„Juniorka“ Curychu nestačila na domácí mužstvo

Napsal 23.08.2005 Tomáš Horáček
C h o m u t o v - V posledním domácím přátelském utkání se na ČEZ stadionu v Chomutově představil švýcarský celek Grasshoppers Curych. Hokejisté KLH Chomutov měli po většinu utkání jasnou herní převahu a nepouštěli Curych do vyložených šancí. Na domácích byla patrná lepší sehranost a přesnější kombinace, které v úvodním dějství vyvrcholily třemi góly. Dvakrát se trefila staronová posila, Stanislav Stavenský, a svou první branku na domácím ledě si připsal Tomáš Polanský. Naposledy se za hostujícím gólmanem rozsvítilo červené světlo v čase 45:14. Svou dělovkou od modré se o něj postaral Jakub Trefný. Nedisciplinovanost „Kobylek“ poskytla Chomutovu v závěrečné třetině šest přesilových her. Ty ovšem domácí nechali bez potrestání a tak zůstalo na ukazateli konečné skóre 4:0.
8.kolo út 23.8.2005
4:0(3:0, 0:0, 1:0)
CUR
Horčička - Révay, Jakub Šulc, Martínek, Trefný, Szakal, Boháček, Kocek, Černý - Stavenský, Koláček, Malát - Jan Šulc, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský - Pražák, Veverka, Řepík
Curych
Genoni - Leeger, Jakob, R. Schoop, Grieder, S. Schoop, Schefer, Schelling, Wichser - Gruber, Grauwiler, S. Moggi - C. Moggi, M. Schoop, Lindemann - Lemm, Richard, Gerber - Cunti, Geiger, Vollenweides

Úvodní dvacetiminutovka se nesla ve znamení jasné převahy domácího mužstva. Chomutovští lépe kombinovali a svou důraznou hrou nepouštěli Curych prakticky do žádných vyložených šancí.

Skóre tak otevřel již ve 2. minutě zápasu Stanislav Stavenský, k němuž se kotouč odrazil po závaru před brankou na hranici brankoviště. Pro zkušeného útočníka již nebyl problém poslat puk do odkryté klece, 1:0. Další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Chomutov hladce přenášel hru do útočného pásma, aby zde mohl uzamknout curyšské hokejisty a vytvářet si místy velmi drtivý tlak. Ve 3. minutě hostující hráči jen pozorovali, jak si Tomáš Polanský narazil na modré čáře puk s Jaroslavem Buchalem. Hostující gólman se však stačil přemístit k levé tyči.

Jako první náznak šance hostů bychom mohli počítat Moggiho příklep ze 4. minuty, ovšem k překonání Luboše Horčičky mu chybělo více přesnosti. Právě přesnost dělala mužstvu Curychu v první třetině největší problémy. Výjimkou byla snad jen kombinace z 15. minuty. Grieder našel zpoza branky najetého Grubera, ale ten nedokázal překonat Horčičkovu lapačku.

Když už se zdálo, že hosté do přestávky ubrání chomutovské útočné výpady, putoval po ose Buchal – Mikšovic – Polanský kotouč přímo mezi Genoniho betony. Jaroslav Buchal namířil přesný pas z hlouby obraného pásma na Stanislava Mikšovice, ten puk šikovně zpracoval a adresoval zleva najetému Tomáši Polanskému, který v čase 18:41 s přehledem zahrál na housle curyšskému gólmanovi, 2:0. Neuběhla ani minuta hry a hostující obrana si připsala další černý puntík. Martin Malát bez problémů zavezl puk do útočného pásma, kde ho přenechal Kamilu Koláčkovi. Zkušený forvard i přes těsně bránícího obránce poslal nahrávku přes brankoviště. K velkému překvapení hostující obrany se jí ve 20. minutě ujal Stanislav Stavenský, a usměrnil ji po ledě k pravé tyči, 3:0.

Ve druhé třetině byla patrná mírná snaha hostujícího celku snížit náskok Chomutova. Grasshoppers si v této fázi hry vytvořil i nejvyloženější šanci za celé utkání, ale překonat Luboše Horčičku bylo nad jeho síly. Domácí nepolevili v napadání a zakládání nápaditých kombinací, ty však nebyly již tak efektivní jako v úvodním dějství.

Pozornost strážce curyšské svatyně vyzkoušel Petr Martínek. Ve 24. minutě si najel mezi kruhy na přihrávku Martina Maláta, ale jeho rychlou střelu Genoni výtečně vyrazil lapačkou. V prostřední části hry jakoby byla curyšská klec zakletá. Skórovat nedokázali ani Tomáš Chyba ve 32. minutě, ani Tomáš Polanský tečí z přesilové hry, v minutě 34. Na curyšskou „Kobylku“ v téže minutě nevyzrál ani tváří v tvář Jaroslav Buchal, kterému v rozhodující chvíli sklouzl kotouč z hokejky

Šancí švýcarského celku bylo ve druhé třetině jako šafránu, ale patřily mezi nejnebezpečnější v celém utkání. Na chomutovském brankáři si vylámal zuby Marc Grieder, kterého Horčička ve 27. minutě zkušeně vybruslil. Zkušenému Miku Richardsovi zase zabránila ve vstřelení branky spojnice domácí svatyně. Nakonec největší šanci „Kobylek“ z Curychu chytila „Jednička“ v chomutovské brance Marco Gruberovi v oslabení 5 na 3, ke konci druhého dějství. Hosté se rychlými pasy dostali v početní výhodě až před chomutovského gólmana, ale když už se chystal Gruber poslat puk za Horčičkova záda, tak ten svým bravůrním skokem po ledě zabránil hostující radosti.

Poslední část utkání se nesla převážně ve znamení nevyužitých přesilovek chomutovských hokejistů. Ti si v početní výhodě zahráli dlouhých čtrnáct minut. Ovšem ani jednu z nich se v gól přetavit nepovedlo.

Červené světlo za švýcarskou brankou mohl rozsvítit jak Josef Revay, který jen vyprášil ve 43. minutě gólmanovi chrániče, tak i navrátilec Petr Martínek o minutu později. Na parádní střelu Jakuba Trefného v čase 45:14 ovšem Genoni již nestačil. Puk se první odrazil od horní tyčky do brankářových zad, aby poté mohl pomalu doplout až za brankovou čáru, 4:0.

Na ledě již existuje jen jedno mužstvo. Hosté nestačí na rychlé kombinaci domácích borců, kterým vliv čtvrtý gól novou krev do žil, a stále více se uchylují k nedovoleným zákrokům a poskytují Chomutovu prostor pro vyzkoušení přesilovkových formací. Střely Martínka a Trefného z 50. minuty však nekončí gólovým zápisem. Domácí si vytvářejí velkou herní převahu a v největších šancích se objevují Jaroslav Buchal v 54. minutě a tři minuty před koncem Martin Malát. Jaroslav Buchal však nedokázal překonat curyšsského gólmana forhendovým blafákem, stejně jako Martin Malát, který na Genoniho nevyzrál sám před brankou.

Do konce utkání se již skóre nezměnilo. Chomutov si připsal další domácí výhru a Luboš Horčička se může těšit z prvního čistého konta v přípravě. V utkání se blýskl dvěma góly Stanislav Stavenský. Svým druhým zásahem v utkání potvrdil herní i gólovou převahu Chomutova a zároveň si upevnil vedoucí pozici v kanadském bodování přípravných zápasů. V roli dvorních nahrávačů se proměnili Stanislav Mikšovic spolu s Jaroslavem Buchalem, kteří si připsali po dvou kanadských bodech.