DOROST - článek

„Čtyři body jsou super,“ září Filip Döring. Přešel do obrany a začal rozdávat přihrávky

Napsala 10.09.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Dorostenci vstoupili do nového ročníku ELIOD extraligy čtyřbodovým vítězstvím, když porazili Třemošnou. Skóre utkání otevřel sice Jakub Kalčík, za rozbor ale stojí i povedená přihrávka přes střední pásmo v podání Filipa Döringa, jenž míří s mužstvem do vyřazovacích bojů. „Tým se skládá z hodně dobrých hráčů, takže by to mohlo vyjít, abychom postoupili do play-off,“ uvádí patnáctiletý útočník předělaný na obránce v posledním měsíci.

Dorostenci zahájili sezónu a první skupinu o osmnácti zápasech proti Třemošné, se kterou získali plný počet čtyř bodů. „Zápas se mi hrozně líbil a odmakali jsme ho. Všichni jsme bojovali,“ libuje si Filip Döring. „Čtyři body jsou takhle na začátek sezóny velké povzbuzení, ale musíme do zápasů jít ještě s větším nasazením,“ burcuje.

Chomutovští si vypracovali v úvodní třetině dvougólové vedení, které Meteor sice stáhl, ale domácí ještě rychleji odpověděli. V závěrečném dějství se Třemošná snažila všemi možnými způsoby vyrovnat, ale nepomohl ji k tomu ani druhý gól ve vlastním oslabení.

„Měli jsme v zápase i pasáže, kdy nám dělali problémy, kdy jsme museli přidat plyn,“ přiznává. „Třemošná byla nepříjemná, protože napadala ve dvou až ve třech, takže jsme měli málo času a museli jsme se rychle rozhodovat,“ pokračuje odchovanec z Klášterce nad Ohří.

Piráti otevřeli skóre v patnácté minutě, když Filip Döring z kruhu ve vlastním obranném pásmu přihrál na útočnou modrou, odkud si Jakub Kalčík najel před bránu a zakončil bekhendovým blafákem. „Viděl jsem Kubu, jak je úplně sám na modré, tak jsem mu to nahrál. Byla to akce na jistotu. Kuba z toho dal gól, takže to bylo strašně důležité,“ ví přesný nahrávač.

A nebyla to výjimka ani snadná pozice, trénink přispěl k tomu, aby patnáctiletý hokejista prostřelil střední pásmo plné hráčů. „Musel jsem zvednout hlavu, abych ho viděl, což právě trénujeme. Pan Koláček nás k tomu nabádá, abychom více koukali a dávali prudké přihrávky,“ přiznává rodák z Kadaně.

Pas rozeného obránce. Realita je ale jiná, Filip Döring není bekem ani měsíc. „Přišli za mnou trenéři, že bych se jim líbil v obraně. Vyzkoušel jsem to a potom souhlasil. Chci hrát hokej za každou cenu. Na pozici obránce se cítím dobře, ale pořád se musím zdokonalovat,“ uvědomuje si hráč, jenž má rád pittsburské Tučňáky. A že nebude dávat tolik branek, to nevadí. „Mám radost z gólu svých spoluhráčů. Je to o krásných nahrávkách a akcích,“ zasnil se a určitě si vzpomněl na svoji asistenci.

Aktuálně ještě možná univerzál, do budoucna čistokrevný obránce, našel v defenzivní hře samá pozitiva. „Díky útoku mám rychlost a větší přehled o hře, což se mi hodí. Těžší je útočná pozice, která je o rychlosti. Obrana je o přemýšlení a o tom, jak založit útok,“ srovnává.

Nová pravidla nepostihla jenom dospělý hokej ale také mládež, ve které došlo i k radikálním změnám. „Nová pravidla se mi moc nelíbí. Hlavně nastřelený puk na síť. Trenér nám říká, že musíme makat a být ve střehu až do píšťalky,“ uvádí. Další novinkou je zavedení zápasové nadstavby. „Je to těžké, protože čtyři body je více než tři. Musíme prostě dál makat,“ uzavírá Filip Döring.