Přesilové hry rozhodly o premiérovém vítězství

Napsal 07.09.2005 David Matula, Martin Bocian
C h o m u t o v - Premiéru v první lize už mají chomutovští hokejisté za sebou. A nutno dodat, že úspěšně. Na úvod přijel na ČEZ stadion velmi nepříjemný soupeř - Sareza Ostrava. Úvodní třetina byla vyrovnaná a i přes četné šance na obou stranách diváci branku neviděli. Domácí se ujali vedení v polovině utkání. O úvodní branku nové sezóny se postaral Jan Šulc. Jenže ostravští zanedlouho vyrovnali, když se v individuální akci prosadil Šebesta. O výsledku rozhodla závěrečná dvacetiminutovka, kdy Chomutov dominoval a zásluhou přesných zásahů Koláčka a Mikšovice si zajistil vítězství 3:1.
1. st 7.9.2005
3:1(0:0, 1:1, 2:0)
SAR
Horčička - Révay, Jakub Šulc, O. Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Polodna - Stavenský, Koláček, Řepík - Jan Šulc, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský
Poruba
Čech - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Kramný - Šebesta, Sochorek, Polášek - Baranyk, Boháč, Polák - Holuša, Badžo, Heřman - Janeček, Mleko, Gelačák

Úvod střetnutí ovládli domácí a už po půl minutě hry se objevil mezi kruhy Polodna, ale vysoko přestřelil. Domácí převaha dál pokračovala a tak si první ostrý zákrok v sezóně připsal Luboš Horčička až ve 3.minutě. Nebezpečných situacích před brankou Sarezy přibývalo, avšak všechny akce končily u mladého talentu v hostující brance – Jakuba Čecha. Krásnou akci předvedla dvojice Šíp – Jakub Šulc. Prvně jmenovaný přesně přihrál přes šířku pásma, ale sjíždějící domácí bek, trefil jen připraveného Čecha. V čase 6:35 se ukázali i hosté. V plné rychlosti projel domácí obranou Boháč a sám proti Horčičkovi trefil jen těsně kolem pravé tyče. Tato akce ale byla spíše ojedinělou před domácí svatyní. Naopak to byli opět domácí, kteří hrozili. Střely Chyby,Šulce ani Kostourka však k brance nevedly. Přesně v polovině třetiny se rýsovala slibná akce pro Ostravské, ale přerušilo ji postavení jednoho z útočníků v brankovišti. V 17.minutě uháněli dva na jednoho Nosek s Janem Šulcem, ale situaci nevyřešili správně. Na závěr ještě hrála Sareza přesilovku, ale nevyužila ji a tak se odcházelo po první siréně za stavu 0:0.

Druhá třetina začala podobně jako ta první, a to narůstajícím tlakem domácích. V druhé minutě střílel nebezpečně Jan Šulc a jemná teč Kostourka skončila jen těsně vedle. O minutu později přišlo na spolupráci Šulců. Jan přihrával a Jakub z první zakončoval jen do Čecha. Také hosté zahrozili a Šebesta se Sochorkem nechali vyniknout domácí jedničku. Ve vlastním oslabení se opět do šance tlačil aktivní Šulc. V deváté minutě byli domácí blízko branky, když se v přesilovce řítili tři na jediného obránce, ale Buchalova přihrávka neprošla a po následné dorážce se strhla menší šarvátka. Hosté si vysloužili o trest navíc a tak domácí poprvé v zápase dostali výhodu dvou mužů v poli. Pouhých 10 vteřin uběhlo a po ose Kostourek - Koláček - Jan Šulc, zakončoval posledně jmenovaný do odkryté svatyně – 1:0. Kdo očekával, že domácí borce vstřelená branka nakopne k dalším, se začal brzo divit. Byli to právě Ostravští, kteří převzali iniciativu a před domácí klecí bylo řádně husto. V polovině utkání zlomil na červené čáře hůl domácí Řepík. Hostující útočník se tak dostal snadno ke kotouči, který poslal Horčičkovi mezi betony, tomu puk propadl, ale nebezpečí zažehnali domácí beci. Ve 12. minutě byli hosté blízko vyrovnání, ale dvakrát se puk jen proklouzal brankovištěm. V čase 13:53 vyústil tlak Sarezy ve vyrovnávající branku. Zkušený kapitán hostí Pavel Šebesta přetlačil mladého Ondřeje Poživila, natlačil se před Horčičku a blafákem srovnal na 1:1. Domácí obrana měla plné ruce práce, hosté hrozili z každé pozice. Minutu před druhou přestávkou pálil nebezpečně od modré Chatrnúch, ale domácího brankáře nepřekonal, proto byl stav po 40 minutách nerozhodný 1:1.

Třetí třetina začala velkým nasazením z obou stran a hra se přelévala ze strany na stranu. Ve druhé minutě se prezentoval chytrou akcí Koláček, na druhé straně hned kontroval Boháč. Chvíli na to pálil tvrdě z dálky Chyba a Kostourkovu dorážku zachránil skokem Čech. V minutě čtvrté se lehce uvolnil Polodna, ale jeho blafák překazil položený pravý beton hostujícího gólmana. Ostrava zahrozila únikem, který zakončil Sochorek vedle. Na začátku 45. minuty šli hosté opět do tří. Nejprve pálil tvrdě Szakal, následně Buchal nad a domácí kapitán Šíp jen těsně mimo. Chomutov svou výhodu přece jen využil. Kostourek po krásné kombinaci celé pětice ještě do prázdné branky nedal, ale poskakující puk uklidil do branky s přehledem Kamil Koláček – 2:1. Chvilku po vstřelené brance mohl domácí vedení zvýšit Boušek. Odražený puk se dostal přímo na jeho hůl, ale střelou mezi betony na Čecha nevyzrál. V deváté minutě roztočila kolotoč nejlepší řada zápasu Šulc – Kostourek - Chyba. Domácí štírek Kostourek však beton ležícího Čecha nepřehodil. Tlak modrobílých vzrůstal a vygradoval v padesáté minutě, kdy nezištnou přihrávku Jana Šulce usměrnil do branky Mikšovic - 3:1. Chomutovští pokračovali v náporu a bojovný Boušek vydoloval puk pro Noska, jeho střela ale šla mimo. Další pokus Révaye od modré tečoval Kostourek a Čech měl štěstí. V 16.minutě se Ostravským naskytla jedna z posledních šancí jak zvrátit stav utkání. Na trestnou lavici usedl druhý domácí hráč v krátkém sledu a hosté hráli 5 na 3. Nedokázali však vůbec navázat na dva přesné zásahy domácích ze stejných výhod, a tak stojí za zmínku jen střela do Stanislava Mikšovice a párkrát plácl puk o plexi. V čase 17:22 mohlo být zaděláno na drama. Hostující Šebesta si šikovně obhodil obránce, vystřelil mezi Horčičkovi betony, puk proklouzl, ale dokutálel se jen do tyče. Z následné dorážky trefili hostující střelci opět jen konstrukci domácí branky. Na závěr utkání se blýskl krásnou individuální akcí Kostourek, kdy objel hostující branku, rychle zasunul, ale kotouč zůstal stát přímo na brankové čáře. Hosté se ani v úplném závěru neodvážili hrát bez brankáře, a tak si domácí borci připisují první tři body za výhru 3:1. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni. Na straně Sarezy Ostrava brankář Jakub Čech a na straně KLH Jan Šulc, který v utkání zaznamenal jednu branku a na další přihrál.

Fotografie ze zápasu:

Martin Nosek bojuje o puk s jedním ze soupeřů.

Stanislav Mikšovic v zápalu boje při vhazování.

Josef Révay přísným zrakem sleduje protihráče.

A další momentka chomutovského obránce.

Zdvižený ukazováček Jaroslava Buchala hovoří za vše.

Nejlepší hráč Severočechů v utkání - Jan Šulc.

Kamil Koláček se otáčí za pukem.

Radost z vítězství měl i chomutovský obr Petr Martínek.

Autorem všech fotografií je Daniel Šmat.

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Byl to první zápas v soutěži. Mužstvo bylo hodně nervózní, byl špatný led a velké vedro, ale myslím, že jsme ten zápas zvládli. Hlavně v té závěrečné třetině jsme dokázali, že jsme schopni hrát dobrý hokej.“

Josef Halouzka (Ostrava): „Myslím, že jsme neodehráli špatný zápas. Hlavně v první třetině jsme měli několik dobrých šancí, ale trápili jsme se v koncovce.“