Piráti ztratili tříbrankové vedení, na ledě Plzně padli po samostatných nájezdech

Napsala 04.02.2018 Kateřina Kundertová
P l z e ň / C h o m u t o v - Piráti ke 47. kolu Tipsport extraligy odjeli do Plzně, kde se utkali o důležité body v boji o desítku. Chomutovští si do poloviny utkání vypracovali třígólové vedení, které drželi i po konci druhé třetiny, přestože se oba celky jednou prosadily. V závěrečném dějství si Škodovka pomohla dvěma přesilovkovými góly, vyrovnávací branka byla opět vlastní, což už se stává na ledě Home Monitoring Areny pravidlem. Rozhodující trefu si připsal Milan Gulaš, jenž přiřkl v nájezdech bonusový bod domácím.
47.kolo ne 4.2.2018
PLZ
5:4sn(0:2, 1:2, 3:0 - 0:0)
Plzeň
Hylák – J. Kindl, Jones, Moravčík, Kaňák, Kvasnička, Sklenička – Kantner, Mertl, Gulaš – D. Kindl, Kratěna, Indrák – Schleiss, Kracík, M. Chalupa – Pour, Kodýtek, Hollweg
Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Mrázek, Dvořák, Knot – Skokan, Vantuch, Koblasa – Smejkal, Vondrka, Sklenář – Růžička, Poletín, Huml – Lauko, Šťovíček, Hlava

Plzeň
34. Kantner (Indrák, Kodýtek), 41. Indrák (Mertl), 50. Kracík (Gulaš, Indrák), 56. Jones (Kracík, D. Kindl), rozh. nájezd Gulaš
3. Huml (Hlava, Poletín), 20. Smejkal (Vondrka), 32. Flemming (Vondrka), 39. Huml (Poletín)

Hodek, Kika – Ondráček, Špůr

Piráti na západě Čech začali výborně, jelikož ještě než chomutovští fanoušci dosedli po dlouhé cestě, mohli zvedat šály. Nicolas Hlava posunul z rohu k modré čáře, kde do puku plácl Ivan Huml, jehož rána přes skrumáž hráčů propadla do sítě – 0:1. Krátce poté byl vyloučen Juraj Valach. V nabídnuté početní výhodě nejprve Plzeňští neskórovali ze závaru před bránou, a poté Matyáš Kantner nevyužil ideální pozice na hranici brankoviště.

Do poloviny dějství podržel Piráty Štěpán Lukeš, který vychytal Davida Skleničku i Milana Gulaše. O chvíli později měli Piráti možnost početní výhody, ve které ale téměř neohrozili bránu a museli odolávat Schleissově povedené teči. Když už se zdálo, že se půjde do šaten za fotbalového rozdílu, jenomže Michal Vondrka našel v ideální pozisi Jiřího Smejkala, jenž rychlou střelou zamířil přesně do šibenice – 0:2.

Od čtyřiadvacáté minuty hráli Chomutovští ve výhodě o jednoho hráče, což chtěl využít Ronald Knot, jenomže střela ani následná dorážka úspěch neslavily. V závěru přesilovky jeli Jan Schleiss se spoluhráčem Nicholasem Jonesem dva na jednoho, jenomže druhý jmenovaný neuspěl stejně jako ve shodné situaci o moment později Milan Gulaš. Než si Piráti vystřelili třígólové vedení, mohl se o něj zasloužit Jakub Lauko, jenž ale nevyzrál na Alexandra Hyláka.

Ve 32. minutě Brett Flemming přihrál do druhé vlny Michalu Vondrkovi, jehož vyražená rána se vrátila k autorovi předchozího pasu na kapitána – 0:3. O pár momentů později neuspěl sám před bránou Dávid Skokan, takže mohli udeřit domácí – Miroslav Indrák přistrčil puk Matyáši Kantnerovi, jenž v samostatném úniku překonal chomutovského brankáře k levé tyčce – 1:3. Po nevyužité početní výhodě hostů si vzali svěřenci Vladimíra Růžičky třígólové vedení zpátky, když Ivan Huml vystihl rozehrávku, napřáhl se ke stropu a zavěsil – 1:4.

Na začátek třetí části se přesunula část početní výhody domácích, čehož Plzeňští využili zásluhou Miroslava Indráka, který po závaru v brankovišti skóroval z mezikruží – 2:4. V padesáté minutě Škodovka využila další přesilovku – sražený kotouč vracel do brankoviště Milan Gulaš, jehož pokus tečoval do sítě Jaroslav Kracík – 3:4. Hned poté mohlo být srovnáno, jenomže nejlepší střelec extraligy Tomáš Mertl selhal před úplně prázdnou klecí.

Přibližně pět minut před koncem základní hrací doby se Piráti provinili třemi icingy, takže si musel kouč Růžička vzít oddechový čas. Těsně poté Nicholas Jones vystřelil z levé strany a trefil Petra Koblasu do brusle, od které se odrazil na druhou strnu do brusle Stanislava Dietze, od něhož šel puk do brány – 4:4. V šedesáté minutě se na hranici brankoviště otočil Milan Gulaš, když už puk mířil do odkryté části klece, najednou se objevil beton Štěpána Lukeše.

Prodloužení přineslo několik nadějných šancí na obou stranách, ale brankáři obou celků byli proti. V samostatných nájezdech byl stav po prvních pěti sérií vyrovnaný, takže se pokračovalo. Rozhodující trefu si připsal v sedmé sérii Milan Gulaš – 5:4sn.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „První dvě třetiny byly opravdu špatné. Opět přijel tým, který bojuje o desítku, a nedokázali jsme se na to připravit, přestože jsme to věděli. Chyběla nám rozehrávka, kombinace, nebylo tam vůbec nic. Jen díky tomu, že Saša Hylák pochytal nějaké šance, prohrávali jsme „pouze“ 1:4. Před třetí částí jsme klukům v šatně domluvili a poslední dvacetiminutovka byla z naší strany výjimečná, výborná, jako když jsme sbírali jednu výhru za druhou. Kluci si dokázali, že umí pořádně zabrat. Jsem hodně rád, že jsme to otočili a mohli si v kabině zařvat.“

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Odehráli jsme skvělé dvě třetiny, pomohly nám úvodní branky. Měli jsme tam dobré pasáže, ale mohli jsme proměnit ještě další šance. Třetí třetina už byla katastrofální. Dostali jsme gól, a pak už jsme jen koukali, co se bude dít. Domácí na nás vletěli a využili to, nakonec jsme museli být rádi za bod. Ale je to rozhodně ztráta.“