V okresním derby úspěšnější po dvou letech Kadaň

Napsal 07.01.2004 Martin Bocian, Martin Košan
C h o m u t o v - Hned první utkání v novém roce mělo pro chomutovské i kadaňské hokejisty pravou příchuť derby. Vedení se ujali hosté, Chomutov stihl do první přestávky vyrovnat. Ve druhé části se ujal vedení 2:1, pak už ale góly stříleli jen hosté, kteří své vítězství pojistili ještě pátou brankou při power-play Chomutova.
30.kolo st 7.1.2004
2:5(1:1, 1:2, 0:2)
KAD
Fikrt - Toms, Nosek,Trefný, Plaček, Szakal, Liška - Charousek, Šíp, Boušek - Polodna, Koláček, Jíra - Slavík, Mikšovic, Zika
Kadaň
Horčička - Pospíšil, Vilášek, Vobořil, Mareček, Řezníček, Hlavatý - Stavenský, Kuchler, Polanský - K. Tvrdek, Müller, Kreuzman - Duba, Pech, Kajer - Kukla, Derfler, Pelán

Chomutov nastoupil do severočeského derby bez kanonýra Jeslínka, jenž stále laboruje s naraženým kotníkem. Trenér Kýhos navíc postrádal obránce Révaye a Malečkem. Svoji premiéru v bílomodrém dresu musela odložit také nová akvizice z Kladna Ladislav Vlček. Musí totiž počkat až mu 9. ledna vyprší střídavé starty v Písku. Samotné utkání nezačalo pro Chomutov příliš dobře. Více práce měl v úvodu brankář Fikrt. V 5. minutě hrála Kadaň přesilovou hru. Hned od začátku si vytvořila tlak, který zakončil přesnou střelou od modré Milan Vobořil - 0:1. Domácí dlouho nemohli najít recept na překonání kadaňské obrany.

Až v polovině utkání, kdy dokázali ubránit další přesilovku hostí se na delší dobu usadili před Horčičkovo brankou. Velkou příležitost k vyrovnání měli Jíra s Koláčkem, kteří ale svůj únik na jediného obránce nedokázali dotáhnout do úspěšného konce. V 18. minutě si i chomutovští poprvé vyzkoušeli přesilovku a dočkali se vyrovnání. Tomsovu střelu od modré tečoval Ladislav Boušek - 1:1. Na samý závěr úvodní dvacetiminutovky měl ještě možnost upravit výsledek Mikšovic, jeho únik ale zastavil ofsajd. Do kabin tak hráči odcházeli za nerozhodného stavu.

Druhou část začala opět lépe Kadaň, jenže první velkou příležitost měl Chomutov. Stanislav Mikšovic měl před Horčičkou dost času na zakončení, nová posila v dresu hostí se ale vyznamenala. Tento okamžik odstartoval šňůru chomutovského útočného snažení, kterou zakončila situace ze 27. minuty. Koláček od zadního mantinelu přihrál před branku Petru Jírovi, a ten střelou po zemi poslal svůj tým do vedení - 2:1. To však vydrželo domácím pouze čtyřicet vteřin. Po zaváhání obránců mířil osamocen na Fikrta Stanislav Stavenský a forhendovým blafákem opět srovnal - 2:2.

Hosté se ale nespokojili pouze s nerozhodným stavem. Po buly v chomutovském obranném pásmu se puk dostal na modrou čáru k Petru Pospíšilovi proti jehož střele měl Michal Fikrt zakrytý výhled – 2:3. Rychlý obrat Chomutov zaskočil, což se muselo projevit také ve hře. Ještě nedávno kadaňský brankář Fikrt byl v jednom ohni a jen díky němu byl rozdíl pouze jednobrankový. Ve 38. minutě zneškodnil také nebezpečnou střelu Stavenského z těžkého úhlu. Po druhé třetině se z těsného vedení radovala Kadaň.

Hned na začátku poslední třetiny mohli domácí vyrovnat v početní výhodě. Ani Polodnova ani Noskova střela si však cestu do sítě nenašla. Minutu od minuty se utkání přiostřovalo. Přibývalo tvrdých osobních soubojů a zákroků na hranici faulu. Chomutovská šance na srovnání se proto s přibývajícím časem snižovala. V 53. minutě střílel z dobré pozice Liška, ale Horčička nastavil svoji hruď. Jednu z posledních šancí na bodový zisk měli domácí v 55. minutě při vyloučení Pelána. Chomutov se snažil střílet ze všech pozic, vesměs ale šlo pouze o lehké střely, které Horčička v pohodě kryl.

Rozhodující ránu zasadila Kadaň svému soupeři dvě minuty před koncem. Stavenského střelu sice ještě Fikrt zlikvidoval, na dorážku Jiřího Kuchlera už však byl krátký – 2:4. Chomutov se ještě pokusil o zkorigování výsledku při hře bez brankáře. Definitivní tečku za prvním utkáním v novém roce udělal Lukáš Duba, když dovezl puk do prázdné branky – 2:5.

Vladimír Kýhos: "Dneska to bylo ze všech úhlů smolné utkání, pro zranění nemohli hrát klíčoví hráči, rozhodčí zbytečně zasahoval do hry. Ale i přes to vyhrála Kadaň zaslouženě, měli větší touhu po vítězství. Nám nešla rozehrávka a ani důraz nebyl takový jaký bych si představoval."

Alois Chlustina: "Odvést si tři body z Chomutova, to by mě ještě ráno nenapadlo i když se v to doufal. Kluci předvedli skvělý výkon za který jim musím poděkovat. Měli jsem větší chuť vyhrát a tahle výhra nás myslím zvedla ode dna. Chomutov je kvalitní manšaft a je to pořád jeden z favoritů soutěže, takže si vítězství na jeho ledě vážíme."