Úspěšný start! Souboj Pirátů s čínským Kunlunem rozhodl jediný gól

Napsal 26.07.2018 Ondřej Bartůněk
L i b e r e c - Piráti vstoupili do přípravy na novou sezónu v Tipsport extralize poprvé od roku 2013 venku, když v Liberci vyzvali čínský Kunlun. Dlouhou bezbrankovou bitvu rozhodla přesilovková trefa Juraje Valacha přesně tři minuty před sirénou. Aleš Stezka si v premiéře pod Vladimírem Růžičkou vychytal čisté konto, za které sklidil pochvalu. Chomutovští mohou v pátek prodloužit vítěznou šňůru proti účastníkům KHL na šest po sobě jdoucích duelů. Online předprodej vstupenek na bitvu s Jekatěrinburgem začal v 19 hodin.
přát. (Liberec) čt 26.7.2018
KRS
0:1(0:0, 0:0, 0:1)
Kunlun
Sun (31. Liem) – Lajunen, Parlett, Žang P., Vorobei, Ibragimov, Bartley, Juen – Jaw, Yip, Lockhart, Squires, Jing, Chu, Seto, Latta, Kane, Lundh, Chuang, Žang Z., Nicholls
Stezka – Jank, Flemming, Dietz, Valach, Štich, Knot, Mrázek, Blaha, – Tomica, Růžička, Klhůfek, Koblasa, Huml, Stránský, Sklenář, Vantuch, Skokan, Dlouhý, Šťovíček, Havel

Kunlun
57. Valach (Růžička, Koblasa).

5:8
0:1
0:0
37:25

První přátelské utkání Pirátů s čínským Kunlunem začalo šancí svěřenců Vladimíra Růžičky, když v situaci dva na jednoho Jan Stránský zvolil střelu místo přihrávky na Jakuba Sklenáře. O chvíli později si Vladimír Růžička vyměnil v pravém rohu puk s Pavlem Klhůfkem a nakonec střílel po ledě pouze do betonů gólmana. Na druhé straně stál v podobné pozici před bránou Patrik Lundh, který na Aleše Stezku nevyzrál stejně jako za pár minut Josh Nicholls a Rinat Ibragimov.

V závěru první třetiny hráli Chomutovští dvě po sobě jdoucí výhody. V té první dvakrát zaúřadoval Pavel Klhůfek, jenž nejprve přihrál Vladimíru Růžičkovi, a poté před bránou tečoval Valachovu střelu, žádná akce gólem neskončila. Úvodní dvacetiminutovku ukončil v početní výhodě střelou od modré Ronald Knot, jenž v pádu netrefil branku.

Piráti pokračovali na začátku prostřední části v početní výhodě, kterou ale nevyužili, a tak se Red Star vrátil do pěti. V pětadvacáté minutě Patrik Lundh dostal puk k tyčce Stezkovy klece, jejíž strážce zůstal nepřekonán. Na přelomu utkání se několik hráčů z obou celků přetlačovalo v rohu o puk, odkud nakonec odešel se dvěma minutami David Štich. Ještě před početní výhodou červených odešel z brány Sun Zehao a nahradil ho Jordan Liem.

Po šanci Marka Tomici, kterému se nepovedlo rychle zakončit, šli Chomutovští opět do čtyř. Ve 39. minutě se po tvrdém zákroku strhla drobná strkanice, po které zamířil na trestnou opět David Štich. Během oslabení se Brandonu Yipovi podařilo dostat puk za brankovou čáru ale nedovoleně rukou, takže se šlo do třetí třetiny za stavu 0:0.

Úvodem závěrečné dvacetiminutovky bylo bezbrankové skóre na spadnutí, jenomže rána Vladimíra Růžičky skončila pouze na hrudníku brankáře. Jednoznačně největší šanci měl na holi Petr Koblasa, jenž po buly nastřelil z pravého kruhu pouze vzdálenější tyčku. Před polovinou třetiny měl dvě nadějné možnosti Cory Kane, jenomže ani přečíslení dva na jednoho ani ránu z těsné blízkosti nezakončil úspěšně.

Od 51. minuty hrál Red Star dlouhou přesilovku, ve které si šel pro vedení, ale nakonec na něj nedosáhl. Po další změti vyloučení na obou stranách za strkanice i tradiční fauly vzešla početní výhoda čtyři na tři pro Piráty. Puk putoval kolem třetiny po ose Petr Koblasa – Vladimír Růžička – Juraj Valach, jenž zavěsil parádní ránu do zadní šibenice – 0:1. Minutu a třináct vteřin do konce začala poslední přesilovka čínského klubu, který ji nevyužil, takže Piráti vzali první výhru a Aleš Stezka čisté konto.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Bylo to vyrovnané utkání. První třetina lepší z naší strany a druhá z jejich. Přestože šlo o první utkání, hrálo se v tempu, protože byl soupeř hodně bruslivý. Dost nás prověřili. Aleš odchytal výborný zápas, má vynikající práci s hokejkou a pokryl i chybičky, které jsme udělali. V závěru jsme byli šťastnější, ale mohlo to dopadnou jakkoliv. Bylo to dobré utkání a jsme rádi, že se nikdo nezranil, to je hlavní.“