovský tým po výhře nad odvěkým rivalem plánoval oloupit další silný celek a vytvořit dvouzápasovou vítěznou sérii. Opak se však stal pravdou. Po nadějně rozehraném klání, ve kterém Severočeši obrátili nepříznivý stav, opět doplatili na špatný závěr zápasu a bodový zisk jim proklouzl mezi prsty.

„Potřebovali bychom šňůru pěti nebo šesti zápasů, kdybychom bodovali a přiblížili bychom se dvanáctému místu. Bohužel se nám to nedaří a už poněkolikáté v sezóně jsme ztratili v posledních minutách body. Kdybychom neprohrávali zápasy smolně o gól, měli bychom klidně o dvacet bodů navíc,“ uvědomoval si obránce s číslem 70.

Již podruhé v řadě se v útrobách pirátského stadionu dařilo jednomu plzeňskému střelci. Při posledním setkání se čtyřikrát prosadil Vojtěch Němec a nyní se hattrickem zaskvěl Jan Eberle. Piráti úspěšně bránili střelce jako je Milan Gulaš nebo novic Jan Kovář, kteří pod nátlakem pirátské obrany nevyslali směrem k svatyni Chomutova žádný gólový pokus. Padla tak otázka, zda se Piráti spíše zaměřují na zmíněné ofenzivní hvězdy než na „méně“ nebezpečné hráče. Něco takového však pirátský drtič odmítl.

„Musíme vyhrávat za tři body a posouvat se tabulkou. Nemůžeme se dívat doleva, doprava. Hrajeme systém, při kterém je úplně jedno, kdo je na ledě. Jestli je to Kovář nebo Eberle, musíme bránit všechny stejně,“ zdůraznil odchovanec Milevska.

Psala se šestnáctá minuta zápasu, když oba celky hrály ve čtyřech. Bohumil Jank ukořistil u mantinelu puk, nejel si mezi kruhy a namísto přihrávky zvolil střelu, která zaplavala za záda brankáře Frodla ve chvíli, kdy se na kostce zastavila vteřina před vypršením trestu Juraje Valacha. Elitní bek Pirátů přesně načasovanou trefou zajistil nejen srovnání, ale rovněž udržel početní výhodu pro vlastní tým. „Nekoukám se na to, jestli máme ještě oslabení nebo přesilovku. Naskytla se mi možnost vystřelit, tak jsem vypálil,“ stručně objasnil šestadvacetiletý hráč.

V souboji Pirátů se Škodovkou bylo na hrací ploše dost dusno, z čehož vyústila častá vyloučení na obou stranách. Přestože se Severočeši provinili za hranicí pravidel vícekrát než soupeř, neinkasovali v oslabení ani jedinkrát. Defenzivní štít Chomutova po utkání přiznal, že nedisciplinovanost je Achillovou patou týmu, ale na druhou stranu byl rád, že každou z početních nevýhod Piráti ubránili.

„Oslabení jsou náš nešvar. Vždycky, když máme více než čtyři nebo pět oslabení v zápase, prohrajeme. Když stlačíme vyloučení na dvě nebo tři, většinou sbíráme body. I když jsme tentokrát měli dost vyloučení, zvládli jsme utkání celkem dobře. Je škoda, že jsme nezískali jeden nebo dva body,“ litoval jihočeský rodák.

Bránit ofenzivně laděný tým jako je Plzeň, to pro obranu soupeře není nic jednoduchého. Pokud se k tomu přidá zmíněná dávka vlastních oslabení, je to zase o stupeň složitější. Zadní řady Pirátů i formace na oslabení proti Západočechům zažily své. Bohumil Jank byl jakožto člen výběru pro oslabení v samém centru dění a sám na vlastní kůži okusil obtížnost této úlohy. Zároveň posléze dodal, že častá hra v početní nevýhodě má špatný dopad na hru celého týmu.

„Je to náročnější, protože hrajeme v osmi nebo devíti hráčích, kteří jsou specialisté na oslabení. Zbytek týmu sedí a vytuhne, takže nám vypadne rytmus a zpomalíme. Je to nepříjemné vůči všem hráčům,“ zkonstatoval.

Vhazování je disciplína, kterou mají v popisu práce hlavně ofenzivní hráči. Když se k buly skloní některý obránce, jedná se o kuriozitu. Jednu takovou zažil sám dotazovaný bek, který se během oslabení Pirátů postavil tváří v tvář soupeři poté, co byl z prostoru pro vhazování vykázán jeho kolega. „Myslím, že dvakrát nebo třikrát už na mě buly vyšlo, ale už je to dávno. Byl jsem upozorněn rozhodčím, abych neudělal chybu, abychom nedostali další dvě minuty. Takže jsem buly hrál tak, aby přese mě nedostal hráč a abych ho pokud možno nepokazil,“ popisoval výjimečný moment zápasu.

První třetina klání skončila smírně 1:1, přičemž první obdrženou branku měl na triku brankář Justin Peters. Zámořský brankář si v sedmé minutě nepohlídal neposednou gumu a posléze inkasoval z hole dojíždějícího Jana Eberleho. V druhém dějství chyboval rovněž brankář Frodl, který pustil pokus Vladimíra Růžičky z poloviny hřiště za svá záda. Oba maskovaní muži po zbytek zápasu vzorně spláceli vyrobené chyby skvělými zákroky, přičemž brankář Pirátů odrazil čtyřiatřicet střel.

„Justin má výborný každý zápas. Můžu před ním jen smeknout, protože je tím, kdo nás drží za jakékoliv situace. Ať vyhráváme nebo prohráváme, vždycky má sérii zákroků, kterými nás drží v zápase a za to mu patří velký dík,“ složil elitní zadák poklonu maskovanému strážci klece.

Pár dní po silvestrovských oslavách se pirátská loď znovu dá do pohybu, když namíří kompas směr hlavní město. V O2 aréně bude čelit pražské Spartě, která se po úspěšném vstupu do nové sezóny propadla z vrcholu tabulky na desátou příčku. Piráti při posledním setkání přehráli pražské „S“ jasně 5:0 a poslední výsledek budou chtít minimálně zopakovat. Zároveň však nehodlají soupeře podcenit kvůli horší formě.

„V příštím zápase musíme hrát pořád stejně, protože jsme si dokázali, že můžeme porazit kohokoliv. Nedíváme se na to, jestli se Sparta trápí. Musíme se dívat hlavně na sebe, hrát náš hokej a snažit se urvat nějaké body,“ uvedl nejčastěji vylučovaný obránce Pirátů.

Rok 2018 pomalu doznívá, a tak je na čase ho zbilancovat. Milevský rodák zamířil na sever Čech z odlehlého koutu republiky, když před startem nového ročníku opustil třinecké Oceláře. Bohumil Jank si od Slezanů přivezl mimo jiné medaili z finále o Masarykův pohár, ve kterém Třinec podlehl Brnu. Nová posila se postupně propracovala do první obranné formace a stále doufá v úspěšný závěr sezóny.

„Když začnu od konce sezóny v Třinci, tak play-off z mé strany nebylo vydařené, protože jsem nehrál. Naskočil jsem do posledních dvou zápasů finále, ale zahřálo mě u srdce, že jsem dostal příležitost. Placka z Třince je moc hezká, protože je to má vesměs první medaile. Potom jsem se přesunul sem do Chomutova. Začala těžká příprava a ze začátku se nám moc nedařilo, protože jsme měli sérii několika proher a body z nich nám momentálně chybí v tabulce,“ rozpovídal se závěrem k uběhlému roku.