Starší dorost je ve finále! Podruhé porazil Spartu a v boji o titul vyzve Kometu Brno

Napsal 24.03.2016 Libor Kult, Kryštof Kousal
P r a h a / C h o m u t o v - Starší dorostenci chomutovských Pirátů jsou ve finále! V rozhodujícím zápase semifinálové série Noen extraligy porazili na venkovním ledě pražskou Spartu 3:2 v prodloužení. Hrdinou Krušnohorců se stal v 63. minutě Jakub Navrátil, který tečoval střelu od modré čáry a Piráti si zahrají o titul. Finále začíná v neděli 27. března ve 12 hodin a 30 minut na ledě SD ARÉNY!
SF3 čt 24.3.2016
SPA
2:3p(1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Sparta
Wolf (Hofmann) – Dušek, Janda, Vízner, Eliáš, Jeřábek, Zeleňák, Vandas, Sedliský – Šrámek, Šmerha, Švarc, Michnáč, Pšenička, Chlouba, Safin, Komárek, Schwamberger, Maršoun, Dubský, Wojnar.
Pavlát (Khůn) – Buchtela, Seemann, Novák, Studený. Smutný, Hajič – Köver, Lauko, Polák, Kulich, Krivošík, Chlán, Palička, M. Svoboda, Navrátil, Hřebíček, Dejmek, J. Svoboda, Koblížek, Šilar.

Sparta
16. Safin (Pšenička), 53. Schwamberger (Safin)
20. Svoboda M. (Köver), 50. Dejmek (Svoboda M., Köver), 63. Navrátil (Hajič)

5:4
0:0
0:0
Lacina, Horák – Kreuzer, Zíka
Filip Palička (CHM) - 10 min. OT

Možný úvodní tlak Sparty otupilo hned v první minutě vyloučení, které však Piráti nepotrestali. Stejně si počínali o chvilku později také Pražané, přestože Safin se ocitl ve velmi nadějné pozici. Bekhendem ovšem skóre zápasu neotevřel. Od poloviny sedmé minuty hráli Chomutovští další přesilovku, ale pokusy Krivošíka s Laukem se neujaly. Stejně se v totožné herní situaci, tedy početní výhodě, vedlo na druhé straně Šmerhovi.

Po polovině zahajovací třetiny to zkoušeli postupně domácí Eliáš, Wojnar, který rozvlnil jen boční síť pirátské branky, a znovu Safin. Na začátku 14. minuty vyřešil Wolf závar před svou brankou, z protiútoku zahrozil Wojnar a po něm znovu úspěšně vyřešil tlačenici ve vlastním brankovišti domácí gólman. Na konci 16. minuty už se radovala Sparta. Ostap Safin překonal Pavláta střelou po ledě - 1:0. Následnou přesilovou hru Piráti sice nevyužili a přežili v ní i šanci Schwambergera. I tak Severočeši ještě před pauzou vyrovnali. Třiatřicet vteřin před sirénou vystřelil po buly přesně Matyáš Svoboda a do kabin se šlo za nerozhodného stavu - 1:1.

Úvod prostředního dějství se nesl v opatrném duchu, ani jeden z týmů nechtěl udělat hrubou chybu. Do zakončení se i tak dostali hostující Polák nebo domácí Komárek. Jenže skóre se neměnilo a zůstalo stejné i ve 27. minutě po bekhendu agilního Safina. Ten na Pavláta nevyzrál ani o čtyři minuty později a stejně se vedlo i jeho spoluhráči Komárkovi.

Sparta měla sice v této pasáži zápasu mírnou střeleckou převahu, ale ta byla neplodná. Ve 34. minutě pálil z dobré pozice Palička jen do Wolfa, který nemusel zasahovat krátce nato po akci Krivošíka. Slovenský útočník v chomutovských službách volil místo zakončení přihrávku, jíž nikoho ze spoluhráčů nenašel. Se skóre nepohnuly ani přesilové hry ve zbytku druhé třetiny.

Na startu třetí dvacetiminutovky se ocitl ve výborné pozici opět Safin, avšak vůbec netrefil branku. Následný tlak Sparty gól nepřinesl, a tak se ve 47. minutě prezentoval nebezpečnou střelou z mezikruží Pirát Köver, jehož vychytal pozorný Wolf. Poté střelecká aktivita obou celků na čas ustala, což se změnilo až v závěru 50. minuty. Ránu od modré tečoval Ladislav Dejmek mimo dosah Wolfa a Piráti dokonali obrat - 1:2.

Jenže radost vydržela svěřencům Miroslava Buchala s Martinem Szakalem jen necelé tři minuty. V čase 52:25 dorazil do branky Safinovu střelu od modré Tomáš Schwamberger - 2:2. Poté už si žádný z týmů výraznější šanci nevypracoval, a tak dospělo rozhodující utkání semifinálové série do prodloužení. Nastavení ukončil po 128 vteřinách Jakub Navrátil, který pohotově změnil směr Hajičova pokusu od modré - 2:3.

Piráti tak třetí duel série vyhráli a premiérový postup přes úvodní kolo vyřazovacích bojů proměnili až v účast ve finále. V něm se střetnou s brněnskou Kometou a v prvním duelu se v neděli 27. března představí od 12 hodin a 30 minut na domácím ledě. V úterý 29. března se finále přesune pod Špilberk, případné rozhodující třetí střetnutí by se hrálo ve čtvrtek 31. března v Chomutově.