Piráti dotáhli v Liberci dvougólové manko, zpod Ještědu vezou bod

Napsal 17.03.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti zajížděli v předposledním utkání skupiny o umístění v Tipsport extralize na led Bílých Tygrů z Liberce, kteří na dálku bojují s karlovarskou Energií o vyhnutí se baráži. Na začátku 58. minuty zvyšoval svým druhým gólem v zápase Jan Víšek na 3:1 pro domácí, ale svěřenci Jiřího Čelanského se nevzdali a v závěru vyválčili díky dvěma trefám Martina Šagáta prodloužení. V něm zajistil Liberci druhý body Petr Nedvěd, který využil početní výhodu. Kdo doprovodí Piráty do baráže tak rozhodne až poslední možný duel, Bílí Tygři i Energie mají nyní shodný počet bodů.
OUM5 ne 17.3.2013
LIB
4:3p(0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Liberec
Schwarz - Čakajík, Kolmann, Výtisk, Derner, Šimek, Čutta, Štich - Bárta, Dušek, Víšek, Bulík, Špaček, Pospíšil, Kudrna, Filippi, Urban, Kica, Vantuch, Bulíř, Nedvěd
Kostúr - Mrázek, Palin, Pavlas, Bartejs, J. Stehlík, Rutta, Trefný - Hromas, Jíra, Kraft, T. Káňa, Divíšek, Sikora, Hřebejk, Kůs, Procházka, Kubinčák, Hruška, Šagát, Důras

První třetina nedělního zápasu na pohled moc záživná nebyla, přesto se několik ošemetných situací urodilo. Častěji je musel řešit domácí Schwarz, který do zápasu vstupoval s dvěma zápasy bez inkasované branky. Hned na začátku třetiny se na něj řítil Šagát, avšak liberecký gólman mezeru mezi betony zacelil. Zanedlouho jeho pozornost testoval také Kraft, dopadl ale stejně.

Z libereckého týmu jako první zahrozil veterán Kudrna. Ten pronikl po křídle a jeho jedovatá střela těsně minula branku. Další vzruch přišel až pět vteřin před vypršením časomíry. Byl to znovu Kraft, který už Schwarze překonal, ale liberecký brankář natáhl svou hůl a na poslední chvíli změnil dráhu letu kotouče a skóre se tak neměnilo.

Do druhé třetiny se tak vstupovalo stále za bezbrankového stavu a boj o tři body byl stále naprosto otevřený. Periodu aktivněji zahájili domácí hokejisté, kteří si vypracovali několik slibných pozic. Největší vítr nadělali před Kotúrem Víšek s Filippim, kteří byli během jednoho střídaní dvakrát v situaci, která se dá nazvat gólovou. Ovšem ani v jednom z případů tygří dvojka úspěšná nebyla.

Co se nepovedlo jim, povedlo se v přesilovce Petru Nedvědovi. Tomu Pospíšil přistrčil kotouč na vrchol pravého kruhu a liberecký kapitán se z první nemýlil. Liberecké vedení dlouhého trvání nemělo. Taktéž Piráti dostali příležitost početní výhody a ani oni jí nepohrdli. Mrázek zavezl kotouč do pásma podél mantinelu a napříč pásmem našel osamoceného Michala Důrase, který neměl s umístěním kotouče do odkryté klece problém.

Krátce před koncem třetiny mohl domácím šelmám vrátit vedení Kudrna. Ten měl na pravém kruhu dost času na srovnání kotouče a zacílení, avšak kotouč orazítkoval pouze tyč a zamířil mimo mantinely. To znamenalo, že ani druhých dvacet minut nenapovědělo, kdo bude v duelu úspěšnější. Závěrečná třetina ale přinesla nečekanou přestřelku, která ale znovu, jak se ukázalo, rozřešení zápasové hádanky nepřinesla.

Odstartoval ji Jan Víšek, jenž se s kotoučem obtočil kolem obránce a nakonec o branky, do které ho dokázal zasunout. O pár minut později dostali Liberečtí možnost přesilovky a byl to znovu Jan Víšek, kdo se ocitl sám před brankou a blafákem do forehandu pověsil puk pod břevno. To běžela osmapadesátá minuta a zdálo se, že je hotovo. Jenže slovo si vzal Martin Šagát a nekompromisní dorážkou snížil na rozdíl jedné branky. Domácí reagovali oddechovým časem, hosté odvoláním gólmana a hrou v šesti. A risk jim vyšel. Martin Šagát dostal kotouč na pravý kruh a dělovkou pod horní tyč poslal zápas do prodloužení.

V něm se zase ukázalo, že důležité bitvy rozhoduje hra v nestandardním počtu hráčů na ledě. Kraft dostal dvě minuty za podražení a Tygrům se naskytla velká šance na ukončení zápasu. Využita pak byla bezezbytku, Petr Nedvěd si počíhal na spodní hranici kruhu pro vhazování a Čakajíkův pas uklidil do branky. Veskrze zápas dvougólových střelců tedy nakonec dopadl lépe pro domácí Bílé Tygry, kteří zvítězili v prodloužení a v posledním kole play-out si to na dálku rozdají s Kalovými Vary o dvanácté místo, tedy poslední „nebarážové“.

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): "Vstoupili jsme do zápasu nervózní. Víme, o co hrajeme. Na druhou stranu jsme rádi, že můžeme hrát do konce o to, abychom se vysmekli baráži. Jsme rádi, že to máme ve vlastních rukách. Ale nervozita byla znát. Byli jsme v první třetině horší a Marek Schwarz nás podržel. Pak jsme se do zápasu pomalu dostávali, dokázali jsme ve třetí třetině odskočit. Vyrovnání soupeře bylo dílem našeho strachu o výsledek a taktických chyb. Zavinili jsme si to sami. Je potřeba před klukama smeknout, že jsme se i po takové ráně do vazu zmobilizovali a sáhli pro druhý bod, který nás nechává ve hře a v Brně o sobě rozhodneme sami."

Jiří Čelanský (Piráti Chomutov): "Odehráli jsme slušné utkání, které jsme měli založené na velké bojovnosti. Patřil nám úvod, kdy jsme domácí zaskočili aktivnější hrou. Chtěli jsme to praktikovat celý šedesát a z větší části se nám to dařilo. Nebýt častého vyloučení hlavně ve druhé třetiny, kdy jsme tím domácí dostali do tlaku, tak jsme byli aktivnější po celý zápas. Za bojovnost jsme byli odměněni v posledních dvou minutách, kdy jsme vyrovnali. Ale bohužel dva body zůstávají domácím."