Junioři po reprezentační přestávce opět padli, doma nestačili na Plzeň

Napsal 24.11.2018 David Panuška
C h o m u t o v - Piráti ve dvacátém kole DHL extraligy juniorů vyzvali Plzeň a nutně potřebovali vyhrát, aby se kvalifikovali do elitní skupiny o play-off. Vyrovnaný duel nabídl velký počet střeleckých pokusů, nakonec se z výhry ale radovali Západočeši. Celek trenérů Brychty, Kočího a Šťastného bude muset zabojovat o čtyři volná místečka ve skupině o 13-24. místo.
20.kolo so 24.11.2018
1:3(1:1, 0:2, 0:0 - N 1:0)
PLZ
Skokan – Váchal, Zeman, Mikulec, Beneš, Kleiner, Vaněk, Štochl – J. Svoboda, Chlán, Prokop, Jaroš, Mežnar, Koláček, Lobodowski, Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Plzeň
Kolář – Houdek, Kovářík, Lokajíček, Šilhán, Kremláček, Šiller, Malák – Kolář, Kvasnička, Balín, Červenka, Slanina, Adamec, Malát, Procházka, Markov, Princl

17. J. Svoboda (Chlán, Ouřada), 62. Ouřada (Chlán, Gut)
Plzeň
16. Slanina (Malát, Adamec), 34. Adamec (Slanina, Malát), 38. Kovářík (Lokajíček, Adamec)

4:6
1:1
0:0
41:41
Micka – Žídek, Hnát

Začátek střetnutí se nesl v aktivním duchu, přičemž Piráti byli na dosah otevření skóre. Již po půl minutě hry se Svoboda ocitl sám před plzeňskou klecí, avšak v klíčovém momentu mu puk utekl. Ve třetí minutě Ouřada tečoval nahození od modré, ale rovněž bezúspěšně. V páté a šesté minutě se Plzeňští shodně provinili faulem z čehož pro Piráty vyústila přesilovka pěti proti třem dlouhá devětapadesát vteřin. Junioři Chomutova dlouho obléhali brankoviště Plzně, ovšem střeleckým pokusům scházela efektivita. Největší šanci měl Ouřada, jemuž před prázdnou brankou přeskočil puk.

Hra se ve druhé fázi třetiny srovnala, avšak střelci na obou stranách stále mlčeli. Bod zlomu nastal v patnácté minutě, kdy Chomutov bránil první oslabení a Škoda se minutu poté prosadila. Útočník Malát křižnou přihrávkou na vzdálenější tyč našel Jana Slaninu, jenž z první otevřel gólový účet – 0:1. Západočeši se posléze sami poslali do čtyř, což Piráti potrestali. V sedmnácté minutě si Jan Svoboda narazil s Chlánem a trefou od levého kruhu dorovnal manko – 1:1. Před první pauzou měli oba celky šance na vstřelení rozdílové branky, stav zápasu však zůstal nepozměněn.

Do druhého dějství vlétli Piráti zostra. Po patnácti sekundách se Chlán protáhl až k soupeřově svatyni, kde byl zastaven maskovaným Kolářem. Ve třiadvacáté minutě Slanina nadvakrát střílel od pravého kruhu, na pozorného Skokana v brance Chomutova ovšem nevyzrál. Pirátská posádka posléze zásobovala soupeře mnoha střelami, které však postrádaly parametry k vážnému ohrožení plzeňské jedničky. V osmadvacáté minutě zahrozila také Škodovka, když Adamec nejprve přiměl gólmana k zákroku vyrážečkou a následně selhal s pokusem po objetí klece.

Po polovině utkání Chomutov polevil na obezřetnosti, čehož Západočeši využili. Ve čtyřiatřicáté minutě Václav Adamec ukořistil kotouč za pirátskou brankou, najel si do mezikruží a následně překonal přihlížejícího Skokana. – 1:2. Chvíli poté čelili Chomutovští oslabení ve třech proti pěti a přesto, že tuto obtížnou situaci ustáli, v plném počtu již inkasovali. Filip Kovařík vyslal po přihrávce na modrou tvrdý projektil směrem k brance Pirátů a navýšil vedení svého týmu – 1:3. V devětatřicáté minutě Pirát Mežnar srážel neposednou gumu do odkryté klece, na poslední chvíli však zasáhl gólman Plzně.

Stejně jako do druhé, rovněž do třetí třetiny vkročili s větším elánem Piráti. Ouřada se devětatřicet vteřin po buly zbavil všech obránců, ale proti poslední překážce v podobě Koláře neuspěl. Hra se následně vyrovnala, což platilo do šestačtyřicáté minuty. Chomutovu se naskytla možnost početní výhody, paradoxně nebezpečnější byli ovšem hosté. Plzeňský Balín vyrazil do samostatného úniku, ze kterého vyšel lépe pirátský brankář. V padesáté minutě měli Piráti k dispozici další přesilovku, při níž shodně nevyslali žádný výraznější pokus směrem ke strážci plzeňského chrámu.

V závěrečné desetiminutovce základní hrací doby Chomutovští viditelně přidali na obrátkách. Přes snahy zvrátit vývoj utkání si Severočeši vždy vylámali zuby na zákrocích gólmana Koláře. Nejvýraznější příležitost měli Piráti v pětapadesáté minutě, když Chlán nejprve střílel od pravého kruhu pouze do brankáře a následně z druhé vlny selhal dorážející Váchal. V posledních minutách hry se pirátská posádka uchýlila k riskantnímu kroku, když zvolila hru v šesti s odkrytou bránou v zádech. Plzeňská Škodovka si ovšem výsledek pohlídala a nakonec brala tři body.

V nadstavbové části dominovali Piráti Chomutov. Přestože Chlán ve dvaašedesáté minutě neuspěl v jasné šanci jednoho proti brankáři, čtrnáct vteřin poté si přeci jen připsal důležitý bod. Zmíněný chomutovský forvard od levého mantinelu přihrál na rozjetého Kryštofa Ouřadu který dobruslil do prostoru mezi kruhy, odkud překonal brankáře hostí a připsal juniorskému týmu Chomutova bod z nadstavby.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „My jsme věděli, že pokud máme udržet nějakou šanci na postup, tak musíme jednoznačně vyhrát za všechny body. A čekat na to, jak bude hrát v posledním zápase Litvínov se Slavií. Všichni jsme věděli o co hrajeme. Přestože jsme první inkasovali, tak jsme se dostali do hry přesilovkou. Věřili jsme, že to utkání dneska zvládneme, ale bohužel jsme po parádně odbráněném oslabení tří proti pěti inkasovali branku a vzápětí třetí. Rozhodlo to, co nás trápí celou dobu – tlak do brány a zakončení. To nás dnes stálo postup.“

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): „Dnes jsme měli trochu obměněnou sestavu oproti včerejšku, kdy jsme si zajistili postup. Měl jsem z toho trochu obavy, ale musím kluky pochválit. Zápas byl vyrovnaný, hrálo se nahoru dolu. Hráči dobře plnili naše pokyny a velmi dobře hráli dozadu.“