Jihlavský Mikuláš body nerozdával

Napsal 03.12.2005 Jaroslav Novák, Libor Kult
C h o m u t o v - Po dvou výhrách na domácím ledě zavítali hokejisté Chomutova v rámci 28.kola na led Horáckého stadionu, kde se střetli se svým tradičním rivalem – Duklou Jihlava. Utkání potvrdilo letošní pravidlo vzájemných duelů, že hostující tým nedokáže skórovat. Dvě třetiny se čekalo gól, který nepřinesla ani početní výhoda 5 na 3 hraná Severočechy v polovině prostředního dějství. Trest přišel na počátku poslední části hry, kdy prosadil domácí kapitán Oldřich Bakus. Jak se později ukázalo byla to vítězná trefa. Druhý gól na zasněženou cestu přibalil hostům Ladislav Rytnauer. Svěřencům trenéra Kýhose nahráli ostatní výsledky, a tak i přes porážku nepřišli o třetí místo. Na druhý Havířov ztrácejí dva body.
28. so 3.12.2005
JIH
2:0(0:0, 0:0, 2:0)
Jihlava
Suchan - Šmarda, Malena, Staněk, Duben, Dobrovolný, Pospíšil, Lukačovič - Čachotský, Bakus, Hodek - Rytnauer, Havel, Fiedler - Říha, Dušátko, Hlouch - Hrbatý, Altrichter, Lazorišák - Blanár
Horčička - Martínek, Poživil, Nosek, Trefný, Szakal, Černý - Boušek, Šíp, Polodna - Šulc, Kostourek, Charousek - Jíra, Mikšovic, Polanský - Malát

Sérii tří domácích zápasů zakončila Dukla Jihlava s celkem KLH Chomutov. Mužstvo ze severu Čech přijelo do Jihlavy pouze se třemi formacemi. Jihlava chtěla potvrdit, že doma se jí v posledních dvou zápasech dařilo. Utkání začalo v pomalejším tempu, obě mužstva se oťukávala a každý čekal na chybu soupeře. První vážnější akci zakončoval chomutovský Milan Kostourek, ale dobře naladěný Jaroslav Suchan jeho střelu za svá záda nepustil. O minutu později vyzkoušel pozornost brankáře hostů Tomáš Čachotský, když před brankou tečoval nahozený puk, jeho teč minula jen těsně pravou tyčku Horčičkovy branky. V 11. minutě trefil boční konstrukci branky jihlavský obránce Jan Šmarda. Ve 14. minutě pomohla Suchanovi pravá tyčka, kterou nastřelil prudkou střelou od modré Ondřej Poživil. Před přestávkou předvedl divákům skvělou stahovačku Petr Altrichter, ale jeho střela už tak dobrá nebyla.

Ve druhé třetině se na ledě hodně přiostřilo a k vidění bylo několik vyloučení. Jihlava se dokonce dostala do dvounásobného oslabení. Hostům se tak otevřel prostor pro vstřelení prvního gólu utkání. Po střele Martina Szakala od modré se k velmi nebezpečné dorážce dostal Ladislav Boušek, ale jeho dorážka minula jihlavskou svatyni. Jihlavský brankář předvedl v oslabení několik skvělých zákroků a podržel svůj tým. Při dalším ostřelování domácí branky dokázal Suchan puk včas pokrýt a vysloužil si tak obdivný potlesk svých fanoušků. Ve 32. minutě vystřelil pohotově z kruhu Roman Hlouch, ale trefil pouze tyčku. Ve 37. minutě byl vyloučen hráč Chomutova na čtyři minuty za vysokou hůl. Dukla tím dostala velkou možnost skórovat. Jonáš Fiedler našel přesnou přihrávkou najetého Adama Lukačoviče, který však v nadějné střelecké pozici minul horní část chomutovské klece. Po 40. minutách odcházeli hráči do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Na závěr přesilové hry si domácí nevedli špatně, zvláště Oldřich Bakus s Daniel Hodkem dokázali hráčům Chomutova dokonale zamotat hlavu a dostali se do několika zajímavých příležitostí. Za předvedenou hru se fanoušci hráčům odvděčili potleskem. Dobrý nástup domácích do závěrečné dvacetiminutovky přinesl i první branku v síti Severočechů. Tomáš Čachotský vylepšil střeleckou pozici pro svého kapitána Oldřicha Bakuse, 1:0, jenž se střelou švihem k pravé tyči nemýlil. Tento gól byl velmi důležitý, změnil vývoj utkání, nastartoval domácí fanoušky, kteří hnali své hokejisty dopředu. V 53. minutě učinili domácí důležitý krok k vítězství v dnešním utkání. Adam Lukačovič nejprve předal za vlastní brankou puk Petru Altrichtrovi, ten dlouhým pasem vyslal do úniku Ladislava Rytnauera, 2:0, jemuž se povedlo dobrou zasekávačkou oklamat obránce soupeře a posléze najít volné místo v Horčičkově rozkleku. Ve zbytku utkání si Jihlavané kontrolovali svůj náskok. Chomutov odvolal v poslední minutě brankáře, ale i se šesti hráči v poli museli spíše hlídat svoji prázdnou klec. Zápas skončil zaslouženým vítězstvím Jihlavy, 2:0.

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Obě mužstva v první třetině hrála z obrany, hlavně neudělat žádné chyby. Většina šancí, které během zápasu přiházely, byly zejména v přesilových hrách - jak našich tak soupeře. Myslím si, že utkání se lámalo ve druhé třetině, kdy jsme nedokázali využít přesilovou hru pět na tři, měli jsme hodně šancí, ale nedokázali skórovat. V poslední třetině jsme inkasovali branku a už se nám nepovedlo prosadit. Domácím gratuluji k vítězství.“

Aleš Polcar (Jihlava): „Dnes se hrálo na to, kdo dá první gól, vyhraje. Hráli jsme ze zajištěné obrany, trošku nám pomohly i přesilové hry. Víme, že Chomutov má dobré přesilovky, proto jsme hráli důrazně s rychlým přístupem. Podařilo se nám dát první branku ve hře pět na pět, a to bylo rozhodující pro zbytek utkání. Ze začátku ani nebyla velká podpora od diváků, ale ke konci se fanoušci zvedli a velice nám pomohli k vítězství, což tady letos bylo asi poprvé nebo podruhé. Mockrát děkuji divákům, že nám ve třetí třetině pomohli.“