Piráti inkasovali v samém závěru, z Vysočiny se vrací bez bodu

Napsal 26.01.2018 Marek Douda
J i h l a v a/ C h o m u t o v - V utkání 43. kola Tipsport extraligy Piráti zavítali do kraje Vysočina, kde změřili síly s předposledním týmem ligové tabulky, Duklou Jihlava. Severočeši zaznamenali skvělý vstup do zápasu, když od čtvrté minuty po gólu Poletína vedli. V druhé desetiminutovce zápasu však Chomutov přišel nejen o vedení, ale také o Juraje Valacha, jenž byl vyloučen do konce utkání. Jihlavští během pětiminutové početní výhody vsítili dvě branky a obrátili skóre. Chomutov v úvodu druhé třetiny zásluhou Koblasy srovnal. Ostrý duel však vyzněl lépe pro celek z Vysočiny. Dostálek vsítil branku necelé čtyři minuty před koncem a Dukla slavila zisk tří bodů.
43.kolo pá 26.1.2018
JIH
3:2(2:1, 0:1, 1:0)
Jihlava
Kořenář – Suchánek, Kajínek, Zdráhal, De la Rose, Váňa, Stříteský, Půža – Dostálek, Zeman, Čachotský – Straka, Skořepa, Hamill – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, Hubáček, Seman
Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Slovák – Sklenář, Růžička, Vondrka – Koblasa, Huml, Skokan – Poletín, Smejkal, Tomeček – Dlouhý, Šťovíček, Havel – Lauko

Jihlava
15. Stříteský (Čachotský, Dostálek), 16. Suchánek (Diviš, Seman), 57. Dostálek (Kajínek, Zeman)
4. Poletín (Smejkal), 22. Koblasa (Knot)

Valach (Chomutov) 5 minut a do konce utkání

Přes ofenzivní nástup do utkání v podání Dukly se situace na kluzišti obrátila a Piráti ve druhé minutě poprvé ohrozili jihlavskou svatyni. Tomeček byl po chybě jihlavské defenzivy blízko gólovému zakončení, avšak domácí obránce jeho případnému pokusu včas zabránil. Svěřenci trenéra Růžičky poté navyšovali tlak na soupeře a ve čtvrté minutě otevřeli gólový účet. Smejkal těžil z Tomečkovo úspěšného forčekinku a po dvojité výměně puku s Michalem Poletínem druhý jmenovaný přesně zacílil za Kořenářova záda – 0:1. Severočeši se dále opakovaně snažili potrestat neustávající chyby v jihlavské rozehrávce, ale hra následně nabrala zcela odlišný spád.

V jedenácté minutě střetnutí byl Valach po likvidačním zákroku předčasně poslán do sprch, čímž Severočechy poslal do pětiminutovému oslabení. Ač Dukla dlouhé čtyři minuty marně dobývala chomutovskou klec, Jihlavští střelecké snahy nadvakrát zužitkovali. Během kolotoče přihrávek v podání Dukly se guma dostala na modrou, odkud Matěj Stříteský propálil všechny překážky – 1:1. O jedenapadesát vteřin později Jihlava dokonala obrat. Lukeš odrazil dvě navazující dorážky soupeře, avšak na dělovku Jakuba Suchánka nezareagoval – 2:1.

Chomutovský celek po dvou minutách druhé periody vrátil klání do vyrovnaného stavu, Petr Koblasa si od levého mantinelu najel mezi kruhy a dělovkou forhendem přesně zamířil pod víko brankové konstrukce – 2:2. Pouhou minutu později si mohli Jihlavští vrátit vedení, ale proti Andělovu pokusu z křídla zasáhlo Lukešovo rameno. Obrovskou možnost měla Jihlava v následné početní výhodě, kdy Lukeš nejprve vykopl betonem pokus Čachotského a pro Dostálkovu dorážku byla pirátská branka malá. Ve 29. minutě si Poletín najel do mezikruží, na Kořenáře ovšem nevyzrál.

Druhá polovina zápasu byla zpočátku výrazná spíše pro šance týmu z Vysočiny, který držel puk více na vlastních holích. Ve 33. minutě se Anděl dostal ke střele, která minula Lukešovu lapačku, ale neposednou gumu stejně jako jeho spoluhráči do klece neusměrnil. Dostálek se o necelé dvě minuty později pokoušel prosadit z dorážky, ale taktéž on nenašel na chomutovského gólmana správný recept. Chomutovští se shodně snažili protlačit do zakončení, ale scházelo jim štěstí v konečné fázi. Střelecky výraznou třetinu završili Jihlavští dalším pokusem, kdy se Stříteského ztečovaný projektil přeletěl břevno branky Pirátů.

Úvod závěrečné části zápasu se nesl v duchu častých vyloučení, přičemž ani jeden z celků se v početní výhodě neprosadil. Zatímco Piráti ztuha proráželi domácí obranu, Dukla nemohla najít klíč k překonání Lukeše, který stále držel vysoké šance Chomutova na bodový zisk. Již ve vyrovnaném počtu se srovnala aktivita obou celků a hra se přiostřila, což ovšem nevedlo k navýšení gólových šancí. Oba týmy se vzájemně nepouštěly do zakončení a zlomový moment nastal v závěrečné desetiminutovce.

V 57. minutě strhla Jihlava vedení znovu na svou stranu, čímž závěr zápasu značně zdramatizovala. Zeman od pravého mantinelu našel na modré volného Kajínka, jenž pobídkou před branku našel hokejku Vlastimila Dostálka – 3:2. Chomutov vložil veškeré síly do útoku, ale jihlavský mladíček mezi třemi tyčemi nepřipustil zaváhání. Pirátská posádka v posledních vteřinách zvolila hru v šesti a do závěrečné sirény tlačila vše do branky, ale vyrovnávací gól nakonec nepadl.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Byli jsme si vědomi důležitosti utkání a hráči k tomu tak přistoupili. Jsem rád, že jsme v zápase urvali tři body, protože jsme si říkali, že hrajeme o šest bodů. Kdyby bylo všechno tak, jak jsme klukům řekli, tak bychom vyhráli vyšším rozdílem. Udělali jsme nějaké chyby, které soupeř potrestal. Jak první gól po krásné souhře Chomutova, tak jejich druhá branka. Nicméně vůle po vítězství byla na naší straně daleko větší než u hostů, a proto zůstaly tři body doma.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Před utkáním jsme si říkali, že víme, o co hrajeme. Jsme na hraně desítky a pokud chceme do desítky, musíme Duklu bezpodmínečně porazit. Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, protože Jihlava je v domácím prostředí velmi silná. Začali jsme slušně a jak jsme chtěli. Byli jsme na kotouči a podařilo se nám dát krásnou branku. Bohužel všechno zhatil nešťastný zákrok Jury Valacha, kdy jsme hráli pět minut v oslabení a dostali v něm dvě branky. Dukla dostala najednou vítr, dělala nám velké problémy a my jsme si s tím nevěděli rady. Ve druhé třetině se nám podařilo srovnat vynikající individuální akcí. Bohužel další branku jsme nepřidali, i když jsme k ní ve třetí třetině měli příležitosti. Třeba ve dvou přesilovkách, ale nevyužili jsme je. Proto přišel trest z holí domácích, kteří dle mého názoru byli lepší, více chtěli, bojovali a zarputilou hrou převrátili výsledek na svojí stranu.“