A plujeme dál! V pondělí odehrajeme 1. semifinále proti HC Olomouc

Napsal 07.03.2010 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Plavba pirátů pod bílomodrou vlajkou KLH Chomutov pokračuje.V pondělí a úterý se na domácím ledě střetnou s HC Olomouc a samozřejmě se pokusí získat v semifinálové sérii, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, dvě důležitá vítězství. Než se ale hráči postaví do středového kruhu pro vhazování, pojďme se na tuto sérii podívat optikou čísel a bodů v tradiční předzápasové představovačce obou celků. A pozor! Slavnostní vyplutí je v 17:45!
Skóre ve čtvrtfinále 19:14
Nejproduktivnější hráč čtvrtfinále Michal Černý (5 záp./ 5+3)
Nejlepší střelec Michal Černý - 5 branek
Nejproduktivnější obránce ve čtvrtfinále Martin Vyrůbalík (1+3)

Čtvrtfinálová jízda HC Olomouc

Výsledky předkola play off přiřkly Olomouci jako čtvrtfinálového soupeře tým HC Dukla Jihlava. Podle papírových předpokladů byla favoritem série Olomouc, která po základní části skončila v tabulce třetí se ziskem 81 bodů (s 19 bodovou ztrátou na druhý KLH Chomutov). I když série skončila celkem jednoznačně 4:1 ve prospěch Olomouce, postup se nerodil zrovna snadno. Ve třech duelech rozhodovalo o vítězi zápasu až prodloužení. A třikrát v něm uspěla Olomouc. V tomto ohledu by si měli dát chomutovští obránci pozor hlavně na Michala Černého. Nejenže je po čtvrtfinálových zápasech nejproduktivnějším mužem svého týmu (5 zápasů/ 5+3), ale ve dvou případech byl i u vítězného gólu v prodloužení - když jednou asistoval a jednou sám puk přesně umístil do branky.

V pěti čtvrfinálových duelech dosáhla Olomouc skóre 19:14 (pro porovnání - KLH Chomutov 27:8) a kromě Michala Černého se výrazněji prosadili ještě Milan Ministr (3 zápasy/ 2+2), který ale k posledním dvěma duelům už nenastoupil, a obránce Martin Vyrůbalík (5 zápasů/1+3). V týmu soupeře se na chomutovský led vrátí Petr Polodna, který místní prostředí dobře zná, protože zde působil od sezóny 2003/2004 až do sezóny 2007/2008.

Domácí statistiky

Chomutov zvládl čtvrtfinálovou sérii v nejkratším možném čase. Na zdolání Znojma mu stačily pouhé čtyři zápasy, ve kterých naplno ukázal svou útočnou sílu. Ve čtyřech duelech nasázel do branky Orlů 27 branek (tj. průměrně téměř 7 branek na zápas!) a obdržel jich pouhých 8. Domácí fanoušky může těšit skvělá forma chomutovského kapitána Zdeňka "Skořápky" Skořepy, který se do sestavy vrátil těsně před zahájením play off, zápasy absolvuje se speciální ortézou, ale i přesto je nejen nejproduktivnějším hráčem KLH Chomutov, ale i neproduktivnějším hráčem ze všech celků, které postoupily do semifinále! V jeho statistkách se tak skví 10 bodů za 3 branky a 7 asistencí ve 4 zápasech. Jen o jednu přihrávku méně má Milan Kraft a trojici "sniperů" uzavírá Radek Duda (1+8).

Zápasy s HC Olomouc

Letos jsme se s hanáckým týmem potkali na ledové ploše už čtyřikrát. I když je play off úplně jiná soutěž, tak nemůžeme zanedbat to, že modrobílí odcházali do kabin třikrát jako vítězové a jen jednou na ně našla Olomouc recept. Celkové skóre je ale vyrovnané (14:12) a je jasné, že domácí nečeká zrovna jednoduchý soupeř. Z chomutovského celku se proti Olomouci nejvíce daří Jaroslavu Haškovi a Milanu Procházkovi, kteří shodně nasbírali 4 body za 2 branky a 2 asistence. Hrozbou pro olomoucké obránce bude i Milan Kraft, který ve čtyřech vzájemných duelech také 4x bodoval (1+3).

S týmem HC Olomouc jsme se potkali už i ve vyřazovacích bojích. V sezóně 2007/2008 byli Olomoučtí soupeřem KLH Chomutov právě v semifinále první ligy. Začínalo se na ledě Olomouce a KLH Chomutov tehdy oba venkovní zápasy prohrál. Na domácím kluzišti tak nastupoval k třetímu zápasu s vědomím, že další prohra už by mohla být kritická. Chomutovu se tehdy ale podařilo sérii čtyřmi výhrami v řadě otočit o 180 stupňů a v šestém zápase na domácím ledě slavil nejen "exhibiční" výhru 7:0 ale i postup do finále první ligy, kde jsme ale hladce podlehli týmu z Mladé Boleslavi 0:4 na zápasy.

Semifinálové vzpomínky

Chomutovští fanoušci patří k těm, kteří si celkem pravidelně užívají semifinálové boje. V nich KLH Chomutov naposledy chyběl v sezóně 2005/2006, kdy mu už ve čtvrtfinále vystavila stopku Mladá Boleslav. Chomutov se tehdy musel popasovat s prohrou 0:4 na zápasy a domácí fanoušci s tím, že semifinále se odehraje bez přítomnosti modrobílého celku.

Loni jsme se v semifinále potkali s týmem Komety Brno. Ve vyrovnané sedmizápasové bitvě nakonec uspěla Kometa. KLH Chomutov vedl v sérii 3:2 a v šestém zápase mohl doma slavit postup do finále. Ve vypjatém duelu sice od deváté minuty prohrával, ale těsně před konce 2. třetiny vyrovnal na 1:1 Květoň. Ve třetí dvacetiminutovce branka nepadla a šlo se do prodloužení. V něm měl Chomutov velký tlak, ale branku nedal. O tom, že se odehraje i sedmý zápas rozhodl až v nájezdech Robert Kántor. V sedmém duelu byl ale Chomutov před kamerami České televize v brněnském Rondu naprosto bezzubý a prohrál 0:3.

O sezóně 2007/2008 a postupu přes Olomouc už jsme se zmiňovali. O rok dříve se semifinále hrálo pouze na tři vyhrané duely a Chomutov vyřadil Hradec Králové 3:1. V sezóně 2005/2006 nám zůstala brána semifinále zavřená a o nezapomenutelné sérii s Českými Budějovicemi v sezóně 2004/2005, kdy jsme pekelně potrápili hvězdy NHL si zde budete moci přečíst v rámci seriálu "Momenty play off".