Piráti jsou v baráži! Páté semifinále opanovali a počtvrté zdolali Jihlavu

Napsal 17.03.2015 Antonín Domanický
C h o m u t o v – Semifinálová série se na pátý zápas stěhovala zpět do chomutovské SD ARÉNY. Zápas začal lépe pro domácí Piráty. Již ve druhé minutě otevřel skóre přesnou ranou Jiří Drtina, Dukla ale zvládla odpovědět gólem Adama Zemana. Ve druhé periodě ovšem domácí zabrali a podařilo se jim vsítit tři branky, čímž udělali výrazný krok směrem k baráži. Ve třetí části pak Chomutov i Jihlava vstřelili po dvou brankách a uzavřeli skóre na konečných 6:3.
SF5 út 17.3.2015
6:3(1:1, 4:1, 2:2)
JIH
Kopřiva – Rutta, Skinner, Koma, Drtina, Šulák, Toman, Bartejs – Hovorka, Gajovský, L. Květoň – D. Květoň, Růžička, Sinisalo – O. Kaše, Kämpf, Šagát – Chlouba, Račuk, Dušek – Sikora
Jihlava
Sáblík – Mocek, Dobrovolný, Staněk, Dobrovolný, Štebih, Šidlík – Prokš, Zeman, Mikeš – Seman, Jergl, Matula – Harbakus, Čachotský, Schejbal – Důras.

2. Drtina, 25. Sinisalo (Toman), 27. Gajovský (L. Květoň), 39. Šulák (D. Květoň), 42. Rutta (Dušek, Račuk), 45. Květoň (Gajovský, Šulák)
Jihlava
11. Zeman (Čachotský, Štebih), 43. Seman (Čachotský), 55. Seman (Prokš)

6:6
1:0
1:1
43:24
4931

Od začátku utkání se do útoku tlačili domácí. Převaha Pirátů vyústila v gól JIŘIHO DRTINY už v polovině druhé minuty, kdy chomutovský kapitán na modré čáře převzal puk a poslal ho do sítě – 1:0. Po obdržení branky se Jihlavští snažili odpovědět, zakončení Zemana bylo snadným soustem pro Kopřivu. Po pěti minutách hry sledovala zaplněná SD ARÉNA přečíslení Pirátů, na jehož konci byla nepřesná střela Račuka z mezikruží. Na druhé straně si hezkou střelu přichystal Šidlík, jeho pokus chytil do lapačky Kopřiva.

V polovině třetiny se Pirátům podařilo vysunout Růžičkou, jenž v samostatném úniku zakončil do nejistého Sáblíka. Gólman Jihlavy puk pro jistotu zalehl. Skóre se měnilo až o chvíli později, když unikl ADAM ZEMAN a překonal ležícího Kopřivu – 1:1. Dukla mohla jít i do vedení. Ve velké šanci se objevil Jergl, sám před bránou namířil puk do ramene gólmana. Vzápětí nezvládl Zeman trefit odkrytou chomutovskou bránu. Za Piráty zahrozil Ondřej Kaše. Dojel si pro vyražený kotouč a z blízkosti zakončil do hrudi brankáře. V závěru třetiny zakončoval z bezprostřední blízkosti Hovorka, jeho střela označkovala tyč.

V úvodu druhé třetiny se Piráti dočkali přesilové hry, po jejím skončení byl v úniku faulován Chlouba a rozhodčí nařídil trestné střílení. To se ovšem chomutovskému útočníkovi nepodařilo proměnit. O několik chvil později se za obranu Dukly dostal TOMAS SINISALO a zužitkoval únik přesnou střelou – 2:1. Netrvalo dlouho a Piráti zvýšili vedení. Lukáš Květoň poslal po buly puk na volného NIKOLU GAJOVSKÉHO a ten bez problémů navýšil – 3:1.

Po uplynutí poloviny zápasu a skončení vlastního oslabení se nádhernou jízdou na bránu prezentoval Dušek. Oklamal obránce a jen nepřesné zakončení pokazilo tuto velkou šanci. Piráti kontrolovali hru a nechtěli dopustit žádné drama. Skinner poslal tvrdou střelu těsně vedle tyče. Na druhou stranu unikal Důras a střelu v samostatném úniku musel likvidovat Kopřiva. Sáblík musel naopak zasahovat proti nepříjemné střele Šuláka. Nejmladší obránce Pirátů si na gól musel počkat. Minutu před koncem periody unikl v oslabení David Květoň, našel přesnou přihrávkou právě LIBORA ŠULÁKA, jenž zakončil přesně pod horní tyč – 4:1.

Ve třetí třetině chtěli Piráti pokračovat v nastoleném gólovém tempu. Odehrány byly dvě minuty, když se JAN RUTTA trefil Sáblíkovi mezi nohy – 5:1. Dukla ale vzápětí odpověděla, prosadil se FILIP SEMAN - 5:2. Netrvalo dlouho a za obranu Dukly se dostal LUKÁŠ KVĚTOŇ a kličkou do forhendu zvýšil na rozdíl čtyř branek – 6:2. Vzápětí se na ledě začalo přiostřovat. K vidění byl nevybíravý zákrok na Račuka, který ale nebyl odpískán. Na druhé straně byl ovšem za obdobný zákrok vyloučen Lukáš Květoň a to na dvě minuty a deset minut osobního trestu. Dukla měla rovněž k dispozici dvojnásobnou přesilovou hru a i přes množství střel se jí snížit skóre nepodařilo.

Jihlavští se nakonec třetího gólu dočkali. Pět minut před koncem zápasu se opět prosadil FILIP SEMAN - 6:3. Další branka již nepadla a do baráže o extraligu tedy postupují chomutovští Piráti.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): „Série byla náročná, Jihlava proti nám šla neskutečně připravená a výborně motivovaná. Tak velké nasazení hráčů jsem v první lize neviděl. Klobouk dolů před našimi hráči, jak tyhle zápasy zvládli. Důležité bylo druhé utkání v Jihlavě, které nebylo jednoduché, ale trochu jsme se od něj odrazili. Neříkám, že tentokrát to bylo snadné. Nejspíš rozhodlo, že jsme udrželi spoustu přesilovek, což bylo na výsledcích znát.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): „Nebudu již hodnotit tohle utkání. Chci pogratulovat soupeři k postupu, zasloužil si ho. Myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem a Chomutovu jsme cestu znepříjemnili, jak jen to šlo. Také musím poděkovat hráčům, že sérii odpracovali a ukázali, co v nich bylo. Bohužel kvalita soupeře se v zápasech projevila. Zlomovým bodem bylo utkání 1:0, kdy jsme ten konkrétní zápas neuhráli. Každopádně gratulace soupeři k zaslouženému postupu.“