Porážka v derby odsunula Chomutov zpět na třetí místo

Napsal 12.12.2005 Miroslav Janíček, Libor Kult
C h o m u t o v - V severočeském derby v rámci 31.kola se mezi prvními Ústeckými Lvy a druhým Chomutovem hrál hokej par excellence. Diváky zvedaly ze sedadel akce obou týmů a především pak zákroky gólmanů. Ti dlouho odolávali všem nájezdům, a tak byl stav po dvou třetinách vyrovnaný 1:1, když Sáblík kapituloval po střele z Polodnovy hole po třech hodinách hry. Střelci si vše vynahradili v závěrečné desetiminutovce třetího dějství. Nejprve se domácím podařilo odskočit do dvoubrankového vedení, které záhy zkorigoval Roman Pražák. K dorovnání ztráty již zkušení hráči z krajské metropole své rivaly nepustili a Chomutovští tak odjeli s prázdnou, i když byli lídrovi vyrovnaným sokem.
31. po 12.12.2005
UNL
3:2(1:0, 0:1, 2:1)
Ústí n.L.
Sáblík - Kudrna Jan, Klobouček, Drábek, Mazanec, Grof, Vála, Pavlas, Evan - Antoš, Pazourek, Červenka - Eiselt, Slížek, Kudrna Jiří - Jankových, Sýkora, Klimt - Kloz, Kuchler, Jech
Horčička - Martínek, Poživil, Nosek, Trefný, Szakal, Černý, Jakub Šulc - Jánský, Šíp, Polodna - Pražák, Kostourek, Charousek - Jan Šulc, Koláček, Chyba - Jíra, Mikšovic, Malát

Před úvodním bully pokřtil generální manažer David Šaffer spolu s ústeckým odchovancem Janem Čalounem knihu Jiřího Zdvořáčka o 60 letech ústeckého hokeje. Poté už se oba týmy pustili do boje. Na protilehlých stranách stadionu se usadili "kotle" obou soupeřů, takže o bouřlivou atmosféru bylo postaráno. Vše navíc podpořili, letos poprvé, trumpetisté. Hned v 1. minutě se do brejku pustil Jánský, ale Sáblík proti jeho pokusu včas srazil betony. V 6. minutě, při hromadném střídání chomutovských, Červenka zadovkou našel Pazourka, ale jeho střela šla těsně vedle tyče. Obrovská šance Lvů přišla o minutu později. Horčička nejprve vyrazil střelu Drábka. Kotouč se odrazil do volného prostoru, kde si na něj nabruslil Eiselt. Jeho stoprocentní příležitost ale brankář hostí zneškodnil mohutným skokem. Poté se hra přesunula před domácí branku. Hosté svou snahu mohli ještě vystupňovat, neboť na trestnou lavici se posadil Jiří Kudrna. Téměř zázračný zákrok předvedl Sáblík proti dorážce Pražáka. V 16. minutě zastavil Jankových vyhozený kotouč, rozhlédl se, aby nahrál, ale neviděl nikoho volného. Zachoval se podle pravidla "když nevíš, co s pukem, vystřel" a Horčička, který měl zakrytý výhled, se nestačil ani ohlédnout - 1:0. Třetinu zakončil střelou vedle Šíp.

Hned z kraje druhé třetiny hráli domácí přesilovku. Ta se jim ale příliš nepovedla a hosté se v klidu ubránili. Naopak Chyba, který naskočil z trestné lavice, se už už dostával do brejku, ale vracející se Evan ho stihl odblokovat. Vyrovnání přinesla 26. minuta. Domácí hráli oslabení, a když se snažili blokovat Poživilovu střelu, jen ji ztlumili, takřka přesně na čepel Polodnovy hole, pro něhož už bylo snadné poslat kotouč za Sáblíka. Domácí brankář tak kapituloval po více než 200 minutách. Ve 28. minutě se za záda hostujících zadáků prodral Slížek, ale ze souboje s Horčičkou vyšel lépe brankář Chomutova. Svou formu prokázal ještě v téže minutě i domácí brankář, když chytil Koláčkovu střelu přes Válu, ale i ve 32. minutě, kdy fantasticky nadvakrát zabránil tutovce Šípa. Domácí se mohli dostat do vedení ve 33. minutě, ale ani Jankových z brejku, ani Sýkora z dorážky na Horčičku nevyzráli.

Strhnout vedení na stranu domácích mohl ve 43. minutě z otočky Sýkora. Byl ale příliš blízko brankovišti a Horčička si ho ohlídal. Ve 47. minutě našlápl ke zteči Mazanec. Puk po jeho bombě od modré zazvonil o břevno, mlaskl do brankoviště a odkutálel se pryč. Rozuzlení derby přinesla poslední desetiminutovka. Ještě v oslabení se mezi obránci prosmýkl Pazourek a nadvakrát Horčičku překonal. Hned 2 minuty nato našel Jankových od pravého mantinel mezi kruhy najetého Kuchlera, který z voleje nekompromisně poslal kotouč za Horčičkova záda potřetí. Hosté kontrovali přesně po 40 vteřinách. Pražák v hodně nehokejové pozici prostrčil Sáblíkovi kotouč mezi betony - 3:2. Domácí hokejisté se tím ale nenechali znervóznit a zkušeně drželi kotouč v útočném pásmu. Hosté si 22 vteřin před závěrečnou sirénou vyžádali oddechový čas a po vyhraném vhazování ještě zkusili hru bez brankáře. Na vyrovnání už ale nedosáhli.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): "Tak, samozřejmě, nás ta porážka hodně mrzí, protože si myslím, že jsme 50 minut, dá se říci, že zásluhou Luboše Horčičky a trochou štěstí, drželi stav 1:1. Bohužel jsme udělali během 2 minut dvě hrubé chyby a to rozhodlo o vítězství domácích. Závěr utkání zvládlo Ústí velmi dobře, protože nás nepustilo k tomu, abychom zašlápli kotouč. De facto odehráli 3 minuty u nás v pásmu. Powerplay jsme hráli nějakých 30 vteřin, takže mnoho času na to dát gól nebylo. Citelnou ztrátou pro nás stále je zranění Bouška."
Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Bylo to oboustranně kvalitní utkání. Úvod patřil Chomutovu, tam byli 10 minut lepší. My jsme se začali zvedat až po tom gólu. Myslím, že jsme odehráli dobrou i tu druhou třetinu, kde jsme měli několik gólových šancí, kdy jsme mohli odskočit nebo i rozhodnout. To se nám nepodařilo. Ve třetí třetině jsme přidali na důrazu v koncovce a dokázali jsme odskočit na 3:1. Pak soupeř snížil, ale vítězství jsme si už nenechali vzít. Bylo to hodně těžké utkání, boj od první do poslední minuty. Tak, jak jsme byli nakonec šťastnější my, mohl být i Chomutov. Chyběl jim možná k tomu, aby tu něco uhráli, Boušek. Ten nám vždycky dá branku. Na obou dvou stranách podali výborné výkony brankáři. Sáblík má za sebou dobrou sérii utkání, na druhé straně Horčička, hlavně ve druhé třetině, tam chytil několik jasných gólových šancí. Jsem také rád, že jsme zatím uhájili domácí neporazitelnost. Hráčům bych chtěl poděkovat za nasazení a bojovnost a na druhou stranu bych chtěl vyzvednout i soupeře. Dnes nehrál Patrik Fink. Přišel na utkání, ale nebylo mu dobře od žaludku. Po rozcvičení řekl, že nemůže. Nasadili jsme místo něj Kloze. Zápas nedohrál Venca Drábek, po té sekyře měl šitý prst a Kloboučka bolela záda. Co se týče diváků, tak, abych pravdu řekl, čekal jsem, že jich přijde tak 4 a půl tisíce. Na atmosféře to bylo znát, ten zimák hučí a občas i povzbuzuje."