DOROST - reportáž

Piráti i přes dva inkasované góly v oslabení přetlačili Třemošnou a získali plný počet bodů

Napsala 08.09.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v první kole ELIOD extraligy dorostu vyzvali na vlastním ledě Třemošnou, se kterou získali všechny čtyři body díky těsné výhře v základní hrací době a ubojovanému nadstavbovému prodloužení. Chomutovští jednu přesilovku využili, ale ve dvou inkasovali, což udělalo zápas mnohem napínavějším. Marcel Štefančík vstřelil dva góly a stejný počet asistencí si připsal Tadeáš Svoboda.
1.kolo so 8.9.2018
3:2(2:0, 1:1, 0:1 - N 1:0)
TRM
Šatný – Němec, Frollo, Perný, Kovár, M. Pöschl, Martínek – Spudich, L. Koblížek, T. Šilar, Iljuk, Príhoda, Jiří Kulich, T. Svoboda, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, F. Döring
Třemošná
Prchlík – Trachta, Houdek, Plecitý, Malkovský, Poch, Čarda, Balák – Martinec, Schindler, Kozlík, Sieger, Borák, Steinbrücker, Pešek, Holý, Lajoš, Albrecht

15. Kalčík (F. Döring, Jiří Kulich), 20. Štefančík (T. Svoboda, Spudich), 34. Príhoda (Iljuk, L. Koblížek), 63. Štefančík (T. Svoboda)

Plachý – Bláha, Dyršmíd

Utkání začalo v aktivním duchu, avšak již v úvodních minutách trápila oba celky nejen nepřesná kombinace, ale rovněž koncovka. Do první vážnější příležitosti se dostal Pirát Kulich, jenž byl v 7. minutě připraven k doklepnutí vyraženého puku od brankáře Meteoru, ale hostující obrana včas zasáhla. Minutu a půl poté se dvojice domácích hráčů Štefančík s Koblížkem dostala do přečíslení, z nadějné pozice však nic nevytěžila.

Piráti pokračovali s ofenzivou i nadále, což jim v druhé polovině úvodní třetiny přineslo dvoubrankové vedení. V 15. minutě našel domácí Döring dlouhou přihrávkou z vlastního pásma najíždějícího Jakuba Kalčíka, který dlouhým blafákem zakončeným bekhendem lehce překonal bezmocného brankáře Prchlíka – 1:0. V polovině 20. minuty Chomutovští navýšili vedení, kdy využili skrumáž před brankou Třemošné k několika střeleckým pokusům, ze kterých si nakonec připsal branku Marcel Štefančík – 2:0.

V úvodu druhého dějství se Chomutovu naskytla možnost přesilové hry, při které byly vidět šance nejen na straně domácích, ale rovněž na straně hostí. Nejprve pirát Perný neuspěl ve vhodné střelecké pozici proti Prchlíkovi, při následného protiútoku Třemošné útočník Holý pouze nastřelil připraveného Šatného v brance Chomutova. Ve 26. minutě byl ke gólu velmi blízko domácí Kulich, jenž pálil od levého kruhu ke vzdálenější tyči, na které zanechal pouze osobní razítko.

V polovině utkání se po čase ozvali hosté a znovu u toho byl Holý, který se tvrdou ranou směrem k chrámu Chomutova marně snažil o snížení skóre. Třemošná se přeci jen dočkala vstřelení branky ve 33. minutě při vlastním oslabení. Všudypřítomný Holý pobídl ke střele přesnou přihrávkou Patrika Kozlíka, jenž nejprve trefil Šatného betony a posléze přízemní dorážkou vstřelil kontaktní branku – 2:1. Jednobrankový rozdíl vydržel pouhých 57 vteřin, jenž stačilo Pirátům ke gólové odplatě. Ondřej Příhoda zužitkoval aktivitu v útočném pásmu a nepozornost soupeřovy obrany potrestal gólem – 3:1. V 35. minutě podržel Šatný chomutovský tým skvělým zákrokem po střele Kozlíka, čímž upevnil pirátské vedení.

Závěrečné dějství Piráti pokračovali v převaze na kluzišti, která byla výrazná hlavně v útočné fázi hry. Přesto měli Chomutovští problémy propracovat se do zakončení, což bylo způsobeno taktikou soupeře, který převážně bránil a útočnou hru aplikoval spíše při protiútoku. Ve 44. minutě se domácí usadili v obranné třetině Meteoru, ale přes těsnou obranu soupeře se jen těžko dostávali do zakončení. Výraznější šanci měla paradoxně ve 46. minutě Třemošná, konkrétně Pešek, který se po chybě Chomutova při přechodu do útoku procpal do šance, na jejímž konci však na Šatného nevyzrál.

V závěrečné desetiminutovce Meteor zvýšil aktivitu v útočné fázi a přes vlastní oslabení znovu vsítil kontaktní branku. V 55. minutě vybojoval Ondřej Pešek výborným napadáním puk za brankovou konstrukcí Pirátů, odkud si následně vyjel před brankoviště a překonal maskovaného muže Chomutova – 3:2. Vstřelená branka hostující celek nabudila, což mělo citelný dopad na spád hry, která se následně vyrovnala. Domácí tým si přes snahy soupeře vedení pohlídal a po šedesáti minutách bral tři body.

V nadstavbové části zápasu měli blíže k cennému bodu hráči Meteoru. V 63. minutě vyslal Kozlík do úniku týmového kolegu Holého, který v situaci jeden na jednoho nepřekonal strážce chomutovské svatyně. Piráti posléze uštědřili soupeři hořkou lekci z efektivity. Svoboda posunul zpoza brány gumu na Marcela Štefančíka, který ranou do pravé šibenice připsal Chomutovu čtvrtý bod z tohoto utkání – 4:2pp.

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „Pozitivní je, že jsme vyhráli zápas i jeho nadstavbu. Nebylo to ale jednoduché utkání, přestože jsme slušně začali. Od druhé třetiny mi přišlo, že soupeř převzal aktivitu a my jsme se s tím horko těžko vyrovnávali. Naštěstí jsme dali góly a využili přesilovku. Kaňkou jsou dva inkasované góly při vlastní přesilovce, kdy nám chybovali nejzkušenější beci. Na tohle si musíme dávat pozor, přestože máme důležité vítězství na úvod soutěže.“

Martin Barčák (HC Meteor Třemošná): „Podali jsme výkon, který jsme předvést chtěli, přestože se v utkání objevily maličkosti, na kterých musíme pracovat. Jde hlavně o předbrankové prostory a zakončení, protože šancí jsme měli poměrně dost. Zápas rozhodly individuální chyby. Týmu však musím poděkovat za nasazení, pochvalu zaslouží i brankář, který nás držel ve hře.“