Piráti v Olomouci padli, rozhodla závěrečná třetina

Napsal 27.01.2019 Vendula Zdražilová
O l o m o u c / C h o m u t o v - Piráti v rámci devětatřicátého kola Tipsport extraligy zavítali na olomoucký led, kde svedli boj s místními Kohouty. Branky padaly v první části hry, kdy se do vedení dostali Chomutovští, domácí celek však stihl vyrovnat. Prostřední část góly nenabídla a v té třetí dlouho držel nerozhodný stav. Olomoučtí nakonec strhli vedení na svou stranu, které v samotném závěru pojistili a po výhře 3:1 tak uštědřili Pirátům třetí prohru za sebou.
39.kolo ne 27.1.2019
OLO
3:1(1:1, 0:0, 2:0)
Olomouc
Konrád – Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Galvas, Švrček, Rutar – Ostřížek, Knotek, Jergl – Burian, Strapáč, Irgl – Laš, Skladaný, Mráz – Handl, Tomeček
Pavlát – Kovář, Valach, Dietz, Knot, Jank, Buchtela, Trefný – Marjamäki, Sklenář, T. Svoboda – Koblasa, Huml, Stránský – Dlouhý, Raška, Duda – Chrpa, Gut, Havel

Olomouc
15. Ostřížek (Jaroměřský, Konrád), 50. Jergl, 58. J. Knotek (Jaroměřský, Jergl)

Hradil, Kubičík – Kis, Rampír

V úvodu utkání domácí hokejisté několikrát prověřili Pavláta, kterého však nepřekonali. Naopak to byli Piráti, kteří mohli otevřít účet zápasu. Gut s Havlem jeli v přečíslení dva na jednoho, jenomže přihrávku prvně jmenovaného vystihl Jaroměřský a ten srazil kotouč do rohu kluziště. Úderem desáté minuty byli v šanci Olomoučtí, Knotkovo bekhendové zakončení ke vzdálenější tyči však nebylo úspěšné.

A chvilku poté se už měnilo skóre, a to na pirátské straně. Duda našel přihrávkou zpoza domácí branky hůl Adama Dlouhého a ten zblízka prostřelil Konráda – 0:1. Olomoučtí ještě do konce první části hry vyrovnali a začínalo se znovu od začátku. David Ostřížek projel obranou Chomutova a z bekhendu z pravé strany překonal Pavláta – 1:1. Do konce této části hry se už nic nestalo, takže do kabin se šlo poprvé za remízového stavu.

Prostřední část hry začala útočně na obou stranách. Nejprve nebezpečnou ranou prověřil Pavláta Mráz a hned na druhé straně ujeli Piráti do dalšího přečíslení. Koblasa se Stránským celou akci překombinovali a Branislav Konrád v brankovišti odolal. O chvilku později se zaskvěl Dominik Pavlát, před kterým Irgl zakončoval do odkryté klece a brankář Pirátů betonem vykopl puk z brankové čáry.

V polovině zápasu měli domácí k dispozici přesilovku a měli tak šanci strhnout vedení na svou stranu. Jenže Piráti se ubránili a udrželi nerozhodný stav. V závěru druhé třetiny se zrodila další velká šance Chomutovských. Petr Koblasa vybídl ke skórování Kováře, který však v dobré palebné pozici jen promáchl. Ve druhé dvacetiminutovce tak žádná branka nepadla.

Na startu třetí třetiny domácí Strapáč orazítkoval tyč chomutovské branky a záhy se Piráti ubránili v oslabení. Následně se dostali do šance, ovšem Jan Havel kotouč poslal jen těsně nad horní část olomoucké klece. Další gól byl na olomouckém zimním stadionu k vidění až takřka v polovině třetí třetiny, kdy Olomoučtí dokonali obrat. Aleš Jergl z těžkého úhlu trefil malou skulinku u bližší šibenice – 2:1.

A chomutovský brankář se poté prezentoval dalším zákrokem, když ve velké šanci zlikvidoval Irglovu střelu. Piráti se v závěru ubránili v oslabení, jenže v momentě, kdy naskakoval vyloučený Koblasa na hrací plochu, Olomouc udeřila. Jan Knotek po střele Jaroměřského od modré čáry dostal kotouč mezi betony Pavláta a rozhodl tak o třech bodech pro svůj tým – 3:1.

TOPfoto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Neřekl bych, že jsme v první třetině hráli špatně, ale nedokázali jsme si poradit s jednoduchou hrou Chomutova. Hráli jsme v útočném pásmu a nezachytávali jsme jejich protiútoky. Špatně jsme dobruslovali a byli jsme nedůrazní v zakončení, i když to asi opticky vypadalo, že máme více ze hry. Nakonec jsme zápas zlomili, ale řekl bych, že od nás nebyl výkon stoprocentní v zakončení a v důrazu před brankou. Ve druhé třetině Chomutov měl dvě tři šance, kdy mohl zápas rozhodnout. Měli jsme trošku štěstíčka, Braňo to vychytal, i když to pro něj byl těžký zápas. Šlo na něj třináct střel.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „První třetina byla z naší strany odehraná velmi dobře, podařilo se nám dát první branku. To je v Olomouci vždy důležité. Bohužel třetina skončila 1:1. Ve druhé části jsme dostali možnost porazit Olomouc, měli jsme tam spoustu šancí, které jsme ale neproměnili. To nás stálo zápas, protože ve třetí třetině se domácí nadechli k tlaku. My jsme hráli srdnatě, velmi dobře v obranném pásmu. Rozhodl takový nešťastný okamžik, kdy soupeř dal gól z rohu a de facto zlomil utkání na svou stranu. Nás mrzí, že nedokážeme vyrovnané zápasy zlomit na vítěznou stranu. Proto bohužel odjíždíme z Olomouce s prázdnou.“