Třeskavá předehrávka pro Chomutov, závěrečný nápor Vrchlabí odvracel fantom Běhula

Napsal 04.02.2024 Eliška Ratiborská, Michal Luxa
V předehrávce desátého kola nadstavby druhé ligy přivítali Piráti na svém ledě Vrchlabí, které těsně porazili 3:2. Ve třetí části svěřenci Martina Pešouta odskočili do dvoubrankového vedení, ale v závěrečných minutách je Stadion zamkl. Hlavním faktorem vítězství se tak stal Richard Běhula, který předváděl jeden velký zákrok za druhým. Severočeši tak mají na čele tabulky šestibodový náskok před Táborem.
N10 ne 4.2.2024
3:2(1:1, 1:0, 1:1)
VCH
Běhula – Březák, Kadeřávek, Ulrych, Eliáš, Havel, Záruba, Seemann, Váchal – Zajíček, Hübl, Chládek – Tůma, Eret, J. Svoboda – Stehlík, T. Svoboda, Kostourek – Chrpa, Koblížek, Mála
HC Stadion Vrchlabí
Tichý – Hladík, Sýkora, Bendík, Boukal, Perička, Kynčl, Kaštánek – Bláha, Kastner, Šlaicher – Chalupa, Urban, Krsek – Tatar, Chrtek, Moník – Cerman, Kozák, Jirků

6. T. Svoboda (Hübl, Kadeřávek), 36. Eret (J. Svoboda, Kadeřávek), 45. Chrpa (Kostourek, Eliáš)
19. Chrtek (D. Sýkora, D. Chalupa), 57. D. Sýkora (Kastner)

Kadeřávek, Březák, Eliáš - Urban, Kozák, Chalupa všichni 5 minut

První slovo zápasu si pro sebe sebrali Piráti v čase 5:17 při přesilové hře. Nejprve se snažil Petr Eret najít spoluhráče na zadní tyči, což se nepovedlo, ale jelikož hráči zůstali v kombinaci, střela Tadeáše Svobody z mezikruží byla úspěšná – 1:0. K dalším nadějně vyhlížejícím příležitostem se dostali ještě Martin Tůma, Tomáš Koblížek nebo Petr Eret, avšak ani jeden na Jakuba Tichého v první dvacetiminutovce už nestačil.

Na druhé straně vyslal puk od modré Jan Boukal, ten domácímu brankáři vypadl, a tak se po něm ještě natahoval Ondřej Chrtek, nicméně chomutovští obránci byli rychlejší a vyrovnání zabránili. To už ale neplatilo v devatenácté minutě, kdy David Sýkora přihrál na zadní tyč Ondřeji Chrtkovi, který jen nastavil hůl – 1:1.

Domácí rozehráli aktivně i druhou třetinu. Jako první se snažil prostřelit hostujícího brankáře Milan Kostourek a hned po něm Tadeáš Svoboda. Od modré čáry krátce po nich napřahoval Vít Seemann, jehož střelu několikrát tečovali spoluhráči, ale Jakub Tichý byl znovu pozorný. K pokusu se dostal i Petr Eret, jenže trefil jenom tyčku. V čase 35:45 byl nicméně už šťastnější! Chomutovští ujeli do přečíslení, Jan Svoboda nahrál na Petra Ereta a ten puk dostal za brankářova záda – 2:1. Gól vzbudil hodně emocí a na ledě se strhla hromadná bitka.

Hosté se znovu snažili o vyrovnání, jenže na Richarda Běhulu byli krátcí. Na začátku devětatřicáté minuty vyslal nepříjemný pokus z vrcholu kruhu Ján Bendík. Puk sice zůstal ležet v brankovišti, ale domácí brankovou síť nerozvlnil.

Poslední část hry zahájil Radek Havel střelou od modré, kterou ještě tečoval střelec druhého gólu Pirátů, nicméně puk jen prosvištěl vedle pravé tyče. V pětačtyřicáté minutě Chomutovští v další přesilové hře vedení navýšili poté, co Milan Kostourek zajel za branku a našel Jakuba Chrpu, který zamířil pod víko – 3:1.

K dobré příležitosti se v závěru zápasu dostal i Tomáš Koblížek, který chtěl puk zvednout pod horní tyč, ale už byl hostujícímu gólmanovi blízko. Čtvrt minuty poté, v čase 56:14, se potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš, když Vrchlabí odvolalo brankáře, poslalo do hry šestého hráče a David Sýkora zamířil puk přesně do horního rohu branky – 3:2.

Prázdnou bránu se snažil trefit Tadeáš Svoboda, ale to se nepovedlo a k nebezpečné akci se dostali pro změnu hosté. Ondřej Chrtek měl před sebou odhalenou branku, nicméně Richard Běhula se ukázkově rychle přesunul a hokejkou vyrazil jinak jasný gól. Skóre už se tak nezměnilo a Piráti oslavili další výhru.

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Bylo to bojovné utkání, oproti zápasu s Děčínem o den dřív to mělo jiné grády. Škoda vyložených šancí, ten zápas mohl být v klidu, ale zase nám to tam nějak moc nepadalo. Potom tam byla nějaká ta šarvátka. Myslím si, že to bylo utkání play-off a jiné zápasy už nebudou, všechny už budou o bojovnosti. Pozitivní hlavně je, že jsme to uhráli.“

Petr Hlaváč (HC Stadion Vrchlabí): „Předvedli jsme dobrý výkon. Chomutov byl samozřejmě favorit, má mančaft na postup. My jsme se mu to snažili nějakým způsobem znepříjemnit, což si myslím, že se nám povedlo. Při trošce štěstí jsme mohli uhrát i nějaké body, ale bohužel jsme neubránili dvě oslabení a výsledek je asi spravedlivý. Myslím, že jsme nabídli divákům hezký zápas, bylo to dramatické až do konce. Gratulujeme Chomutovu a my se budeme soustředit sami na sebe, abychom takovéto výkony podávali častěji.“