Chomutov bude v Havířově usilovat o prodloužení vítězné série

Napsal 02.11.2007 Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - Svěřenci trenérů Kýhose a Petrovky zajíždějí v 18. kole na sever Moravy na horký led Havířova. Panteři v posledním kole na ledě nováčka v Mostě přerušili pětizápasovou šňůru bez výhry a po delší době se radovali ze zisku tří bodů. Naopak chomutovští hráči přehráli v minulém domácím zápase Jestřáby a vezou se na vítězné vlně. Severomoravané poslední čtyři domácí zápasy prohráli a tuto nepříznivou bilanci si budou chtít vylepšit v sobotním souboji, ale v cestě jim budou stát Krušnohorci, kteří budou usilovat o prodloužení vítězné série. Utkání celků z opačných konců zeměpisných šířek začíná v sobotu 3.11. od 17:30 hod. a samozřejmě bude připraven tradiční online přenos. V sestavě Chomutova se objeví i uzdravení marodi Jiří Charousek, který hrál již v minulém utkání a společně s ním i Jaroslav Hašek. S Petrem Freibergem budou hrát ve čtvrté útočné formaci.
3-1-3-3 Bilance venku 5-2-0-1
Pavel Zdráhal (7+11) Nejproduktivnější hráč Milan Kostourek (10+11)
Pavel Zdráhal (7g) Nejlepší střelec Milan Kostourek (10g)
Filip Seman (7g)
Pavel Zdráhal (11 as.) Nejvíce asistencí Milan Kostourek (11 as.)
David Galvas (1+8) Nejproduktivnější obránce Martin Ťupa (4+8)
Tomáš Klimeš (+4) Nejlepší hráč v +/- Michal Jeslínek (+13)
Jan Daneček (-3) Nejhorší hráč v +/- Roman Chatrnúch (-2)
Zdeněk Tauš (-2)
Michal Novák (43 TM) Nejtrestanější hráč Josef Révay (86 TM)
Michal Valent (92,88%) Úspěšnost gólmanů Luboš Horčička (94,82%)
Marek Novotný (91,11%)
1 Čistá konta 3

Změny v havířovském kádru

Během letní přestávky a před začátkem nového ročníku 1. hokejové ligy došlo v havířovském kádru k několika změnám na všech postech.

Brankáři

Z mužstva odešel gólman Radek Masný do sousedního týmu Sarezy Ostrava. Na hostování ze Sparty Praha přišel na sever Moravy Michal Valent.

Obránci

Kádr před sezónou opustila dvojice zadáků Michal Sztefek, který posílil druholigový celek Orlové a Miloš Vavruša. Na hostování do jihlavského klubu byl uvolněn Martin Balčík.

Do týmu přišla hned čtveřice nových obránců. Z lotyšského klubu HK Latgale přišel finský hráč Mikko Huhto a z kanadského Kingstonu se vrátil do klubu havířovský rodák Michael Kolarz, reprezentant do dvaceti let. Další posilou do defenzívy je bek Petr Prokop z dánského celku Fredrikshavn. Havířovský celek posílil také slovenský zadák Milan Varga z Košic. Kádr doplnil na hostování z extraligového mužstva Vítkovic Michal Novák a v nedávné době byl angažován na měsíční hostování Ondřej Staněk z pražské Slavie.

Útočníci

V letním období odešlo několik ofenzivních hráčů. Ze Severní Moravy se do Krkonoš přesunul Daniel Brynecký, do Vsetína odešel Jan Fadrný, na sever Čech do kadaňského týmu putoval Patrik Fink a do německého klubu Schwenninger zamířil Martin Heider. Mužstvo před sezónou opustila i čtveřice forvardů Luděk Lhotský, jenž posílil druholigové mužstvo Nového Jičína, do Mladé Boleslavi se stěhoval Anatolij Protasenja a druholigovou Chrudim posílili exchomutovský Stanislav Stavenský a Zdeněk Žák. V úvodu sezóny odešel k nováčkovi východní skupiny do Šumperka Ota Lazorišák.

V mužstvu nadále působí David Mikšan, který se vrátil z hostování z brněnské Komety. Ofenzivu před sezónou posílila dvojice útočníků Jan Daneček z Vítkovic a Pavel Zdráhal z Boleslavi. Na hostování z Ústí nad Labem přišel Jakub Hulva.V nedávné době byla provedena měsíční výměna se Sarezou, kdy slovenský forvard Lukáš Bokroš přišel oživit ofenzivu Panterů a opačným směrem putoval Marek Sikora.

Vedení mužstva

Od nového ročníku 1. hokejové ligy byl angažován na pozici asistent trenéra Jiří Žůrek.

Vstup Panterů do sezóny

Panterům se povedl vstup do sezóny. V prvních čtyřech zápasech uhráli devět bodů a zejména utkání na ledě vedoucího celku skupiny Východ Komety Brno ve vyrovnaném souboji prohráli až na samostatné nájezdy. První porážku v letošním ročníku 1. ligy utržili v 5. kole na ledě druhé Olomouce.

Bilance Havířova ve východní skupině

Havířovští hokejisté mají po polovině odehraných zápasů se soupeři z východní skupiny vyrovnanou bilanci: 5 výher, 5 utkání skončilo po šedesáti minutách nerozhodně a rozhodovalo se v prodloužení nebo v samostatných nájezdech a jen v jednom případě byli úspěšní , kdy si připsali dva body a na svém kontě mají 4 prohry. První čtvrtinu měli výbornou, prohráli jediné utkání v normální hrací době, získali 15 bodů při skóre 27:18. Naopak druhá čtvrtina se jim vůbec nevydařila, vyhráli jenom na ledě nováčka v Šumperku, nasbírali pouhých 6 bodů při skóre 19:25. Téměř polovinu vstřelených branek vsítili při menším počtu hráčů na ledové ploše, 17 branek vstřelili při přesilových hrách a dokonce se čtyřikrát prosadili v oslabení.

Výsledky – poslední tři kola

12. kolo: Havířov – Olomouc 3:5
13. kolo: Třebíč – Havířov 3:2
14. kolo: Havířov – Jihlava 2:3 SN

V bráně Panterů po většinu nastupuje Valent s průměrem 2,85 gólu na zápas. Na svém kontě má i jednu vychytanou nulu.

Mezi nejproduktivnější obránce patří již zmíněný David Galvas a první obranný pár Huhto, který skóroval třikrát a Tomáš Klimeš (1+3).

Nejproduktivnějšími forvardy je dvojice z prvního útoku Zdráhal (7+10) a Jiří Zdeněk (1+8). Další ofenzivní silou je druhá formace ve složení Škoda (3+7) - Seman (7+1) -Rozum (4+4). Mezi produktivní útočníky se ještě řadí Michal Velecký (4+4).

Jak se daří Panterům proti soupeřům ze západní skupiny?

Severomoravané načali druhou část ligy proti mužstvum západní skupiny dvěmi porážkami v Hradci Králové a doma s Ml. Boleslaví, přičemž se ani v jednom utkání střelecky neprosadili. Střelecký půst protrhli po 136 minutách na ledě Mostu a až v samotném závěru utkání rozhodli o svém vítězství.

Výsledky

15. kolo: Hradec K. – Havířov 4:0
16. kolo: Havířov – M. Boleslav 0:2
17. kolo: Most – Havířov 2:5

Vzájemné měření sil

Tři zápasy ze čtyř byli v loňské sezóně vyrovnané a skončili těsnými výsledky. V obou duelech na kluzišti v Havířově padalo málo branek (1:2, 2:0) a o poznání na chomutovském stadionu více (6:2, 4:3 SN). Chomutovští hokejisté ve třech utkáních zvítězili a právě poslední souboj ne ledě Panterů prohráli. Ve zmíněných zápasech se nejvíce dařilo triu Boušek (4 br.), Polodna (3 br.), Mikšovic (2 br.).