Tři body zajistil Chomutovu pět minut před koncem útočník Charousek

Napsal 21.10.2004 Libor Gavlas, David Nováček
C h o m u t o v - V dohrávaném utkání 14. kola zajížděl Chomutov na led havířovských Panterů. Již ve 2. minutě se v přesilovce trefil Řezníček a poslal Chomutov do vedení. Domácí Pavel Mareček ale přišel s velmi rychlou odpovědí, když nejprve v 8. minutě vyrovnal a ani ne o minutu později poslal svůj tým do vedení. V prostřední třetině se však o zábavu opět starali hosté. Nejprve ve 27. minutě vyrovnal Prošek a tři minuty později se z trestného střílení, které bylo nařízené za faul na Charouska, prosadil Kamil Koláček a znovu poslal Chomutov do vedení. Jenže těsně před druhou sirénou Panteři vyrovnali, Volákovu přihrávku zužitkoval Václav Studený a do šaten se tak odcházelo za vyrovnaného stavu. O vítězství Chomutova rozhodl, pět minut před koncem, po celý zápas aktivně hrající Jiří Charousek, když se z prostoru mezi kruhy přesně trefil do sítě.
14.kolo čt 21.10.2004
HAV
3:4(2:1, 1:2, 0:1)
Havířov
Smolka - Vavruša, Šefčík, Mareček, Prokop (17. Zátopek), Dresler, Štěpán - Bouz, Folta, Zdeněk - Dvořák, Dibelka, Volák - Studený, Říha, Mikšan
Podolka (13.Horčička) - Hájek, Révay, Trefný, Řezníček, Nosek, Prošek - Malát, Koláček, Jeslínek - Ibl, Mikšovic, Martenek - Hahn, Charousek, Jíra

Chomutov začal na havířovském ledě sebevědomě. Již po necelé minutě fauloval Šefčík a hosté dokázali hned první přesilovou hru využít zásluhou Řezníčka. Vstřelená branka však jejich úvodní nápor překvapivě zbrzdila a do hry se začínali více dostávat domácí. Nejprve se ve třetí minutě dostal až před Podolku Zdeněk, zápěstím však na něj nevyzrál. Domácí se dostávali stále do rychlejšího tempa a hosté se museli bránit mnohdy za cenu faulu. V první přesilovce spálil obrovskou šanci Bouz, který zblízka nedokázal usměrnit puk za záda bezmocného Podolky. V končící šesté a na začátku sedmé minuty byli v krátkém sledu vyloučeni dva hráči Chomutova a hlavně díky velmi aktivního Říhy domácí srovnali. Říha trefil nejprve tyč, poté jeho střelu od modré chytil Podolka, ale další akce byla pro domácí úspěšná. Říha nahrál na modrou Šefčíkovi, ten přiťuknul Marečkovi a ten dělovkou propálil hostujícího gólmana – 1:1. Hned o minutu později už domácí vedli. Úspěšným střelcem byl opět Mareček, i když tentokrát ani on sám netušil, jak lehce se kotouč dostal za záda Podolky. Mareček totiž nahodil puk od bočního mantinelu na branku a asi jen díky menší koncentraci hostujícího brankáře skončil puk v síti. Ten však svou chybu napravil v jedenácté minutě, kdy vychytal domácího Foltu, který dostal nádhernou přihrávku od zadního mantinelu, ale ve skórování z bezprostřední blízkosti mu zabránil právě Podolka. Velmi důležitá byla třináctá minuta. Ta se bohužel stala nešťastnou pro gólmana Podolku. Domácí totiž najížděli dva na jednoho, Říha poslal přihrávku Mikšanovi, ten sice trefil jen tyč, ale dostal se do kontaktu s brankářem hostí tak nešťastně, že Podolka musel se zhmožděnou krční páteří vystřídat. Jeho náhradník Horčička vychytal hned po svém nástupu na led opět Mikšana. V šestnácté minutě dostali výhodu přesilové hry hosté a opět si dokázali vytvořit velkou příležitost. Nejprve trefil Malát tyč a poté nedokázal z bezprostřední blízkosti zasunout kotouč do úplně prázdné branky Jeslínek.

I druhou třetinu začali domácí mírným náporem, ale první větší šanci si vypracovali hosté. Ve 25. minutě vystřelil bekhendem chytře Jeslínek, ale jeho střela proletěla těsně vedle pravé tyče. O minutu později předvedl výborný zákrok Smolka, který si perfektně počkal na střelu Ibla. O další minutu později již ovšem Smolka kapituloval. Nedokázal totiž zkrotit nepříliš těžkou střelu Proška a puk zapadl přesně k pravé tyčce – 2:2. Vedení na stranu domácích mohl strhnou obránce Zátopek, ale jeho střela mířila pouze do Horčičkovy lapačky. Ve 31. minutě měl další dobrou příležitost domácí Bouz, který si v přesilovce dojel vlastní nahození o zadní mantinel a pokusil se bekhendem překvapit Horčičku, ten však byl pozorný. Ve 35. minutě signalizoval hlavní rozhodčí vyloučení domácího hráče, k puku se dostal chomutovský Charousek, ale jeho velkou šanci zlikvidoval výborným zákrokem Smolka. V následné přesilovce měl obrovskou možnost ke skórování obránce Hájek, ale jeho dělovka těsně minula zcela odkrytou klec domácích. Těsně před skončením trestu byl pro změnu vyloučen hráč na druhé straně a domácím se tak naskytla další výhoda přesilové hry, ale ta se jim paradoxně stala osudnou. Tři hráči se totiž dost netakticky pustili do souboje u mantinelu, vyhozený puk nezachytil na modré Šefčík, a unikajícího Charouska zastavil těsně před brankářem jen za cenu sekyry a nemohlo následovat nic jiného než trestné střílení. K tomu se postavil kapitán hostí Koláček, který si zkušeně Smolku položil a v pohodě skóroval. Domácí se ovšem nechtěli vzdát a aktivní Říha si vynutil další faul, který se domácím povedlo potrestat. Studený totiž půl minuty před koncem třetiny vystřelil a puk se v chumlu clonících hráčů odrazil přímo za záda bezmocného Horčičky.

Strhnout vedení na stranu domácích mohl hned ve druhé minutě poslední třetiny Říha, který opět ve dvojnásobné přesilovce režíroval nápor domácích, ale sám bohužel ani nadvakrát nepřekonal Horčičku. Ve 45. minutě udělal za vlastní brankou chybu Zátopek, puk mu sebral jeden z chomutovských útočníků a přihrál zcela volnému Martenekovi, který ovšem nabízenou příležitost nevyužil. Stejnou minelu předvedl o minutu později hostující Hájek, ale Volák možná zbrkle střílel a zahodil tak další velkou šanci. V polovině třetiny nejprve neuspěl Mikšan a na druhé straně přišel o puk tentokrát Mareček, ale smutný chomutovský hrdina Martenek nebyl ani tentokrát úspěšný. V 52. minutě zkusil rozhodnout Dibelka, ale Horčička dobře vykryl prostor, kam Dibelka mířil. Rozuzlení dramatu tak přišlo až pět minut před koncem. Po buly se dostal k puku hostující útočník Charousek, který si najel mezi kruhy a Smolka mu tentokrát nechal hodně velkou část branky odkrytou a Charousek zamířil přesně pod horní tyč – 3:4. Domácí tato branka psychicky nalomila a už se nedostali ani k závěrečné power-play.

Aleš Flašar (trenér Havířova): Myslím si, že kluci neodehráli špatný zápas a remíza by asi dneska byla spravedlivější. Raději bychom prohráli třeba 7:3 než 4:3. Bohužel stále nedokážeme proměnit vyložené šance.

Vladimír Kýhos (trenér Chomutova): V první třetině jsme měli obrovské problémy v obraně. Hráli jsme dlouho v oslabení a Havířov se tím dostal do hry. Možná kdyby Havířov proměnil vyložené šance, tak by utkání vypadalo jinak, ale od druhé třetiny jsme už myslím byli lepší. Kluci odevzdali parádní výkon.