Z ledu prvního týmu bez bodů, v Třinci rozhodla druhá třetina

Napsal 07.12.2018 Libor Kult
T ř i n e c/C h o m u t o v - K poslednímu venkovnímu duelu Tipsport extraligy před polovinou základní části vyrazili Piráti do Třincem, kde čelili aktuálně nejlepšímu mužstvu soutěže. Přestože svěřenci Vladimíra Růžičky ubránili dvě dlouhá oslabení ve třech, jednou v početní nevýhodě inkasovali, což odstartovalo rozhodující pasáž duelu. Oceláři v závěru prostředního dějství odskočili na rozdíl tří gólů, což se ukázalo jako klíčové. Čestný chomutovský úspěch si připsal necelých sedm vteřin před závěrečnou sirénou Pavel Klhůfek.
25.kolo pá 7.12.2018
TRI
4:1(0:0, 3:0, 1:1)
Třinec
Hrubec – Roth, Gernát, Musil, Galvinš, Kundrátek, Doudera, Matyáš – M. Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Werek, Chmielewski – Dravecký, Hladonik, Christov
Peters – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Trefný – Klíma, V. Růžička, Sklenář – T. Svoboda, Duda, Tomica – Stránský, Vantuch, Koblasa – Marjamäki, Klhůfek, M. Svoboda

Třinec
27. Werek (M. Růžička, Roth), 37. Marcinko (Musil, Hrňa), 38. Chmielewski (O. Kovařčík), 57. Chmielewski (Galvinš, Werek)

Flemming (Chomutov) 5 minut a do konce utkání

Hned zkraje zápasu putoval za katr Duda a v přesilové hře mohl otevřít skóre Hrňa, jehož bekhendový blafák vyrušili Valach se Stránským a zabránili třineckému útočníkovi zasunout puk do odkryté chomutovské branky. Po skončení oslabení střílel z mezikruží Tomica, vyražený kotouč netrefil ze vzduchu Tomáš Svoboda. O chvíli později měl v levém kruhu čas na střelu Klíma, ovšem nadvakrát neuspěl. Úvodní rušnou pětiminutovku zakončila Marcinkova rána z prostoru mezi kruhy.

Poté aktivita na obou stranách na čas ustala, až v desáté minutě zkoušel Flemming zaskočit Hrubce bekhendem z pravého kruhu, ale jednička Ocelářů byla pozorná stejně jako v závěru třetiny po individuální akci Klimy a bekhendové dorážce Dietze. Poté měli k dispozici početní výhodu rovněž Piráti, kteří se dostali do přečíslení dva na jednoho. Vantuch přihrál Koblasovi, jenže ten byl příliš blízko branky a navíc obtěžován vracejícím se hráčem Slezanů, takže puk cinkl jen do spodního oblouku domácí branky.

Úvodní šanci druhého hracího období měli Piráti, Koblasa však byl na pravé straně příliš blízko a trefil jen Hrubce. Následně byl vyloučen Knot a v početní výhodě se před odkrytou chomutovskou brankou nedohodli Marcinko s Werekem. Druhý jmenovaný krátce poté v ponechané výhodě mířil do tyče, jež zastavila také Rothovu ránu v 83 vteřin trvající přesilovce Ocelářů pět na tři. Tu sice Chomutovští přestáli bez újmy, jenže domácí měli poté k dispozici dlouhou klasickou početní výhodu, neboť Flemming vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání. V momentě, kdy svítili na kostce nad ledem dvě číslice 26 zastavila časomíru rána Ethana Wereka z pravé strany pod horní tyčku – 1:0.

Využitá přesilovka dodala domácím klid, což doložila souhra Musila s Marcinkem krátce po polovině střetnutí. Druhý jmenovaný však teč před brankou mezi tři tyče nevměstnal. Podobně dopadl ve 35. minutě Chmielewski s Dietzem na zádech a neujala se ani střela Tomáše Svobody po vyjetí od mantinelu k modré čáře. Bohužel pro Piráty následovaly dva góly Ocelářů v rozmezí 41 vteřin.

V první situaci vyplaval odražený puk u pravé tyče před Tomášem Marcinkem, který skóroval odrazen o vzdálenější brusli bez hole ležícího Peterse – 2:0. Kanadský brankář ve službách Severočechl poté inkasoval po ráně Arona Chmielewského z vrcholu pravého kruhu – 3:0. V poslední minutě mohli zkorigovat Klíma s Dudou, jenže první jmenovaný neuspěl s dorážkou na hranici brankoviště a druhý neuspěl tváří v tvář Hrubcovi dlouhým bekhendovým blafákem.

Na startu třetího dějství tempo hry trochu opadlo, a tak bylo nebezpečných situací poskrovnu. V úvodu Hrubec bez problémů pochytal pokusy Tomáše Svobody, Šticha nebo Dietze, na druhé straně před polovinou třetiny pokryl Peters teč tísněného Gernáta. V 53. minutě byli během osmi vteřin vyloučeni dva Piráti, jenže Slezané ani podruhé dlouhou přesilovku pět na tři nevyužili, byť nepříjemně pálili hlavně Roth s Martinem Růžičkou.

Na sklonku 57. minuty zůstal za chomutovskou obranou polský útočník Aron Chmielewski, který tváří v tvář Petersovi zvolil střelu a prosadil se podruhé v utkání – 4:0. Krátce na to si Piráti zahráli druhou přesilovku duelu, jenže s ní naložili bez gólového efektu. Ten přišel až 6,8 vteřin před závěrečnou sirénou. Díky dobré práci Marjamäkiho s Matyášem Svobodou měl Pavel Klhůfek celkem snadnou práci s doklepnutím puku do prázdné branky – 4:1.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Rád bych klukům poděkoval za odbojovaný výkon proti soupeři, který nedává body zadarmo. Chomutov hrál v první třetině velmi dobře, měl více ze hry a my jsme jen díky Šimonovi Hrubcovi přežili. Měl tam pár těžkých zásahů, nemohli jsme se dostat do tempa. Ve druhé třetině jsme se po faulu a první brance dostali do laufu. Chomutov jsme zmáčkli a vytěžili z toho další dvě branky. Ve třetí třetině jsme si velmi dobře hlídali střední pásmo, nepouštěli jsme Piráty do nějakých velkých šancí, ale mrzí nás závěr, že jsme Šimonovi opět nepomohli k nule. Důležité jsou ale tři body. Po méně vydařeném Hradci jsme zase zabrali. Stálo nás to hodně sil.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Odehráli jsme velice dobrou první třetinu. Měli jsme v ní dost šancí, které kdyby skončily brankou, tak by se utkání asi vyvíjelo jinak. Ve druhé třetině přišel klíčový okamžik celého zápasu, a to pětiminutový faul. Srdnatě jsme ubránili pět na tři, ale na konci hry ve čtyřech jsme inkasovali gól na 0:1. Domácí to hodně uklidnilo a kvalita je na jejich straně obrovská. Okamžitě chytli vítr a přidali další dvě branky. I když po situacích, kdy nás nepřehrávali, ale rozhodují detaily. Ať už přebírání hráčů u brány nebo vyhrávání osobních soubojů. Ještě jsme chtěli ve třetí třetině se zápasem něco udělat, i když jsme věděli, že to bude ohromně těžké. Bohužel se to nepodařilo. Vyzdvihl bych ale naše oslabení pět na tři a že jsme na konci vsítili alespoň ten jeden gól.“