Trápení chomutovského týmu nebere konce

Napsal 22.12.2004 Ivo Dostál, Petr Kubica
C h o m u t o v - K poslednímu utkání v roce 2004 zajížděli hokejisté KLH Chomutov na jih Moravy, kde je na svém ledovém kluzišti přivítala místní Kometa Brno. Severočeši k tomuto zápasu nastoupili opět bez několika nemocných a zraněných hráčů, se snahou ukončit několikazápasovou krizi. Ale brněnští se neukázali jako vlídný hostitel. Již v 7.minutě po přihrávce na modrou čáru vstřelil krásnou branku Elsner. Na počátku 14.minuty zamířil přesně mezi Horčičkovy betony Moskal a hned po chvilce vedli domácí o tři góly, když dokonce ve vlastním oslabení se radovali po trefě Černého. Ke konci prostřední části přidal čtvrtou branku Sedláček a bylo rozhodnuto. Chomutovští sice v úvodu třetího dějství předvedli bleskový gól z přesilovky v podání Jeslínka, ale na druhé straně Appel pátým gólem svého týmu vrátil KLH zpět na zem. V poslední minutě zápasu se ještě povedlo snížit Charouskovi, který dal skóre konečnou podobu 5:2.
35.kolo st 22.12.2004
KOM
5:2(3:0, 1:0, 1:2)
Kometa
Rech - Mikel (41. P.Staněk), Vyrůbalík, Elsner, Lhotský, Karlíček, Sloboda - Černý, Sedláček, Navrátil - Appel, Meluzín, Nohel - Baranyk, Šebek, Moskal.
Horčička (14. Podolka) - Pulpán, Nosek, Řezníček, Trefný, Prošek, Szakal - Jíra, Šíp, Malát - Jeslínek, Mikšovic, Polodna - Pražák, Šulc, Boušek - Charousek.

V posledním zápase roku 2004 se v Brně střetly dva týmy, které se topí v krizi. Psychickou výhodu měla Kometa, které se již povedlo sehrát dobrou partii s Č.Budějovicemi a zejména v pondělí v Kadani, kde zkazili domácím sérii zápasů bez porážky. Obejít se však museli bez zraněných Maláče, Fadrného, Brančíka a Hladkého. Soupeř ze severu Čech zas postrádal druhého nejproduktivnějšího obránce prvoligové soutěže Davida Hájka.

Prvním, smutným, okamžikem zápasu byla minuta ticha za trenéra Sarezy Metelku, který tragicky zahynul v pondělí při autonehodě. Pak se už ale všichni začali soustředit na nadcházející souboj. Hned v úvodu se lačně pustili za třemi body domácí a hnali se směrem na Horčičku, který hlídal branku hostů. Uběhlo snad jen 40 sekund, když si Appel párkrát zamíchal s pukem, ale na bekhend vyzkoušel jen jak kvalitně si připravil chomutovský gólman své betony. V 6. minutě Mikel sjel od modré až mezi kruhy a tvrdou ránou zakončil Černého přihrávku. Horčička měl dost času se připravit, takže i tentokrát byl na svém místě. Jenomže tam chyběl v 7. minutě, když si nejprve Nohel s Appelem vyměnili v útočném pásmu puk a druhý jmenovaná našel na modré čáře napřáhlého Sašu Elsnera, který dělovkou otevřel svůj letošní gólový účet. Poprvé se musel na puk zblízka podívat Jiří Rech, brankář Komety, až v 8. minutě. Nemastná, neslaná Trefného střela od modré čáry by snad nemohla překvapit ani žákovského brankáře. Pak již opět vládli na ledě domácí. Horčička byl v jednou ohni, musel zasahovat před Meluzínem a posléze před Moskalem, který ujel společně s Baranykem ve dvou proti jedinému chomutovskému obránci Szakálovi, ale při zakončení neměli štěstí – Moskal mířil do tyče. Ke všemu si při zakončení nezaviněně ublížil o mantinel, když rychlou akci po střele nestihl dobrzdit. Otřesený se vracel na střídačku, ale otřepal se a v utkání pokračoval. V 11. minutě podtrhl Meluzína Šulc, šel pykat na trestnou lavici, v přesilovce střílel Barany, odražený puk se dostal k Moskalovi, který nezaváhal a posunul skóre zápasu na 2:0. Na konci 12. minuty šli hned po sobě za katr Černý a Lhotský, Chomutovu tak sudí Klapetek daroval převahu dvou mužů v poli na skoro celé dvě minuty. Nejprve se probojoval samostatně do pásma Chomutova Meluzín, šel si pro faul, aby se oslabení vyrovnalo, byl zahákován, ovšem sudí usoudil, že vylučovat se nebude. Mezitím se ale již zformovali do útočného šiku hosté a tvrdě ostřelovali Recha. Nejprve Nosek mířil těsně vedle, pak dorážel Mikšovic střelu Szakála. Kometa se po dvou minutách statečně ubránila a v osmisekundovém oslabení 5 na 4, stihl Meluzín dlouhým křížným pasem najít z trestné lavice čerstvě naskočivšího Černého, který se ze samostatných nájezdů obvykle nemýlí – 3:0. To již Horčička psychicky nevydržel a pustil do branky místo sebe Podolku.

Tři branky z první třetiny daly jasně najevo, kdo by si rád ponechal bodový příděl z tohoto zápasu. Druhá třetina začala poměrně otevřeným hokejem, na obou stranách se brankáři nenudili. Domácím pomohlo si vytvořit tlak vyloučení Jeslínka. Sevřeli Chomutov a stříleli jako diví – nejprve Meluzín do tyčky, poté se snažil Podolka potvrdit známé pořekadlo o novém, dobře metoucím, koštěti při zákrocích proti střelám Moskala a Baranyka. Stejně tak probíhala přesilovka ve 32. minutě, když shodou okolností opět pykal Jeslínek. Střely těsně mimo, nebo do brankářových betonů se postupně prezentovali Vyrůbalík, Černý dvakrát, Elsner s pomocí Meluzínovy teče a ve finále i Appel. Vše skončilo na nepřekonatelné zdi jménem Michal Podolka. Rech musel reagovat ve 35. minutě na střelu Šulce – jeho lapačka byla tam,kde ji chtěl mít. Skóre se měnilo až v minutě 39. A k nelibosti hostů, kteří tak ztratili i poslední špetky naděje na zvrat v utkání. Totiž Mikelovu střelu dokázal Podolka jen vyrazit před sebe a Sedláčkovi jen stačilo puk zachytit a na bekhend v poklidu jej zasunout do sítě – 4:0.

Do poslední části nastoupila Kometa jen ve čtyřech protože zároveň se závěrečným hvizdem předchozí části hry dostal Mikel dvouminutový trest. Za to byl potrestán hned dvakrát. Hned po devíti sekundách totiž trefil přesně levý rožek Rechovy branky chomutovský střelec Jeslínek, čímž snížil na 4:1. Hned na to jej za zbytečné vyloučení trenér Číhal postavil mezi náhradníky a nasadil místo něj P.Staňka. Pak začal velký festival šancí, které nevyužil „spalovač“ Baranyk. Oči přecházely z toho co byl schopen v krátké době zahodit. Soupeřova obrana na něj často zapomínala, ale ač nehlídán, nezvládl nadvakrát zvednout puk přes bezmocně ležícího chomutovského gólmana. A podobná situace s ještě v této třetině objevila několikrát. Šance měli i někteří další, ale všechny pochytal Podolka. Krátký byl až ve 48. minutě na střelu nehlídaného Appela – 5:1. To již měl za sebou na druhé straně Rech skvělý zákrok proti samostatnému nájezdu Bouška, kterého na modré zapomenula brněnská obrana. V 56. minutě se snažil Sloboda prostřelit do chomutovské sítě, jak zakončoval spolupráci s Appelem, ale byl z toho jen další úspěšný zákrok pro Podolku. Chomutovská obrana si již dávala volno, před brankou hostí byl velký chaos, Kometa střílela ze všech pozic a nestíhající hostující obránci si pomáhali droboulinkými zákroky na hranici pravidel. Vyloučeni nebyli, což se ale nedá říct o Kometě, neboť rozhodčí poté co ignoroval několik hákování na najíždějící domácí útočníky u chomutovské branky, došlápl si za podobný zákrok na Lhotského. Ruka spravedlnosti nemilosrdně jej poslala na trestnou lavici. V přesilovce si Chomutov vytvořil tlak, ale nedokázal jej zakončit. Diváci již vstávali a potleskem ve stoje aplaudovali domácím. 13 sekund před koncem se ještě dokázal prosadit za hosty Jíra. Na porážce už nic změnit nešlo, jen upravil skóre na konečných 5:2.

Vladimír Petrovka (asistent trenéra, Chomutov): "Kometa dnes byla po celý zápas lepší. Měli spoustu příležitostí a nebýt Míši{red. poz. - Podolky), mohlo to skóre být daleko vyšší."

Lubomír Oslizlo (asistent trenéra, Kometa): "Jsme rádi, že se nám toto utkání povedlo. Z dvojzápasu s Kadaní a Chomutovem jsme chtěli alespoň tři body - máme jich šest. Byli jsme lepší a po zásluze vyhráli. Proměnili jsme dvě přesilovky - v minulých zápasech to byla naše slabina. Celkově bylo vidět zlepšení už v minuých zápasech, což jsme nyní potrvrdili."