Piráti vydřeli v závěru bod, druhý získala v nájezdech litvínovská Verva

Napsal 22.09.2013 Antonín Domanický, Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Piráti v rámci čtvrtého kola Tipsport extraligy přivítali věčné rivaly z Lítvínova a v celém utkání si udržovali mírnou převahu. Skóre otevřeli Piráti, ale Verva se brzy vzpamatovala a ve třetí třetině dokonala obrat na 2:1. 17 sekund před koncem základní hrací doby se ve zmatku před bránou hostů prosadil David Hruška a poslal tak utkání do prodloužení a následných samostatných nájezdů. V těch si vítěznou trefu připsal František Lukeš, který se tak stal dvougólovým střelcem utkání a spolu s vynikajícím Pavlem Francouzem v bráně také strůjcem úspěchu černo-žlutých.
4.kolo ne 22.9.2013
2:3sn(1:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
LIT
Hanuljak – Lakos, Malec, Šulák, Pulpán, Kučný, Bartejs, Mazanec – Balej, Svoboda, Bartečko (C) – Hruška, Divíšek, Hromas – Hřebejk, Sikora, Šagát – Kaše, Kämpf, Račuk.
Litvínov
Francouz – Zeman, Stříteský, Chaloupka, Gula, Pavelka, Kousalík – Lukeš, Hübl, Majdan – Trávníček (C), Hanzl, Martynek – Ručinský, Piroš, Rapáč – Pšurný, Černý, Jurčík.

4. Svoboda (Balej), 60. Hruška (Bartečko)

Stříteský (LIT) - 10 min.

V úvodu zápasu měl více práce Hanuljak. Dvakrát jej prověřil Zeman, ale strážce branky puk nepropustil. Dvě minuty poté se zaradovali domácí, když JAROSLAV SVOBODA, který po kličce vystřelil pod horní tyč a otevřel skóre. V zápětí se poprvé vylučovalo a Piráty čekalo oslabení po dobu dvou minut. Soupeře však téměř k ničemu nepustili. Hned po konci trestu se dočkali i Piráti přesilové hry. V ní se před bránu prokličkoval Bartečko, ale Francouz měl lapačku na správném místě. Poté Kaše poslal před bránu Kämpfovi a ten opět mířil jen do lapačky. Byli to však hosté kdo se dočkali gólu. František Lukeš napřáhl před modrou čárou a vsítil vyrovnávací branku. Ke všemu ještě dostali Litvínovští výhodu dvouminutové přesilovky, během které nebezpečně kombinovali v pásmu Chomutova. Využití však nedosáhli. Na druhé straně nadělali starosti Francouzovi Kaše s Račukem. Poslední jmenovaný však v rychlosti netrefil. Třetina tudíž skončila nerozhodně.

Začátek druhé třetiny opanovali Piráti. Nejdříve si vypracoval Hruška střelecký pokus a následně byl po faulu na Divíška vyloučen Kousalík. Tlak domácích rostl, ale skóre se neměnilo. V další přesilovce se před bránou zjevil Svoboda. Byl tísněn obráncem a puk do brány nedopravil. Přesilovou hru si zkusili i hosté. Hanuljakovu branku ohrazil střelou Zeman avšak brankář Pirátů si poradil. Více se ovšem hnali za prolomením nerozhodného stavu Piráti. Račuk vypálil tak tvrdě až zlomil hůl. Naservírovaný puk mezi kruhy napálil Balej dvě minuty před koncem pouze do mantinelu. Piráti se po této akci dostali do dvojnásobné přesilovky. V té ale kraloval brankář Francouz jehož zákroky drželi Vervu nad vodou.

Třetí třetina měla přinést boj o vítězství v napínavém derby. Nejprve se rozjel do útoku Hruška a zavařil svou střelou Francouzovi. Poté se ke slovu dostala Verva a zužitkovala tlak v podobě gólu Kamila Piroše. To ale Piráty nabudilo a ve snaze vyrovnat začali dominovat hře. Lakosovo střely statečně blokoval Trávníček, následně ohrozil bránu nebezpečný Hřebejk. Zápas pomalu mířil k závěru a s ním se zvyšoval tlak domácích. V poslední minutě odvolal Chomutov brankáře a hráči se následně začali přetahovat o puk těsně před bránou a vznikla obrovská mela. V té chvíli se ukázalo jak důležité je mít v týmu střelce, konkrétně DAVIDA HRUŠKU, který sedmnáct vteřin před koncem zavěsil do prázdné klece. Zápas se díky jeho gólu překlenul do prodloužení.

O držiteli bonusového bodu mohlo být rozhodnuto ihned v úvodu. Mladý obránce Chomutova Šulák poslal pěknou střelu, která zanechala stopu pouze na horní tyči. Chomutov se dočkal po faulu Chaloupky přesilové hry. Tu však nevyužil i přes tvrdé střely beka Pulpána. Na závěr pětiminutovky si ještě stihl vystřelit Stříteský, jehož pokus zlikvidoval Hanuljak.

Rozhodnout museli nájezdy. V disciplíně, která je především o štěstí se lépe prezentovala Verva a třetím nájezdem získal František Lukeš pro svůj tým bod k dobru.

Zdeněk Skořepa (Piráti Chomutov): V první třetině jsme sice získali vedení, ale zbytečnými fauly jsme pouštěli Litvínov do hry. Následně jsme dostali v celku smolný gól. Od druhé třetiny jsme měli střeleckou převahu. Nebyli jsme však dostatečně důslední a šance jsme neproměnili. Chyběl především důraz v brankovišti. V poslední třetině jsme dotahovali a samozřejmě jsme byli rádi za vyrovnání pár vteřin před koncem. Nájezdy, to už byla tradičně loterie.

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): Před zápasem jsme říkali, že bychom brali dva body s Chomutovem. Rozhodně v současnosti nemáme zcela optimální formu, jakou si každý myslel, že mít budeme. Vyhrávat musíme poctivou prací, na což bylo dnes zaděláno za stavu 2:1. Poté jsme vedení ztratili poté, co nastala trma-vrma před bránou. V zápase jsme uhráli i dvojnásobné oslabení. Body mohli být tři, ale dva bereme také.