V severočeském derby diváci vítěze neviděli

Napsal 24.11.2004 Martin Bocian
C h o m u t o v - První liga ukončila dnešním 26. kolem svoji první polovinu. Na Duhový stadion zamířil celek SK Kadaň. Utkání nezačalo pro domácí příliš dobře, když v 6. minutě dorazil puk do sítě Staněk. Ve druhé třetině ale Hájkova nenápadná střela prošla až za Hüblova záda a stav byl 1:1. Ve 35. minutě si však Jabrockého přihrávku srazil jeden z hráčů Chomutova do vlastní brány a kadaňští se tak se štěstím znovu ujali vedení. Po 46ti vteřinách třetí části namířil při vlastním oslabení Řezníček svoji ránu přesně k pravé tyči Hüblovy svatyně - 2:2. Stejný stav svítil na kostce nad ledem i po základní hrací době, a tak se divácí v Chomutově poprvé letos dočkali prodloužení. V něm už ale gól nepadl a oba regionální rivalové se rozešli smírně.
26.kolo st 24.11.2004
2:2p(0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
KAD
Horčička - Řezníček, Hájek, Pulpán, Nosek, Prošek, Trefný, Szakal, Plaček - Jíra, Šíp, Hahn - Jeslínek, Koláček, Boušek - Buchal, Charousek, Martenek - Pražák, Mikšovic, Polodna
Kadaň
Hübl - Pospíšil, Hlavatý, Klaus, Staněk, Vobořil, Meňhart, Polák, Špelda - Tvrdek, Pech, Kajer - Bednařík, Kuchler, Polanský - Žák, Jabrocký, Postl - Stavenský, Polák, Derfler

Ještě před samotným utkáním byl oceněn dlouholetý chomutovský hráč a funkcionář Josef Volák, který v neděli oslavil své 68. narozeniny. Dostal pamětní dres a také mohl vhodit čestné buly. Poté už se mohlo naplno rozběhnout druhé regionální derby v letošní sezoně.

První šanci zápasu si připravili domácí. Hájkova střela od modré vypadla Hüblovi z lapačky a následnou střelu Noska tečoval jeden z obránců do ochranné sítě. Na druhé straně nedokázali využít své šance Jabrocký ani Bednařík. Chomutov následně nevyužil přesilovou hru a z gólu se naopak radovala Kadaň. Bednaříkova střela vypadla Horčičkovi z výstroje a puk za brankovou čáru doklepl Ondřej Staněk - 0:1. V 9. minutě ujeli chomutovští do přečíslení, ale Koláčekz ostrého úhlu Hübla nepřekvapil. Naopak hosté se z gólu radovali, předběhl je ale hvizd hlavního rozhodčího a vyloučení Martenka. Početní výhoda Kadani vyšla. Zamkla svého soupeře v obranném pásmu, ale žádný pokus neprošel až do sítě. Ve 13. minutě tečoval Hájkovu střelu Jíra, jenže Hübl i přesto ukryl puk v rukavici. Obrovské štěstí stálo při domácích o dvě minuty později, když nikdo z kadaňských hráčů nedokázal usměrnit poskakující puk do branky. Šance se střídali na obou stranách a brankáři museli být neustále ve střehu. Svědčí o tom situace ze 17. minuty. Nejprve totiž Nosek před Hüblem netrefil skákavou přihrávku Koláčka a okamžitý brejk zlikvidoval Horčička. Poslední šanci první třetiny měl na holi Charousek, jenž se z levé strany natlačil až ke střele, ale neuspěl. Po dvaceti minutách tak trvalo těsné vedení Kadaně.

Do druhé části vstoupili chomutovští s elánem a vidinou brzkého vyrovnání. Dvě velké šance v rychlém sledu spálil Jeslínek. Ve 25. minutě už se ale domácí dočkali. Proti střele Davida Hájka měl Hübl dokonale zakrytý výhled - 1:1. Chomutov mohl následně hrát přesilovku, kterou však po několika vteřinách ukončil faul Hahna a počet hráčů na ledě se vyrovnal. Domácí po vstřelené brance zvyšovali nápor, ale kadaňští se velmi dobře bránili a několikrát musel zasahovat Hübl. V polovině utkání dostala hosty zpět do hry přesilová hra, v níž nebezpečně pálil Derfler. Další pokus Poláka ukryl Horčička ve své lapačce. Ve 34. minutě neuspěl před domácím gólmanem ani dorážející Meňhart. O minutu později už se ale skóre opět změnilo. S přispěním brusle jednoho z chomutovských hokejistů vrátil Kadani vedení Jaroslav Jabrocký - 1:2. V této fázi byli na koni kadaňští. Výborně si z branky vytáhl Horčičku Vojtěch Polák, jeho finální přihrávku před branku však v poslední chvíli zhatil Boušek. Skóre už se do druhé přestávky nezměnilo a tak i po čtyřiceti minutách vedli hosté.

Hned po několika vteřinách třetí třetiny rozjásal chomutovské fanoušky vyrovnávací gól. Ve vlastním oslabení nejprve Ladislav Řezníček trefil tyč, ale jeho druhý pokus už za Hüblova záda prošel - 2:2. Obrat zápasu mohl o chvíli později dokonat Mikšovic, když úplně sám uháněl na kadaňskou bránu, ale Hübl jeho střelu vyrazil. Chomutov v dalších minutách zkoušel štěstí střelami z každé pozice, chybělo mu však trochu štěstí. V 52. minutě přihrál Šíp mezi kruhy Řezníčkovi, jenž střelou z první znovu nastřelil tyč. Na druhé straně Horčičku ani na dvakrát nepřekonal Kajer. Třetí branku mohli přidat Prošek, Jeslínek a další. Vždy zůstalo jen u nevyužité šance. V samém závěru základní hrací doby ještě přečíslili Šíp a Hájek jediného kadaňského obránce, ale druhý jmenovaný trefil pouze Hüblovy betony. Zápas tak pokračoval pětiminutovým prodloužením.

V nastaveném čase se roztrhl pytel s vyloučenými hráči a oba týmy měli možnost vyzkoušet si i přesilovku v pěti proti třem. Nejdříve měli tuto výhodu kadaňští. Ve dvojnásobném oslabení ale ujel Šíp a nebezpečně ohrozil Hübla. Poslední půl minutu hráli ve třech prozměnu hosté. Trenér Kýhos si vzal oddechový čas a snažil se ještě s výsledkem něco udělat. Poslední šanci zápasu měl Hájek, jenže Hübl puk zkrotil v náručí. Oba soupeři se tak rozešli remízou 2:2.

Vladimír Kýhos (trenér KLH Chomutov): "Chomutovu se v poslední době moc nedařilo a i s Kadaní to byl boj. Jo to i taková psychologická rivalita před zápasem, to derby se tady traduje. Nebyl to ani špatný hokej. Z mého pohledu měl Chomutov více ze hry. V první třtině jsme měli šance a jak to bývá nedáš dostaneš to se tady potvrdilo. Na naší hře se projevuje, že nedáme gól ani z těch nejvyloženějších šancí ."

Alois Chlustina (SK Kadaň): "Já myslím že, za stavu 0:1 nám rozhodčí neuznal regulérní gól a to ovlivnilo to utkání. Přesto to bylo dobré utkání s dobrou atmosférou a kulisou na obou stranách. Byla vidět snaha po vítězství, my jsme věděli že Chomutov poslední čtyři zápasy nevyhrál, na což jsme sázeli. Bohužel vždy po našem vedení jsme po hrubých chybách umožnili soupeři vyrovnat V prodloužení jsme měli navíc. Hráli jsme dokonce 5 na 3, ale chyba Pospíšila nás o tuto výhodu připravila. Když však šel Petr Derfler sám na brankaře a byl faulován, mám pocit, že to mělo být trestné střílení. Rozhodčí Souček to posoudil nesprávně. "