Velké derby i napotřetí pirátské! O výsledku rozhodla druhá třetina

Napsal 07.02.2024 Michal Dorinský
K zápasu sedmého kola nadstavby A skupiny Západ vyjeli Chomutovští ke svému odvěkému rivalovi z Ústí nad Labem. O výsledku zápasu bylo rozhodnuto již ve druhé třetině, to když družina Martina Pešouta vstřelila tři branky v rozmezí sedmi minut. Piráti tak zapsali šestou výhru v řadě.
N7 st 7.2.2024
USS
1:3(0:0, 0:3, 1:0)
Ústecký Slovan
Stahl – Popela, Amirov, Gottfried, Mareš, Funk, Hovsepjan, Trefný, Eklund – Huovinen, Dubský, Bernat – Bláha, Jajlov, Nedoma – Simon, Anosov, Špaček – Kuchynka, Krédl, Rudovský
Altrichter – Březák, Váchal, Seemann, Záruba, Ulrych, Kadeřávek, Eliáš, Havel – Hübl, J. Svoboda, Stehlík – Koblížek, M. Tůma, Chrpa – Zajíček, T. Svoboda, Kostourek – Mála, Putz, Eret

44. Anosov (Huovinen, Funkl)
31. Tůma (Eliáš, J. Svoboda), 32. Koblížek (Chrpa, Mála), 38. Zajíček (Stehlík, Hübl)

4:5
0:0
0:0
21:35
964
Šmika – Gabriel, Janíček

Úvodní perioda zápasu žádné branky nenabídla. Aktivnější byli hosté, kteří měli k dispozici hned dvě přesilové hry, avšak žádný z pirátských pokusů neprošel za záda dobře chytajícího Stahla.

Pořádně rušno začalo být až ve druhé části. Skóre zápasu mohl paradoxně otevřít domácí útočník Huovinen, který ve třicáté minutě újížděl z levé strany sám na Altrichtera, bohužel pro Slovan nezamířil v úniku přesně. Klasické sportovní rčení zní: „Nedáš, dostaneš!“ To na vlastní kůži pocítili ústečtí hokejisté, kteří inkasovali jen necelou minutu po výše zmíněné situaci.

Eliáš zavezl kotouč do útočného pásma a těsně za modrou čarou jej předal Janu Svobodovi. Ten se mu pokusil puk žabičkou přiťuknout do jízdy, nicméně neposedný kotouč přeskočit Eliášovu hůl. Zdánlivě promarněná šance však vyústila v pirátskou radost poté, co se před brankou zjevil zleva dojíždějící Martin Tůma, který příklepem překonal dezorientovného Stahla – 1:0.

O další minutu později bylo Pirátům ještě veseleji. Zmatku v domácí obraně využil Mála, který si chvíli pohrával s kotoučem za ústeckou brankou, až jeho výzvu k ráně z první přijal Chrpa. Pokus chomutovské čtyřiadevadesátky ještě domácí brankář zlikvidoval, nicméně na ránu dorážejícího Tomáše Koblížka již nestačil – 2:0.

V čase 37:18 se Piráti dostali dokonce do situace tři na jednoho. Kotouče se u mantinelu ujal Hübl, kterému pokus o nahrávku zmařil ležící Bláha. K odraženému puku se posléze dostal Stehlík, jenž už neměl s křížným pasem problém a Jakub Zajíček se štěstím propálil přesouvájícího se brankáře – 3:0.

Titul smolaře zápase si pro sebe na začátku třetí části uzmul Huovinen, který se po přihrávce Rudovského ocitl před brankou úplně sám, jeho střela se však mezi tři tyče nevešla a gólový účet domácích tak zůstal protentokrát uzavřen. To se změnilo v čase 43:48, kdy čisté konto sebral Altrichterovi důmyslnou ránou Arťom Anosov. Ten se piruetou zbavil dotírajícího Tadeáše Svobody a vyslal projektil, který se odrazil od vnitřní konstrukce branky – 3:1.

Závěrečný nápor domácích v šesti hráčích v poli už změnu skóre nepřinesl. Piráti si tak z Ústí nad Labem odvezli plný bodový zisk a upevnili tak svou pozici v čele tabulky nadstavbové skupiny. Slovan si naopak zapsal již pátou prohru a sedmý Most se mu tak vzdálil již o třináct bodů.

Miroslav Kanis (Ústecký Slovan): „Soupeř byl velmi kvalitní, nicméně i tak si myslím, že jsme si zápas prohráli sami. Zejména pak chybami ve druhé třetině, kdy jsme ztráceli velké množství puků, často na útočné modré čáře. Nedokázali jsme dostávat kotouč za obranu hostů, ztráceli jsme střední pásmo a tak kvalitní soupeř, jakým je Chomutov, tohle prostě dokáže trestat.“

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Zasloužené vítězství, celý zápas jsme měli od začátku pevně pod kontrolou. Na čem jsme se ale shodli, je tlak do koncovky, který nám místy schází. Kdybychom své šance proměňovali, mohlo být rozhodnuto už po první třetině. Jinak našemu výkonu nemám co vytknout a jak už jsem řekl, zasloužené vítězství.“